За тиждень стихійні торговці так і не повернулися на «насиджені» місця на площі Слави

Площа Слави без стихійних торговців Площа Слави без стихійних торговців | Фото Миколи Лисогора

Стихійні торговці, яких переселили з площі Слави, облаштувалися на новому місті — в парку за Будинком культури залізничників. Однак новий торговий майданчик «застряг» в напівлегальному стані з невирішеними проблемами.

Минув тиждень, як Сергій Чередніченко разом членами ГО «Відродження Полтави» та патрульними поліцейськими перенаправив стихійних торговців з площі Слави в парк за Будинком культури залізничників. Зараз площа Слави і проїжджа частина навколо неї вільна, а торговці розмістилися на безкоштовному майданчику.

Міська влада і активісти вирішували цю проблему більше року, а стихійний ринок нікуди не зникав. Виявилося, що його можна було перенести за один день. Хоча і зараз проблема до кінця не вирішена. Сергій Чередніченко говорить, що потрібна допомога міської влади, щоб узаконити ринок і остаточно облаштувати майданчик: поставити сміттєві баки, лотки тощо. В свою чергу, представники влади говорять, що Сергій Чередніченко своїми діями призупинив законний процес створення безкоштовного торгового майданчика.

«Влада не допомагала, а тільки заважала»

Сергій Чередніченко розповів, що почав займатися питанням стихійного ринку два місяці тому:

— Я звернувся до директора «Полтава-Сервіс» Олександра Носа з проханням посприяти в перенесенні ринку. Він одразу сказав, що це неможливо. Я сказав, що треба спробувати, він погодився. Олександр Нос пообіцяв зробити:

  • зони з продуктами, де було написано: м’ясо, овочі, фрукти та ін.;
  • паркан між ринком і будинком на Сакко, 16;
  • встановити сміттєві баки;
  • посипати дорогу бракмасою.

Потім були дві виїзні комісії Подільської районної ради. Депутати говорили, що будуть допомагати, але на цьому все закінчилося. Ніхто більше проблемою не переймався — ні депутати, ні активісти, — розповів Сергій Чередніченко.

Він також розповів, що разом зі своєю командою просив підприємців переселитися в парк за Будинком культури. Інколи були конфлікти, йому погрожували фізичною розправою, на нього навіть кидався м’ясник з ножем.

— Я звернувся до начальника Полтавського відділу поліції ГУНП в Полтавській області Олександра Терели з проханням виділити поліцію і допомогти перемістити ринок. Він сказав, що цим займатися не буде, поки від міської ради офіційно не отримає листа. Я написав листа до патрульної поліції, щоб викликали 3 екіпажі. Мені не відповіли, і я викликав один екіпаж по лінії «102». Патрульні просто стояли і дивилися. Також, під час перенесення ринку нам закрили ворота і ми не могли потрапити на територію парку.

Сергій Чередніченко стверджує, що направив звернення до Андрія Ляміна, підписаний 110-тьма торговцями «хитрого ринку» з проханням:

  • засипати бракмасою в’їзд у ринок;
  • зробити благоустрій на площі Слави: нанести розмітку, поставити дорожні знаки;
  • площу Слави перекопати і посадити квіти;
  • поставити сміттєві баки;
  • узаконити ринок;
  • облаштувати зупинку «Південний вокзал».

«Після того, як Чередніченко вилив на мене купу бруду, зникло бажання займатися ринком»

Іншим нашим співрозмовником став керівник КП «Полтава-Сервіс» Олександр Нос.

— Я питанням стихійного ринку на Південному вокзалі займався разом із екс-заступником міського голови Олексієм Чепурком ще у 2016 році. Ми хотіли перевести земельну ділянку за Будинком залізничників з власності «Декоративних культур» у власність комунального ринку «Південний». Збиралися зробити освітлення, огорожу з боку будинку Сакко, 16, поставити сміттєві баки і інше зробити. Я зі всіма домовився, а медалі собі повісив Сергій Чередніченко, — розповів Олександр Нос.

— Основну матеріально-технічну роботу ми зробили. У нас були документи готові, це процедура одного дня. Наприклад, ми не можемо зараз поставити сміттєві баки і укласти договір з КАТП-1628, тому що це буде нецільове використання коштів. «Полтава-Сервіс» з листом звертався, процес пішов. Комісію в Подільській райраді збирали, хотіли зробити це все в рамках закону, не в такому руслі, як воно відбувалося, що ледь не палицями людей заганяли.

— Після того, як на мене вилив бруд Сергій Чередніченко у мене зникло бажання цим займатися. Робити поза законом я нічого не буду. Потрібно робити все документально і законно — тепер цей процес запущено.

Ситуація на безкоштовному ринку

Торговці, які розмістилися за Будинком культури залізничників

Дехто з торговців добре облаштувався на новому місті, а дехто скаржиться, що на площі Слави було зручніше: вийшов з вокзалу чи припаркувався, відкрив багажник і одразу розкладаєш товар. Також торговці скаржаться, що клієнти не знайдуть їх на новому місці.

Торговий майданчик за Будинком культури безкоштовний, тоді як «містове» на ринку «Південний» за металевим лотком коштує близько 6 грн в день — на місяць виходить близько 180 грн. Директор ринку розповіла, що на території є порожній молочний і м’ясний павільйони. Якщо би стихійні торговці захотіли, то всі помістилися б. На її думку, вони не хочуть іти торгувати на легальний ринок за звичкою. Також прийдеться переносити товар на конкретне місце, а не ставити де завгодно. Із тих, хто переселився з площі Слави, є й такі, хто попросив лотки і тепер вони легально торгують на ринку.

Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»