У Полтаві викладач японської вчила філософії постійного вдосконалення

17 червня у Grass Coworking пройшов семінар японістки Наталії Щербань на тему «Кайдзен та інші підходи японського бізнесу».

Кайдзен — одна з найвідоміших японських практик. Вона полягає у систематичному вдосконаленні на усіх рівнях підприємства: розробки ідеї, виробництва, менеджменту і зміцнення команди. В Україні кайдзен відомий завдяки однойменній книзі Масаакі Імаї. Вперше цю філософію застосували японські компанії після Другої світової війни. Їх успіх сприяв поширенню практики по всьому світу.

— Слово «кайдзен» означає «безперервне вдосконалення». Стратегія обов’язково залучає усіх співробітників, від механіка до топ-менеджера. Оскільки в удосконаленні процесів беруть участь всі, то і фінансові витрати на це мінімальні, — пояснює Наталія Щербань. 

За її словами, філософія впроваджена не лише у економіці, але й у суспільне та особисте життя японців:

— Кайдзен спрямований на скорочення витрат і зусиль на самовдосконалення. Він раціоналізує роботу через упорядкованість, побутову ефективність. Роботу контролює не віртуальний менеджер, а твій сусід. Це допомагає не розслаблятися.

Масаакі Імаї, автор книги «Кайдзен» | Фото: Kaizen Institute India Масаакі Імаї, автор книги «Кайдзен» | Фото: Kaizen Institute India

Інша особливість японського підходу — стандартизація — викликала дискусію з учасниками семінару. Цей принцип полягає у навчанні та дисципліні, деталізації усіх процесів роботи. Коли людина має чітку інструкцію і виконує її, робота автоматизується — вивільняються ресурси для творчості та удосконалення. В Україні такий підхід інколи застосовується, щоб полегшити наслідки від «плинності кадрів».

— У Японії ви такого не побачите. Одна з особливостей їхнього суспільства — можливість пожиттєвого найму. Ти починаєш «з низів» і за життя пробираєшся до посади директора, якщо маєш достатньо знань, — пояснює тренерка.

Щоб мінімізувати конфлікти, кайдзен сприяє роботі в команді і взаємодопомозі. Японці розвивають особисту дисципліну і вірність ідеї компанії, спонукають ініціативність та зацікавленість. 

За словами японістки, принципи кайдзену ідеально застосовувати у кризові періоди:

— Ця філософія запускає повільний і стабільний розвиток, працює на якість, а не на кількість. Поки інші компанії стрімко злітають і стрімко падають, кайдзен провадить шлях равлика, що повзе на гору Фудзі: повільно, але неухильно. 

Нагадаємо, що 15 червня у Полтавському краєзнавчому музеї відкрилася фотовиставка, присвячена японській культурі та суспільству. Захід проходить в рамках проведення «Року Японії в Україні».

Катерина КРОЛЕВСЬКА