З 1 квітня споживачі газу сплачуватимуть за дві послуги: за його розподіл та його вартість

В залежності від типорозміру лічильника газу споживачі окремо сплачуватимуть за розподіл газу і окремо за його споживання

Із 1 квітня 2017 року оплата за послуги розподілу природного газу (абонентська плата) здійснюватиметься окремо від оплати за спожитий газ. Як повідомили у прес-службі ПАТ «Полтавагаз», тобто, якщо раніше споживач сплачував за спожитий природний газ за ціною, яка вже мала в собі й тарифи на послуги транспортування та розподілу природного газу, то з 1 квітня 2017 року споживач сплачує окремо:

  • за спожитий природний газ, згідно з показаннями лічильника або норм споживання;
  • плату за приєднану потужність до газотранспортної мережі (абонентську плату), розмір якої залежить від тиску природного газу в мережі та типорозміру лічильника газу (послуга транспортування та розподілу природного газу).

Щомісячна абонентська плата для кожного окремого споживача є фіксованою і не залежить від об’ємів спожитого газу. Оплата здійснюється виключно грошовими коштами на підставі рахунка, наданого газорозподільним підприємством.

Абонентська плата не сплачується виключно у випадку розірвання між споживачем та оператором газорозподільної мережі договору розподілу природного газу та, відповідно, механічного від’єднання об’єкта споживача від газорозподільної мережі.

Абонплата залежить від типорозміру вузла обліку газу (лічильники G-1,6; G-2,5; G-4 та ін.) та тиску в газопроводі (низький, середній, високий), на якому він встановлений. Для побутових споживачів розмір плати залежить лише від типорозміру лічильника, а тиск в газопроводі не враховуватиметься.

Тарифи на послуги розподілу природного газу для абонентів ПАТ «Полтавагаз» за 1м³/год затверджені постановою НКРЕКП № 372 від 28.03.2017 р. «Про встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу для ПАТ «Полтавагаз» та вводяться з 1 квітня 2017 року.

Типорозмір лічильника Для побутових споживачів (населення), грн. з ПДВ
G-1.6 53,51
G-2.5 85,61
G-4 128,42
G-6 214,03
G-10 342,45
G-16 535,07
G-25 856,12
G-40 1 391,19

Споживач має можливість самостійно дізнатися, який й нього типорозмір лічильника. Це вказано у техпаспорті лічильника. Деяке уявлення про типорозмір дає інформація для тих споживачів, які не мають лічильників.

Для таких споживачів максимальна витрата за робочих умов лічильника газу визначається:

  • для газової плити — за максимальною потужністю лічильника газу з типорозміром G-2,5;
  • для газової плити та за наявності водонагрівача — за максимальною потужністю лічильника газу з типорозміром G-6;
  • за наявності газового котла — за максимальною потужністю лічильника газу з типорозміром G-10.

Сьогодні НКРЕКП надала чергове пояснення з приводу змін для споживачів.

Вже 2 роки Кабінет Міністрів України регулює кінцеву ціну на природний газ для потреб населення та для виробництва теплової енергії для потреб населення шляхом покладення спеціальних обов’язків, використовуючи повноваження надані Уряду Законом України «Про ринок природного газу».

Враховуючи вказане Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, звернеться до Кабінету Міністрів України з пропозицією забезпечити непідвищення загального рахунку (кінцевої ціни) для населення.

Виходячи з того, що НКРЕКП не регулює ціну природного газу, яка складає 87% загального тарифу на газ та теплову енергію, а регулює лише транспортування та розподіл природного газу (13%), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, для забезпечення прозорості, розвитку конкуренції та забезпечення безпеки для споживачів на виконання Закону України «Про ринок природного газу» щодо запровадження принципу потужності прийняла відповідні тарифи. Запровадження принципу потужності також міститься в Меморандумі про співпрацю з Міжнародним валютним фондом (МВФ).

Ще раз звертаємо увагу споживачів та інформуємо — про збільшення плати мова не може йти. Для споживачів, що використовують газ для опалення, рахунок зменшується:

Для споживачів з газовою колонкою плата також не повинна збільшитися.

Для споживачів з газовою плитою (найменшими типорозмірами) плата розрахована з урахуванням перехідного періоду для адаптації. Варто зазначити, що цих споживачів турбують в першу чергу рахунки за опалення, які в рази вищі і також складаються на 87% з ціни газу як товару, яку НКРЕКП не регулює згідно із Законом України «Про ринок природного газу». Завдяки рішенню про перехід на принцип потужності Комісія зможе зменшити вартість опалення в частині вартості транспортування та розподілу природного газу, таким чином сукупний рахунок таких споживачів також не збільшиться.

Також спростовуємо інформацію про начебто «дублювання оплати». Ця інформація не відповідає дійсності — жодних додаткових оплат не має. Загальна сума складається виключно з:

  • податку на додану вартість;
  • оплати державній компанії «Укртрансгаз» для покриття витрат на транспортування магістральними газовими мережами;
  • покриття обґрунтованих витрат на розподіл природного газу, де працює 53 тис. українців.

Враховуючи соціальну значимість цього питання, НКРЕКП ініціює додатковий період для адаптації споживачів з найменшим типорозмірами та перенесе запровадження окремої плати для цієї категорії споживачів до прийняття рішення по зниженню тарифів на теплову енергію.

При цьому плату за спожитий газ споживачі вноситимуть ТОВ «Полтавагаз збут», а «абонплату» — ПАТ «Полтавагаз».

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»