У Полтаві презентували авторську екскурсію по Кобищанах

В рамках проекту «Таємнича Полтава» відбулася презентація нової екскурсії історичним районом — Кобищанами

6 та 7 жовтня учасники проекту «Таємнича Полтава» презентували нову авторську тематичну пішохідну екскурсії із циклу «Історичні райони Полтави» під назвою «Без зайвих епітетів про Кобищани».

Тему про цей історичний район розробили на прохання учасників проекту. Екскурсовод Артур Ароян готував її майже рік. Увесь маршрут мав протяжність близько 11 км по пересічній місцевості із перепадами висоти і став найскладнішим з усіх тематичних екскурсій.

Кобищани — один з найдавніших районів міста і, мабуть, найменш досліджений. Під час екскурсії полтавці побували у його долинах та ярах, побачили струмки та озера. Екскурсовод розповів про видатних діячів, які народилися та/або жили у Полтаві, частково показав їхні подвір’я. Учасники відвідали історичні місця, пов’язані з освітою та літературою, і дізналися, де в Полтаві знаходиться католицький костел.

Учасники заходу почали екскурсію з парку «Перемога». Перший пункт — могила Володимира Короленка, поблизу його садиби. Далі, вулицею Садовою, вони дісталися могили Панаса Мирного, а потім роздивилися будівлю 8-ї школи, яка початково мала тільки один поверх.

Школа № 8 Школа № 8

Нижче — на вул. Патріарха Мстислава — учасники екскурсії побачили музей-садибу відповідного релігійного діяча, яка зараз перебуває у занедбаному стані.

Музей-садиба Патріарха Мстислава

Після короткого «подиху сучасною Полтавою» — повз ТРЦ «Конкорд» — полтавці поринули назад — у Кобищани. Там, ярами, долинами та вузенькими вулицями приватного вони дісталися музею Панаса Мирного. Після історичного екскурсу у життя та діяльність письменника основна частина екскурсії закінчилася. Найбільш витривалі учасники продовжили шлях вулицями, що названі на честь письменників, поетів, митців відомих діячів тощо (Тобілевич, Довженко, Сосюра, Гончаров).

Костел Воздвиження Хреста Господнього на вулиці Марата

Музей Панаса Мирного

Далі екскурсія дісталася Щемилівських кар’єрів, де учасники дізналися, як раніше вироблялася цегла та змогли побачити один з виробів зразка 18 сторіччя — тих часів, коли ще працював цегельний завод. Також екскурсовод пояснив, звідки у Кобищанів з’явилася слава неблагополучного району.

Річ у тім, що район (особливо дальні Кобищани або Очеретянка) частково розбудовувався навколо заводу. Учасниками виробництва був звичайний робочий клас, який, соціально, поступово «витіснив» мешканців старих козацьких поселень.

Після кар’єрів, повз район щемилівських дач, учасники вийшли на вул. Нижньомлинську. А далі — повернулися до парку «Перемога», де на них чекав бонус — таке собі паркове підземелля, яке також зараз перебуває у захаращеному стані.

За словами організаторів екскурсії, тему планують повторити ще. Про точну дату та час проведення «Таємнича Полтава» повідомить додатково.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»