У Полтаві презентували виставку «Українське військо 1917-21»

У експозиції 20 документальних інформаційних постерів, які розповідають про те, як у 1917-му українізація охопила практично всі фронти й округи Росії. До кінця року повністю або частково українізувалися 23 піші, одна кінна дивізії й десятки інших частин. Загальне керівництво над українізацією армії здійснював Український генеральний військовий комітет на чолі з полтавцем Симоном Петлюрою. У травні 1917-го в Києві відбувся І Всеукраїнський військовий з’їзд, делегати якого представляли майже мільйон українців у російській армії та на флоті. Цей та наступні військові з’їзди задекларували підтримку Центральної Ради, а також спонукали її лідерів до рішучих кроків. Утім, ті українські політики, які захопилися ідеями соціалізму не змогли опанувати енергію солдатських мас. Мріючи про мир і соціалізм, вони нехтували військовим будівництвом. За активної більшовицької агітації багато українських частин розкладалося і не стало на захист України в січні-лютому 1918 року. Розвал регулярних частин змусив небайдужих українців створювати для захисту держави добровольчі формування. Найвідоміші з яких — Гайдамацький кіш Слобідської України (командир — уродженець Полтави Симон Петлюра), курінь Січових стрільців (Євген Коновалець), а також загони Вільного козацтва, що формувались в Україні та на Кубані. Після укладення миру з Німеччиною і Австро-Угорщиною в лютому 1918-го з вояків-українців, які потрапили в німецький полон, було сформовано дві дивізії «синьожупанників» (названі за кольором одностроїв). А вже влітку 1918-го з полонених українців австрійці сформували «сірожупанну» дивізію. Зрештою, українській владі стала зрозуміла потреба в боєздатній регулярній армії, яка почала створюватися з весни 1918 року.

Ця виставка є даниною пам’яті українським героям, які боролися за незалежність України в 1917—1921 роках, а також спрямована на вшанування сучасних захисників, які сьогодні відстоюють незалежність і територіальну цілісність України.

Учасники презентації також переглянули й відеолекцію з військової історії України «Структура і формації армії УНР», що виготовлена УІНП спільно з освітньою платформою «Експертний корпус» .

Виставка «Українське військо: 1917—1921» експонуватиметься у краєзнавчому музеї до 22 лютого.

За матеріалами Північно-східного  міжрегіонального  відділу  Українського інституту національної пам’яті

Світлини : Олександр Розум

Читайте також: У Полтаві відкрилася виставка “Сакральні речі релігійних конфесій Полтавщини”

У Полтаві презентували календар , присвячений жінкам 20 століття