УЖКГ Полтави відмовилось надавати документи, згідно з якими воно здійснює замовлення ремонту доріг

Попри всі наші намагання дізнатися, на підставі яких документів УЖКГ замовляє ремонт доріг у місті та які завдання ставить перед підрядниками, ми не отримали відповіді

Вже в найближчий час у Полтаві розпочнеться сезон ремонтування доріг. Проте, як ми знаємо, не всіх полтавців влаштовує якість такого ремонту. Більше того, невідомо, за яким принципом влада обирає, яку вулицю ремонтувати, а яку ні. Якщо критерієм є ступінь пошкодження дороги, то цікавить, якій рівень пошкодження дороги є для влади достатнім, аби розпочати ремонт дороги.

Щоб детальніше в цьому розібратися, ми вирішили спробувати отримати документацію щодо капітального ремонту вулиці Яківчанська. Ремонт відбувся у минулому році і за його виконання «Будгарант-7» отримав 9 млн грн з бюджету міста. Асфальт тоді клали під час дощу, а результат викликав багато нарікань.

Ми надіслали запит до УЖКГ, щоб нам надали копію:

  • технічного завдання на виконання капітального ремонту вулиці Яківчанська;
  • документу, на основі якого це завдання було складено.

Чому нам потрібні ці документи? З повним текстом технічного завдання можна сміливо їхати на Яківчанську та порівнювати результат з тим, що прописано в документі. Адже наразі невідомо, що влада вимагає від підрядників, які ремонтують дороги. Можливо, останні роблять все, що замовляє влада, а ми прискіпуємось до них. Чи навпаки, реальний результат різниться від завдання, а влада з невідомих причин підписала акти виконаних робіт й здійснила проплати.

Також, важливо отримати документ, на підставі якого технічне завдання було складене. Адже, техзавдання приймається на підставі документу, який засвідчує потребу у цьому ремонті. Це може бути акт перевірки, паспорт об’єкту, дефектний акт тощо. Таким чином, необхідно побачити, що для влади є виміром цієї потреби, а також порівняти стан дороги у її нинішньому стані з тим, який був до ремонту. Тобто відчути цю різницю, яка обійшлась громаді в 9 млн грн.

У відповідь на наш запит, начальник управління Сергій Сінельнік повідомив, що:

а) Законодавством України не передбачено виконувати капітальний ремонт на підставі «Технічного завдання».

б) УЖКГ повинно надавати лише публічну інформацію, тобто ту, яка отримана або створена (задокументована). Але в УЖКГ немає документу «Технічне завдання», а з ним, немає документу на основі якого створено «Технічне завдання».

Дивно, адже, перед початком капітального ремонту, згідно з Державними будівельними нормами (ДБН 2.3-4-2000) обов’язково розробляється проектна документація. В наказі «Про затвердження Порядку розроблення проектної документації на будівництво об’єктів» від 16.05.2011 Міністерства регіонального розвитку та ЖКГ України вказано, що в перелік проектної документації входить «завдання» та «технічні умови». Термін «будівництво» включає в себе й капітальний ремонт.

Проте, мабуть, Сергій Сінельнік забув, що в управлінні є технічне завдання. Принаймні його уривок УЖКГ оприлюднювало на віснику держзакупівель, у тендерній документації щодо ремонтних робіт на вулиці Яківчанська. Тобто, тоді УЖКГ, як замовник ремонту вулиці, мав та оприлюднив технічне завдання, а вже через півроку у них його немає.

Таким чином УЖКГ суперечить саме собі, а можливо й Закону України «Про доступ до публічної інформації». Щоб підтвердити чи спростувати останнє припущення, ми надіслали звернення до Міністерства юстиції та чекаємо на відповідь.

Але, якщо відповідь Сергія Сінельніка була щирою, то маємо питання:

  • Як УЖКГ пояснює, які ремонтні роботи має виконати підрядник? В усній формі?
  • Без технічного завдання, яким чином УЖКГ знає, що роботи виконанні належним чином? За що «Будгарант-7» отримав проплати?

Якщо ж УЖКГ має технічне завдання та інші документи, але не надало їх, то питання:

  • Чи можна громаді довіряти сотні мільйонів гривень структурі, яка не звітується перед нею?

Крім цього, ми направили ще один запит, у якому просили повідомити, хто є балансоутримувачем дороги по вулиці Європейська (Фрунзе), станом на червень 2016 року. Саме в цей період УЖКГ Полтави замовило капітальний ремонт 2 кілометірв цієї вулиці за 19 млн грн.

Адже, досі незрозуміло, хто відповідає за стан доріг у місті. Чому нас цікавила саме Європейська, а не всі вулиці? Тому що наші чиновники полюбляють відповідати, що не ведуть список всіх вулиць. Тому ми взяли вулицю Полтави, на ремонт якої планується витратити найбільше.

УЖКГ відповіло, що балансоутримувачем дороги по вулиці Європейська є ПМШЕД. Припускаємо, що не тільки Європейська знаходиться на балансі комунального підприємства. Тобто, протягом 2016 року, ПМШЕДу не давали гроші на утримування майна, яким він розпоряджається на правах господарського віддання (майно належить громаді, проте, розпоряджається ним ПМШЕД з дозволу власника) і за стан якого відповідає. Не дивно, що підприємство збанкрутіло.

Якщо дороги знаходяться на балансі ПМШЕД, то це пояснює, чому в УЖКГ, можливо, немає документації. Проте, не пояснює, чому в такому випадку саме УЖКГ проводить тендери щодо ремонту вулиць.

Маємо питання і по цій темі:

  • Чи не логічніше, щоб той, хто робить перевірку стану доріг, несе відповідальність за їх стан, проводив тендери щодо їх ремонту?
  • Зараз ПМШЕД знаходиться у процесі ліквідації, на чий баланс перейдуть дороги?

Нагадаємо, що у цьому році міська влада вже встигла оголосити тендер на 140 млн грн щодо поточного ремонту доріг. Сподіваємось, що УЖКГ обирало перелік вулиць згідно з документації та задокументує задачу, вирішення якої вона довірить переможцю тендеру.

Максим САМОЙДЮК, «Полтавщина»