У Полтаві відбувся круглий стіл на тему земельної реформи в Україні

Експерти в діалозі зі ЗМІ обговорили вплив земельної реформи на розвиток сільських територій Експерти в діалозі зі ЗМІ обговорили вплив земельної реформи на розвиток сільських територій

Круглий стіл «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?» — один із заходів циклу, які проводить Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба «ПОРАДА» спільно з фахівцями для роз’яснення всіх питань земельних відносин та сільського розвитку.

Земельна реформа — одна з найбільш очікуваних в Україні змін. Запровадження повноцінної власності на землі с/г призначення — це гарна умова для розвитку як для агропромислового комплексу, так і для економіки України в цілому. Це великі можливості для тих семи мільйонів громадян-власників земельних паїв. Адже реформи передбачають скасування штучних обмежень їх конституційних прав.

— За підтримки Міністерства аграрної політики та експертного середовища наша служба проводить серію заходів для роз’яснення та інформування місцевого населення щодо земельної реформи, — говорить Світлана Андрієнко, директор Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби. — Одне зі стратегічних завдань держави зараз — врегулювання правил у цій сфері. За десять років роботи у дорадчій службі я жодного разу не стикалася з такою потужною програмою обговорення основних положень. Зараз є можливість почути кожен регіон. Ми можемо дізнатись думку землевласників, органів місцевого самоврядування, селян.

Обговорення ринку землі в Україгні та реформ Обговорення ринку землі в Україгні та реформ

Світлана Андрієнко переконана, що саме регіональні фахівці не повинні бути осторонь таких обговорень і їхня думка має бути почута. Особливо беручи до уваги, що саме Полтавська область — одна з передових у країні в галузі сільського господарства.

— У нас не сформований ринок землі. А це дуже серйозно. У випадку врегулювання земельного законодавства, ми будемо спостерігати підвищення рівня якості землі та належний рівень орендної плати. Ми забезпечимо надходження до місцевих бюджетів, — говорить Світлана Андрієнко.

Світлана Андрієнко, директор Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби Світлана Андрієнко, директор Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби

Директор «ПОРАДИ» зазначила, що зараз дорадча служба — провідник державної та регіональної аграрної політики:

— Ми зберегли свій статус та можливості завдяки підтримці ОДА й обласної ради. Це можливо тому, що була прийнята обласна програма дорадництва за кошти обласного бюджету. Добре, що на обласному рівні є чітке розуміння, що можливості для розвитку малого та середнього бізнесу Полтавщині завдяки земельній реформі просто неймовірні. У нашої області великий потенціал.

Питання ринку землі в Україні поділило громадськість на два табори. З одного боку — прихильники абсолютно відкритого ліберального ринку. А з іншого — представники консервативних кіл, які вбачають у знятті мораторію більше ризиків, ніж переваг та можливостей.

Один із експертів круглого столу — директор Департаменту агропромислового комплексу Полтавської ОДА Сергій Фролов. Він переконаний, що у вирішенні земельних питань поспішати не потрібно та наголошує на необхідності чітких визначень правил цивілізованого ринку землі.

Виступ керівника департаменту АПК Сергій Фролов Виступ керівника департаменту АПК Сергій Фролов

— Зараз існує багато ключових моментів, які необхідні для селян та власників паїв, але їх немає у земельному законодавстві. Я — за цивілізований ринок землі, з чітко прописаними правилами. Поспішати не потрібно. Необхідно взяти до уваги низку факторів, зберегти перспективи землі. Добре, що такі зустрічі у вигляді дискусії проходять по всій області. Це дуже потрібні акції, це допомога селянам скористатися їхніми конституційними правами, — говорить Сергій Фролов.

На його думку, держава повинна чітко сформувати земельний банк. І вже потім здавати землю в оренду тому, хто має відповідну аграрну освіту та досвід праці.

— Людина має піклуватися про цю землю. Добре, якщо вона буде проживати у тій місцевості, де придбала земельні паї. Саме за таких умов ми зможемо забезпечити розвиток сільських територій області. А також не допустити плутанини у такій важливій справі, — переконаний директор Департаменту агропромислового комплексу Полтавської ОДА.

Прес-служба Полтавської ОДА