У Яреськах Шишацького району назріває екологічне лихо — місцеві мешканці

Мешканці Яресьок на сесії облради 12 жовтня Мешканці Яресьок на сесії облради 12 жовтня | Фото Миколи Лисогора

Мешканці Яресьок стверджують, що будівництво нафтопереробного підприємства проводиться не у відповідності до законодавства і загрожує здоров’ю людей

На останній 18-й сесії Полтавської обласної ради ініціативна група села Яреська Шишацького району висловила свій протест проти будівництва нафтопереробного підприємства ТОВ «Полтававторма» поблизу із населеним пунктом. Ця проблема, на думку мешканців, так і не була почута владою, тому місцеві активісти звернулися до «Полтавщини» із відкритим листом.

Звертаємося до Вас від імені жителів села Яреськи Шишацького району, у зв’язку із ситуацією, що склалася навколо намірів ТОВ «Полтававторма» (м. Полтава, вул. Буровиків, 4) реалізувати проект «Реконструкція нафтобази зберігання нафти і конденсату ТОВ «Полтававторма» із встановленням установки підготовки та стабілізації вуглеводневої сировини із значними порушеннями».

23 січня 2016 року, згідно із заявою про наміри, надрукованої в районній газеті «Сільське життя» № 52 від 25 грудня 2015 року, було проведено громадські слухання на тему «Вплив на навколишнє середовище будівництва установки підготовки та стабілізації вуглеводневої сировини».

В ході обговорення даного питання з’ясувалося, що розміщення самої установки, згідно намірів компанії ТОВ «Полтававторма», планується встановити на відстані 140 м від меж населеного пункту, а відстань до найближчої садиби — 340 м, що є порушенням норм Наказу МОЗ № 173 від 19.06.1996 р. За рельєфом, майданчик, де планується встановлення вказаної установки, знаходиться по відношенню до рівня моря на 50 м нижче переважної площини с. Яреськи, що також є порушенням зазначеного Наказу МОЗ, де чітко вказано — п.п. 5.3. (Промислові підприємства (вузли) слід розташовувати на підвищених ділянках з добрим природним провітрюванням, з підвітряного боку відносно селищної території. При цьому слід орієнтуватися на середньорічну та сезонну (літню, зимову) розу вітрів). Згідно з висновком Полтавського обласного центру з гідрометеорології від 18.01.2016 року № 32-03-23/29, зокрема п.6 ст.2, на території будівництва в літні місяці переважають вітри північно-західного та західного напрямків (в бік с.Яреськи), а в холодну пору року — східні (в бік с. Нижні Яреськи). Присутні на громадських слуханнях проголосували проти розміщення вище зазначеної установки переважною більшістю.

Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, засновниками компанії ТОВ «Полтававторма» являються: Компанія «Мгі Ентерпрайсіз Інк.» Адреса засновника: Місто Беліз, 1 1/2 Майлс Носен Хайвей, Беліз (Розмір внеску до статутного фонду (грн.): 888.00), власник істотної участі — Пасту Марія (Розмір внеску до статутного фонду (грн.): 0.00 ) кінцевий бенефіціарний власник (контролер) — Пасту Марія (Розмір внеску до статутного фонду (грн.): 0.00).

Нами подавалося телефонне звернення на лінію Кабінету Міністрів України щодо діяльності ТОВ «Полтававторма», за результатами якого отримано відповідь від Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської ОДА, в якій сказано, що Департаментом надано позитивний висновок стосовно зменшення санітарно-захисної зони, разом з висновком державної екологічної експертизи. На нашу думку, департамент екології та експертизи не мав законного права, приймати документи на експертизу, оскільки є рішення сесії Яреськівської сільської ради — не надавати згоду ТОВ «Полтававторма» встановлювати та використовувати установку з підготовки та стабілізації вуглеводневої сировини на території нафтобази.

6 вересня 2016 року Шишацька районна державна адміністрація провела повторні слухання в приміщенні Шишацької РДА, куди мешканцям с. Яресьок було не просто приїхати. Протоколом цих слухань було вирішено продовжити їх на території с. Яреськи.

Незважаючи на обурення та протест громадськості в зв’язку з встановленням вищезгаданої установки з порушенням санітарних норм, невідповідністю санітарно-захисної зони до існуючих норм, що є реальною небезпекою для здоров’я населення, голова Шишацької РДА Іваненко В.Б. погодив заяву про наміри ТОВ «Полтававторма» на реконструкцію нафтобази із встановленням установки підготовки та стабілізації вуглеводної сировини, що не відповідає нормам та екологічним наслідкам діяльності та не відповідає положенням ДБН.

12.05.2017р. РОБОТА КОМІСІЇ З РОЗГЛЯДУ ДІЯЛЬНОСТІ НАФТОБАЗИ В С. ЯРЕСЬКИ

Таким чином, на підставі документів, які не відповідають екологічним нормам, порушують норми ДБН, порушенням наказу МОЗ № 173 від 19.06.1996 р. та тим самим незаконно зменшивши розміри санітарно-захисної зони, ТОВ «Полтававторма» порушило наші конституційні права, як громадян України та намагається зробити все, щоб життя у наших рідних Яреськах було екологічно неможливим.

В наше мальовниче с.Яреськи, свого часу, закохався всесвітньовідомий кінорежисер Олександр Довженко. В Яреськах він зняв такі знамениті фільми, як «Земля», «Звенигора» та багато епізодів до інших своїх фільмів. В с. Яреськи народилась мати письменника М.В. Гоголя, який також неодноразово оспівував яреськівський край, де й зараз збереглася дивна природа, тече чудова річка Псел, навколо ліси з чудовими грибними місцями.

Група активістів, вже майже два роки бореться за право жити в чистому довкіллі та дихати чистим повітрям, але самотужки перемогти застарілу корумповану систему нам не вдається. Вищезгадана установка підготовки та стабілізації вуглеводневої сировини буде збагачувати кишені зацікавлених осіб, в той час коли чотирьохтисячне населення с. Яреськи буде потерпати від шкідливих хімічних викидів даної установки. Так, на громадських слуханнях, було з’ясовано, що із основних шкідливих речовин, в атмосферу будуть викидатись — двооксид азоту, та сірчаний ангідрид, біля 2,9 тонн першого, та біля 5,0 тонн в рік другого компонентів. При взаємодії з вологою дані сполуки утворюватимуть кислоти, надзвичайно шкідливі не тільки для здоров’я людей, а й для довкілля, через забруднення ґрунтових вод та випадання з опадами на городи селян, лісові масиви, тощо.

Активісти с. Яреськи: Валерій Гуляєв, Надія Сімбіленко, Олена Чуб

До свого відкритого листа активісти додали низку документів, серед них рішення сесії про відмову в будівництві та відповідь Депаратменту ДАБІ що реконструкція проводиться в межах норм. 

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»