У Полтавській ОДА обговорили модернізацію системи водопостачання

Костянтин Флуєрар презентує систему водопостачанняКостянтин Флуєрар презентує систему водопостачання

У Полтавській ОДА відбувся круглий стіл з питань модернізації систем водопостачання та впровадження систем диспетчеризації. Розглядали також систему автоматичного моніторингу атмосферного повітря.

Київська компанія «Новус Кібернетик» розробляє системи автоматизації і диспетчеризації систем водопостачання, міського освітлення і нагляду за забрудненістю повітря. Директор компанії Костянтин Флуєрар і директор «ЄТР-Спектр» Віталій Постоленко презентували свій продукт Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської облдержадміністрції.

— Обслуговування існуючої системи водопостачання є економічно невигідним через застаріле обладнання, високі затрати на утримання та повільне реагування на аварії, — говорить Костянтин Флуєрар.

«Новус Кібернетик» запропонували нову систему контролю. Це автоматична система моніторингу, завдяки якій спостерігати за станом розходу води та електроенергії стає набагато зручніше. Для цього ділянки водопроводу облаштовують приладами, які пов’язані з диспетчерським пунктом. Нагляд за системою відбувається дистанційно з будь-якого комп’ютера, де є вихід в Інтернет і встановлена програма Emonitor, розроблена вітчизняною компанією «Софтліст».

Головна перевага автоматичного контролю водопостачання полягає в значній економії електроенергії — до 50%. Повний цикл встановлення системи від розробки проекту до її запуску коштує 600-800 тис. гривень. Цю систему вже запровадили в Ірпіні, Обухові і частково в Дніпрі. Вона підходить не тільки містам, але й сільським населеним пунктам, де є система водопостачання.

Подібною є система автоматичного моніторингу атмосферного повітря. На сьогодні методи вимірювання забруднення повітря не відповідають європейським стандартам. Проблема в точності вимірів, у застарілому обладнанні і відсутності комплексного підходу у відношенні нагляду за екологічним становищем.

Система автоматичного моніторингу атмосферного повітря розрахована як на підприємства, так і на громади і екологічні служби. Її перевага в автономності обладнання, здатності надавати повну картину по заданим показникам і сучасному обладнанні і програмному забезпеченні. Вона вимірює вміст в повітрі оксиду вуглецю, діоксиду сірки і оксид азоту, проте здатна реагувати на інші шкідливі речовини.

Якщо переваги модернізації системи водопостачання — очевидні, то вимір забрудненості — тема актуальна, але законодавчо невизначена.

— Як накопичення інформації — це корисно. Актуальність продукту є. Інше питання, на кого це «вішати». Наприклад, в Кременчуці є перевищення норми вмісту шкідливих речовин. Але хто з них найбільше забруднює — невідомо. Серед потужних підприємств міста йде дискусія з цього приводу, — зазначив заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської ОДА Олександр Ткаченко.

На сьогодні екологічна інспекція не володіє повноваженнями покарання тих суб’єктів господарювання, які забруднюють оточуюче середовище. Тому доцільність впровадження цієї системи викликає питання. Втім, вона вже використовується в Борисполі, Вишгороді, Богуславі, Іванкові.

Віталій Постоленко Віталій Постоленко

— Така ситуація не назавжди. Якщо інспекція отримає права, в них вже буде інструмент, що полегшить їх діяльність, — зауважив Віталій Постоленко.

Прес-служба Полтавської ОДА