У Полтаві вперше в Україні створять пілотну модель пробації — альтернативного виду кримінальних покарань

Вчора в приміщенні Полтавської міської ради відбувся круглий стіл «Залучення місцевих ресурсів до розробки та реалізації ефективної моделі роботи з повнолітніми суб’єктами пробації». Участь у засіданні взяли заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів, директор та фахівці Полтавського центру соціальних служб, начальник, спеціалісти, радники та експерти з питань пробації, представники громадської організації «Світло надії», директори та заступники директорів навчальних закладів.

Мета круглого столу — залучення та об’єднання усіх можливих ресурсів для надання ефективної допомоги особам, які, в силу різних обставин, перебувають у конфлікті з законом, однак бажають виправитися та отримати другий шанс. Кримінальним кодексом України запроваджено ряд нових, альтернативних позбавленню волі, видів кримінальних покарань. А також передбачена можливість звільнення засудженого від відбування покарання з випробуванням за умови гарантії його виправлення.

Заступник міського голови Віталій Нікіпелов зазначив, що в Україні пробація є відносно новим інститутом. Проте, ця система відкриває додаткові механізми для роботи з правопорушниками, як переконує досвід європейських країн.

Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Віталій Нікіпелов Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Віталій Нікіпелов

— Пробація — система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються до засуджених. Полтава стане першим містом в Україні, де створять пілотну модель пробації. Суть її полягатиме у встановлені нагляду за засудженими із покладанням на них певних зобов’язань і обмежень, без їхньої ізоляції від суспільства. Вони зможуть брати участь у певних різновидах діяльності, дотримуючись законослухняної поведінки.

Начальник управління пробації Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції Ірина Яковець розповіла, чому саме Полтаву обрали першою для даного проекту:

— Полтава на сьогодні є флагманом у цій діяльності. Адже усі методики, які надалі застосовуватимуться, вже апробовані саме в Полтавському регіоні. Тут місцева влада добре розуміє потреби громади і вживає різні заходи для того, щоб їх захистити. Окрім того, у Полтаві добре налагоджені зв’язки із громадськими організаціями. Тут поєдналися три основні складові — люди, ресурси та ініціативи громадських організацій.

Начальник управління пробації Північно-Східного межрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції Ірина Яковець (в центрі) Начальник управління пробації Північно-Східного межрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції Ірина Яковець (в центрі)

Відкрити Центр планують восени в Міському відділі пробації.

Термін перебування на обліку таких осіб становитиме від одного до трьох років. Окрім Полтави, установи відкриють у Кропивницькому, Луцьку та Черкасах. 

В Україні впроваджувати пілотний проект допоможе уряд Канади. На закупівлю обладнання та меблів для центру пробації в Полтаві виділили 20 тисяч канадських доларів.

За матеріалами прес-служби Полтавської міської ради