Зіньківський район хоче ввійти до госпітального округу з центром у Полтаві

Громада Зіньківського району хоче приєднатися до Полтавського госпітального округу

14 березня в Зінькові, у приміщенні районного Будинку культури, відбулися громадські збори, на яких присутні обговорили питання створення госпітальних округів (ГО) у Полтавській області, зокрема підпорядкування зіньківських закладів охорони здоров’я.

На цьому заході зала РБК була заповнена вщерть. Участь у зібранні взяли керівники органів місцевого самоврядування, представники державної влади, трудових колективів, ветеранських організацій, інші жителі району. Відкрив та вів захід голова Зіньківської райради Сергій Нерозя. Він розповів присутнім про лист із Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації, у якому зіньківчан просять визначитися, котрому з ГО: із центром у Полтаві чи в Гадячі, вони віддають перевагу.

— Ми вже неодноразово говорили, що територіальна громада Зіньківщини бачить себе в госпітальному окрузі з центром у Полтаві. Такої думки, за словами сільських і селищних голів, дотримується більшість жителів району. Але нині склалася ситуація, що через ініціативу гадяцьких сусідів ми змушені зібратися широким загалом та обговорити дане питання, — сказав Сергій Васильович.

Справа в тому, що представники Гадяцького району, зокрема міська рада райцентру й районна державна адміністрація, звернулися до облдержадміністрації та Кабінету Міністрів України з проханням переглянути запропоновані межі госпітальних округів, створити їх не чотири (із центрами в Полтаві, Кременчуці, Миргороді та Лубнах), а п’ять. П’ятий — із центром у Гадячі, на базі місцевої лікарні. До нього, на думку гадяччан, можуть увійти Гадяцький, Зіньківський Лохвицький райони. Тепер зіньківчанам треба остаточно визначитися, у межах якого ГО вони бачать майбутній розвиток своїх закладів охорони здоров’я.

Заступник директора Департаменту охорони здоров’я Юрій Курилко пояснив присутнім, навіщо в державі проводять реформу медичної сфери, як і для чого формують госпітальні округи.

— Та система охорони здоров’я, яка в нас була, на відповідає нинішньому суспільному устрою. Тому форму роботи потрібно змінювати. Після цієї реформи обсяг та якість медичних послуг, які надаватимуть на території району, мають зрости. На адміністративний поділ регіону організація госпітальних округів ніяким чином не впливає. Їх межі ми визначали за методологією, яку надіслало Міністерство охорони здоров’я. Кожен із них повинен обслуговувати не менше 200 тисяч населення. Інакше невигідно утримувати лікарню інтенсивного лікування, яка розташовуватиметься в центрі ГО й у якій надаватимуть допомогу при складних випадках, гострих формах хвороби. Тільки при великій кількості пацієнтів можуть бути висококласні лікарі. Коли хірург не оперує майже кожного дня, він втрачає кваліфікацію. Центральні районні лікарні (ЦРЛ) при цьому закривати не будуть. Завданням для медиків на місцях стане виявлення хворих і планове оздоровлення, — розповів Юрій Васильович.

Реформа — це складний і подекуди болючий процес, зазначила голова постійної комісії Полтавської обласної ради з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Людмила Овчаренко. Але її завдання — створити такі умови, за яких якість медичного обслуговування в районі була б високою.

— Поділ областей на госпітальні округи — це не креслення меж навмання. За ним стоїть глибока аналітична робота. Ми на комісії облради, а це вісім чоловік, у семи з яких — медична освіта, розглядали звернення гадяччан щодо створення п’ятого ГО, і ніхто не підтримав цю пропозицію, — зауважила Людмила Миколаївна.

За словами голови постійної комісії Зіньківської райради з питань освіти, охорони здоров’я, материнства, соціального захисту населення, культури, туризму, фізкультури й спорту Світлани Чикало, Гадяцький, Лохвицький та Зіньківський райони мають населення приблизно в 130 тисяч чоловік. Відтак, якщо створювати госпітальний округ із центром у Гадячі, лікарня інтенсивного лікування тут не буде працювати на повну потужність.

— Кожна реформа повинна покращувати життя людей. А експерименти зі здоров’ям — це злочин. Мені важко дати оцінку тим керівникам, які політичні амбіції ставлять вище за здоров’я людини, — сказав заступник голови Зіньківської райради Сергій Загорулько.

Як зазначила селищний голова Опішні Світлана Маммадова, гадяччани в будь-який спосіб хочуть укріпити позиції свого району. Але зіньківчани повинні думати про себе.

— Однозначно наше майбутнє — Полтавський госпітальний округ, — сказала вона.

Підтримали цю позицію від імені своїх колег і головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Андрій Рись, головний лікар Зіньківської ЦРЛ Олександр Безпалий.

— І по відстані, і по умовах лікування ми повинні бути в Полтавському госпітальному окрузі, — висловив свою думку депутат Полтавської облради Олександр Путря.

— Що нас чекає в Гадячі? Лікувальна база — на рівні нашої, а по деяких гілках навіть гірша, фахівці — на рівні середньостатистичних по області. Дороги до Гадяча і в самому місті бажають бути кращими. Тож, якщо вирішувати, «за кого виходити заміж: за Полтаву чи за Гадяч», ветерани вважають, що краще Полтава. До неї хоча й 80 км, але гарантовано отримуєш кваліфіковану медичну допомогу, не те що проїхати 40 км до Гадяча й повернутися ні з чим, — озвучив позицію колишніх воїнів голова ради Зіньківської районної організації ветеранів Володимир Прислонський.

Ідеально, як зазначив міський голова Зінькова Сергій Максименко, було б створити госпітальний округ із центром у Зінькові. Але цього не станеться, тож треба вибирати з того, що є.

— Дилема «Полтава чи Гадяч?» для нас у міській раді не стоїть. Зрозуміло, що Полтава — це база, це кадри. Вона для нас ближча. На виконкомі ми офіційно приймемо рішення про приєднання до Полтавського госпітального округу, — сказав Сергій Миколайович.

Насамкінець зібрання голова райради Сергій Нерозя поставив на голосування проект рішення про входження Зіньківського району до госпітального округу з центром у Полтаві. «За» проголосували всі присутні.

Світлана ОЗЕРСЬКА