Як може виглядати Полтава у 2030 році за проектом Німеччини та Швейцарії (відео)

Німецька урядова організація GIZ розробила демонстраційний проект того, як може виглядати Полтава після низки реновацій

Уряди Німеччини та Швейцарії витратять понад 1 млн євро на розвиток Полтави

Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ працює по всьому світу. Воно допомагає менш розвинутим країнам шляхом організації просвітницьких проектів за власні кошти. Останнім часом компанія активно інвестує в Україну, зокрема, і в Полтавщину. Наприклад, були розроблені проекти:

У 2015 році стартував новий проект «Інтегрований розвиток міст в Україні». В програму включили 4 міста: Чернівці, Вінницю, Житомир та Полтаву. Основне завдання — модернізація старого радянського містобудування і створення сучасного європейського планування міста. На думку спеціалістів компанії GIZ, сильні міста — це сильна країна. Програму фінансує уряд Німеччини у розмірі 4 млн євро й уряд Швейцарії — 1,85 млн євро.

Влада Полтави дала згоду на участь у проекті. 24 травня 2016 року Полтавська міська рада та GIZ підписали протокол про співпрацю.

Як може виглядати Полтава у 2030 році

Програма розвитку нашого міста за проектом GIZ називається «Полтава 2030». Згідно із нею, планується зробити проект міського планування та підвищити кваліфікацію фахівців міської ради і виконкому в сфері містобудування.

Після того, як була зібрана команда фахівців, почався аналіз ситуації та були знайдені недоліки в міському плануванні Полтави. Основні завдання під час створення ескізного-проекту: зробити місто комфортним для проживання, привабливим для туристів, підвищити імідж Полтави.

Артур Ароян

Презентація проекту

Вчора в приміщенні Полтавської міської ради представили демонстраційний проект того, як може виглядати Полтава у майбутньому. Над ним працювали архітектори Матіас Ельгер, Катерина Георг, Олег Лебединський, Артур Ароян, команда урбан-платформи «Citylab» та ін.

Серед представлених містобудівних змін, які можна провести у Полтаві, виділимо наступні.

Реконструкція вулиці Соборності

Архітектори пропонують:

  1. Продовжити пішохідну зону вулиці Соборності від «Злато місто» до вулиці Конституції, включаючи Петровський парк (у вихідні та святкові дні — до Білої альтанки).
  2. Площу перед театром ім. Гоголя облаштувати сухими фонтанами (без басейну) та артоб’єктами.
  3. Замість громіздких платформ літніх майданчиків кафе, поставити компактні столики та стільці.
  4. Встановити лавки вздовж вулиці;
  5. Збільшити площу тротуару шляхом відмови від частини бортових каменів.

Вулиця Соборності Вулиця Соборності

Перехрестя вул. Соборності та вул. Котляревського без кіосків Перехрестя вул. Соборності та вул. Котляревського без кіосків

Площа перед театром ім. М.В. Гоголя Площа перед театром ім. М.В. Гоголя

Фонтани на місці клумб перед театром ім. М.В. Гоголя Фонтани на місці клумб перед театром ім. М.В. Гоголя

Перехрестя вул. Соборності та вул. Гоголя Перехрестя вул. Соборності та вул. Гоголя

Перехрестя вул. Соборності та вул. Конституції Перехрестя вул. Соборності та вул. Конституції

На перехресті вулиць перед ЦУМом створити площу з архітектурним елементом.

Реконструкція Центрального ринку

Центральний ринок Полтави хаотично забудований. Архітектори пропонують:

  1. Розробити прості ринкові прилавки.
  2. Покращити та оновити основний критий зал ринку.
  3. Реорганізувати транспортний рух та місця для транспортування біля ринку.
  4. Розробити чітку інфраструктуру.
  5. Виділити місце на ринку де можна посидіти, відпочити.
  6. Зробити пішохідну зону на прилеглих вулицях ринку.

Варіант реновації території центрального ринку

За задумом розробників, перебування на ринку має стати задоволенням, а не мукою. Ринок — місце торгівлі та місце зустрічі, де можна приємно проводити час відвідувачам та туристам.

Облаштування Центральної частини міста

Корпусний парк — гордість міста, але він незручний для пішоходів. Добиратися до нього доводиться підземними переходами. Це важко для людей з обмеженими можливостями, тим більш — із нашими пандусами. Сучасне планування міста передбачає наземні переходи. Крім того, потрібно розширити пішохідні зони.

Також, на думку розробників, потрібно поліпшити використання потенціалу громадських просторів, додати нові елементи в парки та сквери, підвищити привабливість вулиць, видалити невідповідну рекламу, вітрини та вивіски.

Крім того, архітектори озвучили ідею перенести ринок біля площі Зигіна до покинутого корпусу турбомеханічного заводу на вул. Зіньківській, 6а. На вивільненій перед ТРЦ «Київ» ділянці пропонують зробити площу.

Варіант реновації території ринку на вул. Зіньківській

Для прикладу роботи GIZ, можна навести Львів, який 3 роки співпрацював з німцями по оновленню старої частини міста.

Показана презентація — лише частина проекту «Полтава 2030». Далі буде продовжуватися робота над такими питаннями:

  • реформування транспортної інфраструктури та мобільності;
  • розвиток туризму, рекреації, культури;
  • напрям житлової інфраструктури, довкілля та екології та ін.

Чи реалізують німецький проект у Полтаві?

Цього року на сесії Полтавської міської ради мають проголосувати за прийняття представленої концепції. Та це не значить, що її реалізують. Міська влада просто публічно скаже, що їй подобається робота німців. Будувати ж вона може як і раніше. Наприклад, вже замовили проект капремонту тротуарів на вул. Соборності. Крім того, представлені проекти німці не будуватимуть, а українські робітники все частіше воліють працювати у Польщі. Як, наприклад, це було із капремонтом підземних переходів у центрі міста.

Залишається сподіватися, що німецькі кошти та 2 роки роботи не були марними, що інтерес міської влади не обмежився тільки зборами та обговореннями. Якщо в майбутньому у влади буде політична воля змінити вигляд міста, перший крок уже зроблено. За представленою концепцією можна буде виготовляти робочі проекти.

Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»