Юрій Тараненко: За останні 10 років на Полтавщині виростили 14 тисяч гектарів нового лісу

Юрій Тараненко, начальник Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства Юрій Тараненко, начальник Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства

Начальник Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства Юрій Тараненко розповів успіхи та виклики, що стоять перед його організацією на даний час.

За словами головного лісника Полтавщини, основних напрямів діяльності його управління три: створення нових лісів, збереження існуючих та переробка деревини.

Юрій Тараненко розповідає, що на сьогоднішній день полтавське управління є одним з передових в Україні по лісорозведенню:

— За останні 10 років створили 14 тисяч гектарів нового лісу. Це території, не придатні для використання у сільському господарстві і відведені під ліс: на землях запасу, старопахоті, піщані ґрунти. Обласне управління висаджує ліс там, де його не було. Полтавщина — лісокультурна область, яка на 1 гектар зрубаного лісу садить 1,5-2 гектари нового. Такі показники є найкращими в Україні.

Щоб висаджувати ліси, управління має власний посадковий матеріал. Із зібраного співробітниками насіння вирощують сіянці. У середньому це 10-14 мільйонів на рік. Такі об’єми повністю закривають потребу області у посадковому матеріалі. Окрім цього, розводять декоративні саджанці: ялинки, туї, ялівці, самшити. Громадяни можуть придбати їх без посередників. Державна ціна є набагато нижча, ніж у перекупників.

Одне з головних завдань, яке стоїть перед лісівниками, — охорона лісів від самовільних вирубок та браконьєрства. Але на сьогодні державна лісова охорона не отримує кошти з бюджету на даний вид діяльності. Всі наявні гроші — власні кошти з виробництва. 

У 2016-2017 роках фінансування з держбюджету повністю відсутнє. Стара програма «Ліси України» закінчилася, а нової немає. Тому маємо те, що державна лісова охорона носить форму і посвідчення, але не має фінансування. Проте, на Полтавщині прийнята власна цільова програма комплексного розвитку лісового господарства «Ліси Полтавщини на період 2016-2025 роки».

На сьогоднішній день відсутнє фінансування як в цілому, так і в протипожежному напрямку. Загалом в управлінні 37 пожежних автомобілів та два катери по області. Закрита система відеоспостереження фіксує пожежі та самовільні рубки, завдяки чому лісова охорона моніторить пожежі в радіусі 30 кілометрів.

— У цьому році кількість пожеж збільшилася через посушливу весну. Але лісівники швидше реагують на сигнали. Тому площа пошкодженого лісу зменшилася. Камери дозволяють бачити усю територію повністю, — пояснює Юрій Тараненко.

Прес-служба Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства