У Полтавській області на обліку знаходиться близько 9 тисяч хворих на глаукому

В Полтавській області на 1 січня хворих на глаукому — близько 9 тис., з них 16 — дітей

З 5 березня на Полтавщині розпочався тиждень боротьби з глаукомою. 2 березня під час брифінгу в Департаменті охорони здоров’я Полтавської ОДА фахівці розповіли про профілактику та лікування глаукоми.

Перший повний тиждень березня вважається тижнем боротьби із глаукомою. Глаукома — це велика група очних захворювань, що характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску, що призводить до погіршення зору.

Головний офтальмолог Департаменту охорони здоров’я, завідувач офтальмологічним відділенням ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського Олена Залудяк розповіла, що, перш за все, — лікування будь-якого захворювання — це профілактика. Санітарно-просвітницька робота — це необхідна частина профілактичної роботи в боротьбі з глаукомою.

Глаукома — одне з найпоширеніших захворювань у всьому світі. Сліпота від глаукоми — це один з найнезворотніших перебігів захворювання. У всьому світі за різними даними від 60 до 100 млн хворих на глаукому, третина з цих хворих — сліпі. По Україні остання цифра — 200 тис. хворих на глаукому, в Полтавській області на 1 січня — близько 9 тис. хворих, які перебувають на диспансерному обліку, з них — 16 дітей. Наразі всі діти прооперовані.

Сліпота від глаукоми — є головною проблемою. Профілактична робота необхідна для того, щоб хворі не зволікали та зверталися до офтальмолога за місцем проживання. Перше, що відбувається при глаукомі — підвищується очний тиск. Найосновніше — вимірювання очного тиску категоріям ризику та усім мешканцям області, вік яких 40 років і більше. Група ризику — гіпертонічні хвороби та діабет, із 35 років проводиться вимір тиску.

Такі виміри повинні проводити усі лікарі первинної ланки, які раз на рік проводять обстеження пацієнтів та профогляди. Усі лікарі проходять курси з офтальмології — де їх вчать вимірювати очний тиск та збирати скарги пацієнта. Ці навички важливі для встановлення правильного діагнозу. Після такого обстеження пацієнта, у якого зафіксована офтальна гіпертензія або глаукома, відправляють на обстеження вторинного рівня — до лікаря-спеціаліста.

Олена Залудяк також зауважила, що при яскравому сонячному освітленні та ультрафіолетовому випромінюванні світло потрапляє на сітківку ока. Це є небезпечним. Тому необхідно носити сонцезахисні окуляри у ясну сонячну походу влітку та взимку при яскравому світлі.

— Лижники та сноубордисти одягають окуляри тому, що є ризик отримати опік очей — офтальмію, — зауважила головний офтальмолог Департаменту охорони здоров’я.

Доцент ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія» Віта Ряднова розповіла, що для збереження зору потрібно проводити профілактичні дії. Якщо до лікарів звертаються люди, які страждають на судинні захворювання — цукровий діабет, атеросклероз, гіпертонічна хвороба — необхідно направляти одразу на огляд до офтальмолога. Це потрібно для того, щоб вчасно виявити у пацієнта захворювання зору, яке ще не проявляється погіршенням зорових функцій.

Також особливої уваги потребують пацієнти, у яких рідні страждали або страждають на глаукому або інші захворювання очей. Такі люди повинні обов’язково до офтальмолога на профілактичний огляд.

Операція при неефективності медикаментозної терапії

Операцію проводять тоді, коли очний тиск не можливо знизити очними каплями. Через титанові трубочки, довжиною трохи більше міліметра, очна рідина витікає із задньої камери ока до передньої. Таким чином, компенсується очний тиск, майже пожиттєво.

Матеріали та операція обходяться пацієнту близько 15 тис. грн. Олена Залудяк висловила свої сподівання щодо надання компенсації з бюджету або страхової медицини на такі операції. Адже раніше штучні офтальмологічні кришталики пацієнти купували за власний кошт, а тепер обласна лікарня отримує з бюджету фінансування на їх закупівлю.

Нагадаємо, що 2 грудня, під час прес-конференції в Департаменті охорони здоров‘я Полтавської ОДА, головний онколог Орест Вовк та директор департаменту Віктор Лисак розповіли про намір замінити старий комп’ютерний томограф. Вартість нового томографа — близько 20 млн грн, старий працював із 1995 року.

Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»