У Полтаві відбувся форум громадських рад Полтавської області

У Полтавському університеті економіки і торгівлі обговорили завдання, проблеми й виклики, які супроводжують діяльність громадських рад при органах виконавчої влади Полтавщини.

Форум громадських рад Полтавської області відбувся вперше. Його організував Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА. На форумі розглядалися актуальні проблеми і питання, які відповідають вимогам часу і суспільно-політичній ситуації.

На думку Володимира Голуба, Громадська рада при Полтавській ОДА, яку він очолює, за останні роки зробила великий крок у напрямку співпраці з владою, адже кількість справ, до яких вона залучена, збільшилася. Змінилася і організація роботи ради порівняно з попередніми скликаннями цього дорадчого органу: кількість громадських організацій, що входять до її складу, зменшилася з 150 до 35:

— Що це дає? Виявилося, ті, хто не сприйняв скорочення кількості членів громадської ради, були неправі. Скликати 150 членів на слухання дуже важко, іноді й кворуму не збиралося. Відповідно, неможливо було вирішити питання. Тридцять п’ять — ця кількість людей дозволяє оперативно, професійно вирішувати питання, — зазначив Володимир Голуб.

Володимир Голуб, Андрій Пісоцький, Юрій Варченко Володимир Голуб, Андрій Пісоцький, Юрій Варченко

У Полтавський області за сприяння місцевої влади впроваджено декілька нововведень, яких немає в інших регіонах. Так, за рішенням голови Полтавської ОДА Валерія Головка голови профільних громадських комітетів введені у колегії департаментів і управлінь при облдержадміністрації. Це дозволяє громадській раді бути в курсі того, що і як роблять в структурних підрозділах ОДА, оцінювати їх діяльність. Крім того, жоден документ на сесії облради не виносять на розгляд депутатів без погодження громадської ради.

Заступник голови Полтавської ОДА Андрій Пісоцький також зауважив, що громадські ради зараз мають більший вплив на діяльність органів виконавчої влади:

— В усіх напрямках, усіх проектах, якими займається Полтавська ОДА, завжди присутні громадські експерти. Це стосується освіти, медицини, економіки, інфраструктури — всього. Всі наші досягнення на рівні держави й регіонів демонструють, що країна наближається до європейських стандартів. І основна роль у цьому — налагоджений діалог влади з громадою.

Комунікаційний директор програми «Громадяни у дії» громадської організації «Український незалежний центр політичних досліджень» (УНЦПД) Олександр Равчев відмітив, що Полтавська область — одна з небагатьох в країні, яка не тільки прийняла обласну програму сприяння розвитку громадянського суспільства, а й виділяє кошти на розвиток громадських ініціатив:

— Це незначна сума. За нашими підрахунками — десь близько 1 мільйон гривень на рік. Це небагато, але порівняно з іншими областями, де в програмах декларують 10 мільйонів, а насправді виділяють нуль гривень, такі показники виглядають непогано.

В УНЦПД склали перелік викликів, які стоять перед громадськими радами:

  • фінансова стабільність громадських організацій — за міжнародним індексом стабільності українські ГО фінансово слабкі, що обмежує їх можливості;
  • умови діяльності — законодавча база, що регламентує діяльність громадських організацій, останніми роками значно поліпшилася, але потребує вдосконалення;
  • можливості для впливу — цей виклик витікає з попередніх і є запорукою успішного функціонування громадських рад.

За останні роки Україна зробила великий крок до оптимізації співпраці громадських рад і органів виконавчої влади. Проте залишається багато проблем, які перешкоджають робити це ще швидше. Втім, за словами Олександра Равчева, загальна картина в цьому питанні скоріше позитивна, ніж негативна, особливо в Полтавській області.

Прес-служба Полтавської ОДА