За досвідом до Польщі. Мачухівський сільський голова переймає кращі практики децентралізації

Сусідка України Польща успішно провела адміністративну реформу. Сьогодні вона презентувала нашій країні найкращі практики на II Польсько-українському форумі місцевого самоврядування. У заході взяли участь і представники Полтавщини. 

У Польщі існують гміни. Якщо порівнювати з Україною, це ті самі об’єднані громади. Сусідці України вдалося динамічно реалізувати реформу децентралізації. Завдяки цьому вона має одну з найсталіших економік в Європі. Не дивлячись на кризу 2008 року, відповідні показники постійно зростають.

Сьогодні у Харкові проходить ІІ Польсько-український Форум місцевого самоврядування «Громада. Ефективний розвиток. Інвестиції». Туди приїхали делегації з 7 областей України, представники місцевих і польських експертних кіл. Долучилася до заходу і Полтавська область. 

Серед представників Полтавської делегації і Машівський сільський голова Валерій Білокінь. До цього він уже відвідав Німеччину та Польщу в рамках навчальних програм. Там він наглядно побачив роботу об’єднаних територіальних громад. Їхні найкращі практики планує реалізовувати у новоствореній Машівській ОТГ. Але, шукаючи відповідь на питання «Як розвивати громаду?», Білокінь і зараз продовжує навчатися. 

Аудиторія Форуму Аудиторія Форуму

Форум зібрав близько 400 учасників. Серед них і Надзвичайний і Повноважний посол Польщі в Україні Ян Пєкло. На зустріч також прибув Президент Польсько-української Академії міст Даріуш Шимчиха. Він розповів про кращий досвід польських міст та гмін щодо управління територіями. 

Були серед учасників форуму і представники польського місцевого самоврядування. Віце-Маршалек Малопольського воєводства Гжегож Ліпець акцентував увагу на важливості співпраці гмін на рівні воєводств. Також він розповів про польський досвід проведення реформ. 

Про ефективну комунікацію з населенням розповів директор Уряду міста і гміни Мисленіци Мечислав Кесек. Також він наголосив на необхідності активної участі мешканців у житті громади, та введення старост.

Валерій Білокінь на Форумі Валерій Білокінь на Форумі

Польща також розвиває свою інфраструктуру та налагоджує роботу ЖКГ. Бургомістр міста Лєжайськ Підкарпатського воєводства Іренуш Стефански розповів про діючі програми управління відходами в об’єднаних територіальних громадах. 

У Полтавcькому районі питання поводження зі сміттям стоїть дуже гостро. Тому в планах у Валерія Білоконя втілення відповідних програм. Тим паче, у Мачухах вже зараз закупляють баки для роздільного збору сміття. До нового року їх планують встановити. Зараз на території села для них готують спеціальне місце. Встановлені баки матимуть кілька розділів: для ПЕТ пляшок, скла, папіру та змішаного сміття.

Валерій Білокінь з Яцеком Пєхотою — головою Польсько-української економічної палати Валерій Білокінь з Яцеком Пєхотою — головою Польсько-української економічної палати

Крім того, у Мачухівській сільраді працює комунальне підприємство «Дружба». Воно прибирає вулиці, ліквідовує стихійні звалища, обрізає гілки. Та загалом опікується сферою ЖКГ. Підприємство також обслуговує Калашниківську, Плосківську та Судіївську сільради. А ще медичні та освітні заклади району. Після проведення виборів у цій ОТГ 24 грудня його діяльність розшириться і на Полузірську сільраду. 

Участь у таких форумах важлива для області. Адже отримана інформація стимулює ефективнішу роботу об’єднаних громад та спонукає їх готувати проекти та створювати більше можливостей для своїх мешканців. 

— Такі заходи дуже важливі. Особливо, для областей, які активно реалізовують реформу децентралізації. Це дає можливість налагодити комунікацію між регіонами і з європейськими партнерами: поділитися своїм досвідом і повчитися у інших. А це сприятиме покращенню рівня життя у селах. Крім того, зможемо реалізовувати ще більше цікавих проектів, — стверджує директор департаменту економрозвитку Полтавської ОДА Інна Іщенко.

Інна Іщенко Інна Іщенко

Мачухівський сільський голова і його команда не стоять на місці. Валерій Білокінь вже зараз шукає можливості для розвитку новоствореної громади. Спільними зусиллями з односельцями покращує благоустрій та рівень життя людей. 

— Ми обговорили розвиток інфраструктури, створення комфортних умов для мешканців та формування бізнес-середовища. Акцентували увагу на заохоченні інвесторів для розвитку громади, співпраці України з Польщою. Впевнений, що досвід, який отримуємо на таких заходах буде корисним для наших громад. Працюємо для їхнього розвитку, — наголосив Валерій Білокінь. 

Ольга РИБЧИНЧУК, редактор проекту «Слово Громади»