Зимове прибирання Полтави: переможець аукціону пропонує сіль та пісок вдвічі дорожче ринкової вартості

«Кам’янка» у квітні, після зимових посипань дорогим піском«Кам’янка» у квітні, після зимових посипань дорогим піском | Фото: poltava.to

УЖКГ Полтави може укласти договір із харківським підрядником, який посипатиме дороги сіллю, ціна якої втричі дорожча ринкової, та піском, ціна якого вдвічі вища за ринкову

Управління ЖКГ Полтавського міськвиконкому провело аукціон на послуги з утримання в належному санітарно-технічному стані об’єктів благоустрою, зелених насаджень, у т.ч. утримання вулично-дорожньої мережі Полтави. Учасники торгів відкрили свої пропозиції. З відповідних документів «Полтавщина» дізналася, що запропоновані акцептованим учасником ціни кількох позицій завищені.

Нагадаємо, тендер на послуги з прибирання вулиць Полтави УЖКГ оголосило 31 липня. На нього заявилося двоє учасників, пов’язаних із колись найбільшим підрядником у Полтаві Олександром Яковенком, який 18 червня загинув у ДТП.

  • ПП «Будгарант-7» з пропозицією у 177,8 млн грн;
  • ПП «Харківспецбудмеханізація-7» з пропозицією у 178,1 млн грн.

Обидві фірми встановили однакову кількість днів відстрочення оплати за надані послуги, а тому найвигіднішою стала найдешевша пропозиція «Будгаранта-7». Від пропозиції конкурента вона відрізняється на 330 тис. грн.

Пропозиція ПП «Будгарант-7» акцептована і тендерний комітет зараз перевіряє документи. Судячи з локального кошторису, компанія встановила ціни на матеріали для зимового прибирання, завищені двічі та втричі.

Пісок та сіль

Згідно з переліком послуг, цієї зими у Полтаві планують розсипати 12000 м³ піску, 1689 т солі та 3000 т солі з антизлежувачем. ПП «Будгарант-7» заклав вартість цих речовин на рівні (без ПДВ):

  • піску — 533 грн за кубометр;
  • солі — 2774 грн за тонну;
  • солі з антизлежувачем — 2774 грн за тонну.

Кошторис ПП «Будгарант-7» на пісок та сіль Кошторис ПП «Будгарант-7» на пісок та сіль

Для порівняння, минулого року, ТОВ «МБЦ» вказав у кошторисі вартість (без ПДВ):

  • піску — 281 грн за кубометр;
  • солі — 1600 грн за тонну;
  • солі з антизлежувачем — 1900 грн за тонну.

Таким чином, «Будгарант-7» вважає, що за півроку вартість цих матеріалів за півроку зросла у 1,5-2 рази. Крім того, за таких цін компанія готова взяти однаково і за звичайну сіль, і за сіль із домішками — антизлежувачем.

Ба більше — вказані «Будгарантом-7» ціни відрізняються від ринкових. Так, за даними торговельного онлайн-майданчика prom.ua, вартість технічної солі починається від 800 грн за тонну. Середня ж її ціна становить 1000-1500 грн за тонну. Тобто вказана учасником тендера ціна завищена у 2-3 рази.

Така сама ситуація і з сіллю з антизлежувачем. У серпні ДП «Полтавський облавтодор» придбав 10 тонн такої солі у ДП «Артемсіль» — по 760 грн за тонну. «Будгарант-7» прописав у кошторисі більше, ніж втричі завищену ціну.

Те саме можна сказати і про пісок. На початку вересня КП «Кременчукводоканал» придбав у ПАТ «Кременчуцький річковий порт» 500 тонн піску по 108 грн за тонну. Це у 5 разів дешевше за те, що написав у кошторисі «Будгарант-7».

І це ще не все. Удвічі менші ціни за трьома вказаними вище позиціями «Полтавщина» знайшла по сусідству. Конкурент «Будгаранта-7» споріднене ПП «Харківспецбудмеханізація-7» вказала у своєму кошторисі таку вартість (без ПДВ):

  • піску — 293 грн за кубометр;
  • солі — 1070 грн за тонну;
  • солі з антизлежувачем — 1274 грн за тонну.

Кошторис ПП «ХСМБ-7» на пісок та сіль Кошторис ПП «ХСМБ-7» на пісок та сіль

Попри це, у результаті, пропозиція компанії була на 330 тис. грн більша. «Харківспецбудмеханізація-7» передбачив більші витрати на експлуатацію будівельних машин та більші адмінвитрати.

Бішофіт

Крім того, учасники тендера вказали різну ціну бішофіту — протиожеледної речовини, що складається з хлористого магнію. У «Харківспецбудмеханізації-7» його вартість вдвічі вища за ту, що вказав «Будгарант-7».

Минулого року ТОВ «МБЦ» бішофіт не використовував, тому порівняти ціни ми не зможемо. Тодішній заступник міського голови з пиатнь ЖКГ Андрій Лямін говорив, що подумає над можливістю застосування речовини, за прикладом Києва та Кременчука. Відшукати ринкові ціни також у публічних джерелах неможливо. Речовина була винайдена кілька років тому. Однак, з власних джерел «Полтавщина» дізналася, що жоден з претендентів на прибирання вулиць не вказав хоча б наближену до реальності ціну. «Будгарант-7» її вдвічі занизив, а «Харківспецбудмеханізації-7» — вдвічі завищив.

Бішофіт у природі не має твердого вигляду, тому не вимірюється тоннами. Це легша від води рідина, яка вимірюється літрами. Якщо ж переводити у тонни, то в одній тонні буде близько 1300 літрів бішофіту.

Найімовірніше працівники «Будгаранту-7» замість бішофіту планують використовувати магнієву сіль. За 2,4 тис. грн можна придбати лише її. Така сіль схожа за властивостями на бішофіт. Що ж мало на увазі ПП «Харківспецбудмеханізація-7», вказавши бішофіт за 12 тис. грн/т, невідомо.

Отже, по-перше, можемо зробити висновок, що у зимовий період 2018-2019 УЖКГ Полтави планує використати у 1,5 рази більше речовин для боротьби зі снігом та ожеледдю. По-друге, вартість хоча б половини цих речовин буде завищена (якщо договір укладуть з кимось із двох учасників).

Наостанок зазначимо, за планом управління ЖКГ, взимку з Полтаві планують вивезти вдвічі більше снігу. Минулого року в договорі передбачили перевезення 7000 тонн снігу після механізованого чищення та 200 тонн — після ручного. Цього року у тендерній документації прописано 15000 та 300 тонн відповідно.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»