Вічний привид виборів. На які аудиторії варто орієнтуватися полтавським партіям?

Маючи на руках свіжу соціологію, «Yoda Consult» не могло не поділитися її результатами. Особливо тими, які допоможуть політичним партіям у Полтаві ефективніше працювати зі своїм виборцем.

Соціологічне дослідження по Полтаві проведене з 18 по 20 лютого. У ньому взяло участь 1410 полтавців відповідно до демографічної вибірки. Оскільки замовники соціології не хотіли б, щоб рейтинги партій та їхніх лідерів оприлюднювали, ми вирішили копати глибше. А саме показати, хто є прихильником політичних рухів у Полтаві.

Ми брали тільки ті політсили, які мають хоча б більше 3% прихильників по місту. Тому, якщо ваша партія є у нашому списку, то це вже маленька перемога. 

У роботі на окрузі партійцям варто розуміти, хто саме є їхньою цільовою аудиторією. Не можна бути хорошим для всіх — це потребує занадто великих фінансових і людських ресурсів. Кожен голос має цінність. Навіть ваш час, витрачений на вислуховування проблем бабусі із сусіднього під’їзду — це вже втрачені можливості зробити щось інше. Тому варто виділяти ресурси саме на цільову аудиторію — це набагато ефективніше і дешевше в обрахунку на один голос.

Ми намагалися говорити мовою цифр, але не перетворювати цей текст на наукову роботу.

Нормальна демографічна ситуація серед повнолітніх у Полтаві виглядає так:

  • Стать: 45,18% чоловіків та 54,82% жінок;
  • Вік: 15,11% — від 18 до 29 років, 13,40% — від 29 до 39 років, 14,96% — від 40 до 49 років, 14,40% — від 50 до 54 років, 42,13% — старше 55 років;
  • Сімейний стан: 67,66% — одружені, 32,34% — неодружені;
  • Освіта: 52,77% — вища або незакінчена вища, 30,64% — середня спеціальна, 14,40% — середня, 1,91% — неповна середня, 0,28% — початкова;
  • Соціальний статус: 4,33% — керівники, 15,11% — спеціалісти, 2,41% — технічний персонал, 35,74% — пенсіонери, 6,17% — домогосподарки, 4,26% — підприємці, 3,19% — службовці, 19,08% — робочі, 5,32% — студенти, 4,40% — безробітні.
  • Матеріальний стан: 9,01% — хороший, 33,55% — середній, 26,6% — задовільний, 29,86% — поганий, 0,99% — важко відповісти.

Це структура населення, з якою можуть працювати партії. А яка ж структура полтавського електорату кожної політсили?

«Блок Петра Порошенка»: чим краще живу — тим більше люблю владу

Якщо говорити про структуру електорату партії влади, то тут виділяються полтавці старше 55 років (на 5,07% більше демографічного розподілу). Крім того, серед прихильників БПП особливо мало людей з середньою спеціалізованою освітою (на 7,44% менше за демографію). Серед робочих симпатії партії менші на 9,5% — не любить цей клас владу.

Ще одним цікавим інсайтом з соціології є підтримка БПП серед людей з різним матеріальним статусом. Люди, які вважають, що в них він хороший або середній набагато частіше підтримують партію влади (на 11% і 10,45% більше за демографію), ніж ті, в кого він задовільний і середній (мінус 9,8% і мінус 10,66%). Це теж не становить особливої таємниці: ті, хто зараз добре себе почувають у матеріальному плані не хочуть змін курсу влади, натомість у зубожілих людей чи тих, що вважають себе такими, влада викликає негатив. Людей з хорошим і середнім достатком у структурі електорату БПП у Полтаві — 64%.

«Батьківщина»: жінки-пенсіонери вірять Тимошенко

Не буде новиною, якщо скажемо, що серед прихильників «Батьківщини» особливо виділяються жінки (на 8,69% більше за норму) пенсійного віку (на 10,57% більше за норму). 

Теж саме говорить розподіл за соціальним статусом: більшого відсотку пенсіонерів (47,3%), ніж у політсили Юлії Тимошенко, немає ні у кого. Водночас від нормального розподілу дуже виділяються безробітні, які чомусь не дуже симпатизують «Батьківщині» (на 4,4% менше норми) — така ситуація схожа і у «Свободи».

«Свобода»: і Союз пам’ятають, і Бандеру люблять

Змагатися з кількістю пенсіонерів у структурі електорату може хіба що «Свобода», хоч здається, що це молода і радикальна партія. Проте людей за 55 років серед її симпатиків на 5,91% більше за демографічний розподіл. Пенсіонерів у структурі електорату — на 8,38% більше нормального розподілу.

За матеріальним станом людей із середнім та задовільним майже однаково (33% і 34% відповідно). Натомість з хорошим — у 4 рази менше.

«Самопоміч»: вже й не молодь, але ще не на пенсії

Структура електорату цієї політсили чітко показує, що орієнтуватися на пенсіонерів тут — не найкраще рішення. Людей за 55 років серед виборців «Самопомочі» немає і 34% (при тому, що у Полтаві їхня частина — 42%). 

51% аудиторії для партії Садового у Полтаві — це люди від 30 до 55 років. Це потужний електорат, проте його важко привести на вибори.

Цікавий факт: у структурі виборців «Самопомочі» найбільший серед усіх інших партій відсоток людей з неповною середньою освітою — 5,36%.

«Опозиційний блок»: люби родину, живи погано, критикуй владу

Якщо ви думаєте, що партію Бойка у Полтаві підтримують тільки бабусі, то помиляєтеся. У структурі їхнього електорату 58% становлять люди до 55 років. Цей виборець частіше за все у шлюбі (на 8,2% вище за норму по Полтаві), тому їм варто апелювати до сімейних цінностей.

Поряд з цим бачимо високу частку людей з вищою освітою (на 8,77% більше) і низьку з середньою спеціальною (на 10,86% менше). 

Проте все ж тут дуже високий показник прихильників з поганим матеріальним станом — майже 43%, що на 13% більше за звичайну ситуацію в місті. Таким чином, «Опоблок» тільки виграватиме, збираючи довкола себе протестний електорат і критикуючи владу.

«Радикальна партія»: сімейного щастя не знайшла, так хоч за Ляшка проголосую

Але отримати протестний електорат можуть не лише партійці Бойка. Після «Батьківщини» Радикальна партія Ляшка займає друге місце за прихильністю жінок (59,79%). Проте особливістю є те, що тут багато неодружених людей (41,24% проти норми у 32,34%). 36% виборців РПЛ — люди з середньою спеціальною освітою (за цим критерієм їх перемагає тільки партія Капліна). 

Якщо брати матеріальний стан, то тут у 58,8% «ляшківців» він — поганий та задовільний. Таким чином, це вже дозволяє визначити риторику РПЛ, яка теж має бути спрямована на критику теперішньої влади.

«Рідне місто»: диплом і гроші маю, але вік уже не той

У партії Олександра Удовіченка доволі якісний виборець — 62,71% мають вищу освіту, а 49,15% вважають, що в них середній матеріальний стан. Проте все ж 62,71% людей, які голосують за «Рідне місто», — віком за 50 років. Тут не вийде діяти популістичними гаслами, а варто показувати результати роботи і фахово говорити з аудиторією.

«Соціал-демократична партія»: не хочу вчитися, шукатиму роботу

Партія Сергія Капліна не користується великою популярністю у людей з вищою освітою, таких у структурі його електорату на 13,83% менше за норму. 

Натомість він має найбільший відсоток аудиторії з середньою спеціальною та середньою освітою (60,18%). Так само у структурі симпатиків Капліна найбільший серед всіх полтавських партії відсоток безробітних (9,73%). Майже 60% виборців соціал-демократів мають задовільне та погане матеріальне становище.

Цікавий факт: підприємців у структурі електорату СДП найменше серед восьми партій (0,88%), хоча останнім часом саме їхні інтереси стосовно зменшення ЄСВ активно відстоює Сергій Каплін.

***

Кожна партія має вибір — або активніше працювати зі своїми симпатиками, щоб вони не перейшли до іншої сили, або ж змінювати свій образ, щоб отримати додатковий електорат. І не варто гаяти часу у цій справі.

PR-агентство «Yoda Consult»