В суді назвали прізвища людей, яким мав передати кошти полтавський поліцейський, спійманий на хабарі у $6000

Засідання суду по справі Андрія Вовченка Засідання суду по справі Андрія Вовченка | Фото Миколи Лисогора

Прокуратура зачитала обвинувальний акт полтавському поліцейському, спійманому на хабарі у $6000

12 липня в Октябрському районному суді відбулося засідання стосовно корупційної справи полтавського поліцейського Андрія Вовченка. Його підозрюють у вимаганні грошей з особи за закриття проти неї кримінального провадження.

Прокурор Віталій Рева зачитав обвинувальний акт Андрію Вовченку. Згідно з обвинувальним актом і інформацією з судового реєстру, історія виглядає наступним чином.

Андрій Вовченко раніше працював інспектором сектору превенції Зіньківського відділення Гадяцького відділу поліції. 3 лютого 2017 року його перевели в Полтаву, на посаду дільничного офіцера сектору превенції Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області.

Посвідчення інспектора сектору превенції Зіньківського відділення Гадяцького відділу поліціїПосвідчення інспектора сектору превенції Зіньківського відділення Гадяцького відділу поліції

20 лютого він зустрівся з Альоною Білухою в своєму службовому кабінеті по вул. Сковороди, 2б і повідомив, що проти неї проводиться розслідування за фактом підроблення документів. Він запропонував закрити кримінальне провадження за $6000. За його словами, $2000 мали піти старшому слідчому Петренку, $4000 — Якименку, який постраждав від дій Білухи. Вчергове цю пропозицію він повторив їй 3 березня під час зустрічі у McDonald’s. Вона на пропозицію погодилася.

Фото прес-центру СБУ

14 березня Білуха знову прийшла до кабінету Вовченка. Він зачинив двері кабінету на ключ, а Білуха дістала $6000 з сумки і передала йому. Вовченко перерахував кошти та розклав на 6 частин — по одній $1000 в кожну. Потім пролунав стук у двері і до до кабінету зайшли правоохоронці. Вони знайшли мічені гроші і сліди від ультрафіолету на руках у Вовченка.

Підозрюваний у корупції поліцейський одразу вийшов на свободу і відновився на посаді

16 березня Октябрський районний суд Полтави обрав йому міру запобіжного заходу тримання під вартою з можливістю внесення 128 тис. грн застави. Андрій Вовченко одразу виплатив заставу і опинився на свободі.

За тиждень Вовченка відсторонили від посади на 2 місяці, а ще за тиждень — звільнили зі служби у Нацполіції у якості дисциплінарного стягнення за результатами службового розслідування. Він подав позов в Полтавський окружний адмінсуд з вимогами скасувати наказ про дисциплінарне стягнення, скасувати наказ про звільнення, поновити на посаді, повернути кошти за місяць вимушеного прогулу. Підозрюваний в корупції виграв суд і тепер, крім посади дільничного офіцера, йому мають повернути 5,3 тис. грн зарплати.

Андрій Вовченко Андрій Вовченко

Згідно з актом прокуратури, його обвинувачують за ч.2 ст.190 (шахрайство), ч.4 ст.27 (підбурювання до участі у злочині), ч.3 ст.369 (пропозиція неправомірної вигоди).

Андрій Вовченко свою вину не визнав. Давати свідчення він буде після показів свідків. Останні ж на засідання не прийшли, тому його перенесли на 15 вересня.

Хто такі Якименко і Петренко? Чому прокуратура не притягнула до відповідальності інших фігурантів справи?

Як ми писали вище, Вовченко сказав Білусі дати йому $6000, які він передасть слідчому Петренку і потерпілому Якименку, щоб той відмовився від своїх претензій. В судовому реєстрі ми знайшли клопотання слідчого про отримання інформації про номери телефонів абонентів, з якими спілкувався Вовченко. Один з цих номерів прив’язаний до акаунта Ігоря Петренка у Facebook. Людина з таким ім’ям і прізвищем обіймає посаду старшого слідчого Полтавського відділу поліції ГУНП в Полтавській області. У нього в друзях є Вадим Якименко. Чоловік з таким ім’я і прізвищем займає посаду поліцейського в Управлінні поліції охорони в Полтавській області.

Ігор Петренко Ігор Петренко

Вадим Якименко Вадим Якименко

Цікаво, чому прокуратура розпочала праву тільки проти Андрія Вовченка, оскільки в цій історії він виглядає посередником. Можливо тому, що в обвинувальному акті на першому місті стоїть обвинувачення за шахрайство. Тобто, на думку прокуратури, Андрій Вовченко хотів всі гроші забрати собі, а Білусі говорив, що кошти передасть іншим.

Слід відзначити, що спочатку проти Вовченка відкрили кримінальне провадження за ч.3 ст. 368, яка передбачає від 5 до 10 років позбавлення волі, а в обвинувальному акті її змінили на ч.3 ст.369, яка карається від 4 до 8 років. Різниця у тому, що у першому випадку інкримінується вимагання хабара, у другому — пропозиція його дати.

Також цікаво, що проти Альони Білухи розпочалося розслідування за ч.1 ст.358 КК України. Згідно з цією статтею, вона підробляла посвідчення, або користувалася підробленою печаткою чи бланками. Якименко — потерпілий, і якщо він поліцейський, то які конкретно документи підробила Білуха? Цього ні в обвинувальному акті, ні в судовому реєстрі не сказано. Також не вказано, коли і чому Білуха вирішила звернутися до СБУ чи прокуратури, і повідомити що поліцейський у неї вимагає хабар.

Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»