У Полтаві обговорили вплив угоди про асоціацію з ЄС на децентралізацію в Україні

29 березня в рамках конференції «Європейські реформи в українському АПК» відбулося обговорення процесів децентралізації, розвитку сільської місцевості і кооперації.

Основні питання, які розглядали на панельній дискусії, стосувалися адаптації європейського досвіду до українських реалій, можливостей громад після об’єднання та співпраці між ОТГ.

У Полтавській області вже сформовані 39 об’єднаних громад, ще 6 планують об’єднатися. Переваги децентралізації очевидні: 

  • громади отримують більшу самостійність
  • виховуються місцеві лідери
  • громада отримує більше можливостей для розвитку

Раніше, при застарілій адміністративні системі, близько 80% бюджету сільрад витрачалися на утримання керівного апарату. На розвиток грошей практично не залишалося. За умов децентралізації обсяг фінансування громад значно зріс. Наприклад, бюджет Щербанівської ОТГ зріс до 80 млн. грн., що в рази перевищує колишній рівень фінансування.

— Раніше про такі суми мова не йшла. Децентралізація дає можливість звертати увагу на всебічний розвиток села. Не тільки ремонт шкіл, лікарень, доріг, але й створення виробничих підприємств, — зазначає голова Щербанівської ОТГ Ігор Процик.

Залучення коштів — це лише первинна перевага децентралізації. Більш важливим є питання спрямування цих коштів. Може стати в нагоді досвід ЄС. Сільська місцевість у країнах Європи розвивається завдяки державним і місцевим програмам. Вони зводяться до чотирьох напрямків:

  • підвищення конкурентоспроможності місцевого малого бізнесу
  • охорона довкілля і розвиток туризму
  • поліпшення інфраструктури і якості життя
  • освітньо-інформаційна програма «Лідер»

За словами директора Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби Світлани Андрієнко, першочерговим є саме розвиток малого бізнесу, адже він є локомотивом розбудови села: створює робочі місця, наповнює бюджет і сприяє збільшенню можливостей громади. Тому головною задачею дорадчої служби щодо децентралізації є підтримка фермерства і кооперації.

— Кожен окремий малий фермер в ОТГ не у змозі конкурувати з великими агрокомпаніями. Важлива співпраця малих суб’єктів господарювання на рівні кооперації. Для цього існують регіональні програми підтримки, — зазначила Світлана Андрієнко.

Директор Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби Світлана Андрієнко Директор Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби Світлана Андрієнко

Полтавщина демонструє непогані показники. За підтримки Полтавської ОДА і обласної ради створено 16 кооперативів і кожен з них виявився економічно спроможним. Завдяки кооперації в області відродилося козівництво, вівчарство, на новий рівень вийшло бджільництво.

Прикладом кооперації є Козельщинський район, де організований кооператив по збору молока. Власники корів отримали більш високу ціну за молоко, а кооператив знайшов вигідні ринки збуту.

На інфраструктурному рівні прикладом співпраці є організація вивозу сміття в Пирятинській ОТГ і прилеглих сільрадах, де спільними зусиллями придбали новий сміттєвоз.

Попри оптимістичні тенденції, децентралізація стикається з проблемами. В сільській місцевості спостерігається відтік молоді через відсутність роботи або через низький рівень заробітної плати. Розвиток дрібного бізнесу і кооперації — необхідний крок для відродження села.

— Так сталося, що проблемами сільської місцевості ніхто 25 років не опікувався. Лише останні два роки діє програма підтримки сільських громад. Треба розуміти, що розвиток села починається не з ремонту стелі на будівлі сільради, — зауважила Андрієнко.

Голова Мачухівської громади Валерій Білокінь Голова Мачухівської громади Валерій Білокінь

На заваді децентралізації стоїть небажання місцевих голів працювати на розвиток села. Розповсюдження викривленої інформації серед населення, негативна міфологізація процесу об’єднання знаходять відгук у людей. Для подолання такої тенденції голова Мачухівської ОТГ Валерій Білокінь ставить у приклад обмін досвідом між громадами, особливо коли є успішний приклад розвитку та інформаційна підтримка ОТГ:

— Корисний будь-який позитивний досвід. Його треба ретельно вивчати і не боятися впроваджувати. Врешті решт, проблеми сільської місцевості скрізь подібні.

Дмитро ДЕРКАЧЕНКО