Життя на смітті. Історія Макухівського сміттєзвалища та спроби нардепа завадити вирішенню проблеми

Село Макухівка, яке входить до Ковалівської сільради, найбільше відоме сміттєзвалищем. Туди звозять сміття з Полтави та Полтавського району. Те, що воно аварійне усвідомлює кожен. Крім того, воно небезпечне. Вирішити проблему допоможе сміттєпереробний завод. Але його будівництву заважає народний депутат Бублик. 

Полтавська ОДА вже кілька років планує збудувати сміттєпереробний завод на території Полтавського району. Адміністрація визначалася з місцем розташування майбутнього заводу, виготовила потрібні документи, проводить консультації. Керівництво ПОДА неодноразово на нарадах наголошувало на аварійності Макухівського сміттєзвалища, необхідності його утилізувати та збудувати переробний завод.

Сміттєпереробний завод — це сучасна «робота» з відходами. Вони працюють у більшості європейських країн десятиліттями. А держави на цьому ще й заробляють кошти. Крім того, економлять електро- та теплоенергію.

Керівники ПОДА спільно з представниками керівництва міста, народним депутатом Юрієм Бубликом, жителями Макухівки, очільниками району і Ковалівської сільради обговорювали будівництво майбутнього переробного заводу. До цього жителі Макухівки скаржилися, що їм не хочеться жити біля сміття, яке може вбивати.

Юрій Бублик Юрій Бублик

Тоді всі сторони дійшли згоди, тому робота над проектом сміттєпереробного заводу продовжилася. Але після Юрій Бублик свою позицію змінив. Тим самим народний депутат, можливо, провокує екологічну катастрофу у області.

Історія Макухівського сміттєзвалища

Після Другої світової війни Макухівське сміттєзвалище називали «Білою горою». Там була купа піску. Його брали для відбудови міста. А натомість складали різні уламки. Кожного року сюди почали скидувати тисячі тон сміття. Так продовжується і зараз. Тільки тепер цей показник вимірюється у мільйонах. Зараз Макухівське сміттєзвалище — це 17,4 га та більше, ніж 6 млн тон відходів. 

Тільки за останні два роки Макухівське сміттєзвалище горіло 5 разів. Пожежі спричиняються через газ метан, який утворюється під сміттям. Метан не можна побачити, бо він безбарвний. Він накопичується під шарами відходів, а потім з киснем, або повітрям, вибухає.

З початку весни до осені 2017 року Макухівське сміттєзвалище горіло тричі. Перша пожежа сталася у травні. Тоді вогонь знищив 0,015 га. Для гасіння Головне управління ДСНС залучило 5 відділень пожежних частин. 

Наступна пожежа сталася на початку серпня того ж 2017-го. Кожне ЗМІ писало про 15-ти годинне гасіння 400 м² сміття. Про цей випадок говорили: «Добре, що не два дні як два роки тому». Третя пожежа 2017-го на сміттєзвалищі сталася у жовтні. Пожежники працювали 9 годин і гасили 200 м². 

Гасіння пожежі у 2018 році Гасіння пожежі у 2018 році

Початок 2018-го теж приніс нові пожежі. Перша з них сталася 30 січня. У Макухівці зайнялося 200 м² сміття. Її гасили два дні. Наступна пожежа відбулася наприкінці лютого. 

Переваги сміттєпереробного заводу

Сміттєпереробний завод усунув би кілька проблем, які зараз створює Макухівка. Перша — викиди у повітря небезпечного газу, через які постійно стаються пожежі. Друга — усунув би значні проблеми з екологічним станом в області. Третя — завод приніс би додаткові кошти у бюджет Полтавщини.

Проте, такі плюси для полтавців можуть стати недосяжною мрією. Після чергових погоджень між керівництвом ПОДА, міста, району, головою Ковалівської сільради та народним обранцем Юрієм Бубликом, останній відмовляється від реалізації сміттєпереробного заводу. Більше того, усіляко заважає реалізувати проект. 

Мабуть, народного депутата більше не турбує можлива екологічна катастрофа на виборчому окрузі. Так само, як і здоров’я жителів Ковалівської та сусідніх сільрад. І навіть всієї області. 

Прес-служба Полтавської ОДА