У Полтавській області з початку року на кір захворіло 240 людей, 80 з них — діти

В Департаменті охорони здоров‘я Полтавської ОДА розповіли в яких випадках та чому потрібно робити щеплення, а також поговорили про кількість хворих на кір з початку року на Полтавщині

27 квітня під час брифінгу в Департаменті охорони здоров‘я Полтавської ОДА експерт Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА за напрямом «Педіатрія» Світлана Писаренко розповіла про необхідність імунізації серед дорослих та дітей. Медик наголосила на тому, що щеплюватися необхідно від всіх хвороб у Державному календарі щеплень, а також порекомендувала робити щеплення, які є в європейських календарях.

На початку брифінгу Світлана Писаренко пояснила, від яких щеплень для своїх дітей і чому відмовляються батьки.

— Є такі батьки, які відмовляються від усіх щеплень, причиною таких відмов є здебільшого релігійні переконання, а деякі просто катастрофічно не розуміють важливості імунізації. Є випадки, коли батьки відмовляються від окремих вакцинацій — саме індійського виробництва. Але ми пояснюємо, що всі вакцини, які закуповує за державний кошт організацією «Дитячий фонд UNICEF», вони всі сертифіковані і якісні. Їхня якість відповідає всім світовим стандартам.

Також головний педіатр пояснила, що із сертифікатом може ознайомитись будь-хто з батьків дитини у кабінеті щеплень. Копія сертифікат видається з кожною вакциною в кожній амбулаторії.

Ніна Дурдикулиєва, Світлана Писаренко та Ігор КуделичНіна Дурдикулиєва, Світлана Писаренко та Ігор Куделич

Як повідомила головний педіатр, найбільше зараз щеплюються проти кору та краснухи, також проти поліомієліту. Є окремі вікові групи в яких не високий відсоток щеплень — наприклад до року відсоток щеплень маленький, але вже у рік дітей починають щеплювати активніше.

Щеплення проти кору зараз проводяться активно у декретованій групі населення — категорія осіб, що відносяться до групи високого епідемічного ризику, За рішенням останньої селекторної наради МОЗ, така група — це діти від року і до 18.

Статистика щеплень та інфекційних захворювань

На сьогодні дітей до 9 років однією дозою вакцини щеплено 82,8%, двома дозами — 90%.

— Щодо дифтерії, то АКДП 3 — щеплення проти дифтерії, кашлюку та правцю, дітей до 1 року щеплено 13% дітей в Полтавській області. Якщо говорити про показник школярів, то щеплені 6-річки складають 16%, 16-річні підлітки — 18,5%. Щодо щеплень дорослих, то показник Полтавської області перевищує середньо-державний показник, який становить 13%, а на Полтавщині — майже 24%. — розповіла Світлана Писаренко.

Головний педіатр наголосила, що ефективність вакцин залежить від правильності їх зберігання та транспортування. Кожна вакцина має термоіндикатор — це коло, яке вписане у квадрат. Коло темно-фіолетового кольору, а квадрат світліший. Квадрат має бути набагато світлішим ніж коло, якщо кольори квадрата та кола збігаються, то значить вакцина зберігалася при вищій температурі, ніж належно. Температура зберігання — +2..+8°C.

Також під час брифінгу обговорили питання захворювання на кір. З початку року у Полтавській області на кір захворіло 240 осіб — діти та дорослі. Більшість з них — 160 — дорослі. Більшість хворих на кір у Полтаві, Горішніх Плавнях, по Миргородському та Великобагачанському районах.

Також Світлана Писаренко нагадала, що якщо людина точно знає, що вона хворіла на кір в дитинстві, тоді вона має по-життєвий імунітет — другий раз вона вже не захворіє. А от проти дифтерії та правцю доросла людина повинна робити щеплення кожні 10 років, тому-що імунітет спадає.

Чи потрібна ревакцинація для дорослих?

Проти кору має бути дві дози щеплення. Якщо людина отримала одну дозу в дитинстві, то у дорослому віці вона має щепитися другою дозою. Вакцинація проти кору розпочалася у 1968 році — однодозова вакцинація. Тоді стрімко впала захворюваність на кір. У 1986 році ввели другу дозу КПК у вакцинальний календар, і після цього захворюваність на кір спала майже до нуля — залишалися лише окремі випадки.

Таким чином можна зрозуміти, якщо людина народжена до 1986 року — скоріш за все вона має одну дозу вакцини, і їй потрібно ревакцинуватися. Якщо після 1986 — дві і ревакцинація не потрібна. Якщо людина хворіла на кір, то вона має пожиттєвий імунітет. І більше не захворіє на кір.

Якщо людина не знає свого вакцинального статусу, не знає чи вона хворіла, є варіант перевірити свій імунітет — здати спеціальний аналіз крові імуноглобулін G до кору, який показує напруженість імунітету до захворювання.

Щеплення проти кору проводять в 1 рік та у 6 років. І в будь-якому віці можна це наздоганяти — за віком обмежень не має. Єдине протипоказання — це вагітність.

Якщо трапляються випадки, коли щеплена людина захворіла на кір, значить вакцина, якою проводилася імунізація, зберігалася при неналежній температурі. Зараз проводяться постійні моніторингові візити в амбулаторії по всі області та перевіряються умови зберігання вакцин.

Інкубаційний період у кору в середньому 14 днів. Якщо людина спілкувалася із хворим на кір і перебуває в інкубаційному періоді та не має щеплення, то обов’язково його потрібно зробити. Навіть, якщо людина захворіє, але має нещодавно зроблене щеплення, то її хвороба протікатиме легше — не в тяжкій формі.

Також медики наголосили, що проти дифтерії може врятувати «колективний імунітет» — якщо 95% населення щеплено від хвороби, то є вірогідність, що якщо буде спалах — ніхто не захворіє. А от щодо правцю, то ту у всіх індивідуальний імунітет. Правець — це тяжке захворювання.

Спори бактерії правцю знаходяться в ґрунті, При будь-яких сільськогосподарських роботах, навіть просто потерти на нозі мозоль, якщо потрапляє спора правцю — це може привести о тяжкого та навіть летального випадку. Тому потрібно щеплюватися обов’язково.

Ротавірусна інфекція — є вакцинокерованою. На жаль, в українському календарі щеплень не передбачена вакцина проти цієї інфекції. Вакцинація проводиться від 6 тижнів дити до 6 місяців. В усіх європейських країнах в календарі щеплень така вакцина є. В Україні її можна придбати за власний кошт та щепити дитину. Проводячи щеплення від ротовірусної інфекції, можна було б уникнути ситуації, яка сталася минулого тижня у селі Білики Миргородського району. Тоді у дитячому садочку на ротавірусну інфекцію захворіло 8 дітей — шестеро з них госпіталізували, дві дитини лікуються вдома.

Хронічні захворювання

Щодо кору, то у Полтаві з початку року захворіло 57 людей. Взагалі по Україні 8 людей померло від кору — 2 дітей та 6 дорослих. Це трапилось через ускладнення — запалення легень. Всі померлі не були щеплені, причиною називали — хронічні захворювання. Але, як наголосила Світлана Писаренко, при хронічних захворюваннях навпаки потрібно щеплюватися обов‘язково!

Також головний педіатр зауважила, що імунізація не є особистою справою. Імунізація — це національна безпека. Весь світ щеплюється та захищає своїх дітей. У європейських країнах діє закон, що людина не може бути не щеплена, порушення закону карається фінансово. В Україні такого закону не має, існує лише Закон про санітарно-епідемічне благополуччя та Закон про захист населення від інфекційних хвороб. Закон наголошує, що батьки несуть відповідальність не лише за свою дитину, яку вони не щепили, але і за оточуючих та тих, хто контактує з цією дитиною.

Нагадаємо, що у Полтаві від вагітної хворої на кір жінки ромської національності заразився медичний працівник.

Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»