У Полтаві 44 багатоквартирних будинків втратили управлінську компанію — у половині можуть зупинитися ліфти і зникнути світло в під’їздах

Будинок на вул. Генерала Духова, 5, який обслуговував «Ваш комфорт»Будинок на вул. Генерала Духова, 5, який обслуговував «Ваш комфорт»

20 років місто та область вирішують, хто буде доглядати за 44 будинками колишнього будівельного тресту «Полтавапромбуд» — скоро в під’їздах будинків може зникнути світло і зупиняться ліфти

Підприємства державного будівельного тресту «Полтавапромбуд» у 60-80-х роках зводили на Полтавщині панельні багатоповерхівки, заводи, готелі, школи, садочки. В 90-х, після розпаду Радянського Союзу, одні підрозділи тресту занепали, інші були приватизовані і створені приватні будівельні компанії.

Для своїх робітників трест побудував будинки і гуртожитки у Полтаві. Доглядав за будинками власний ЖЕК. Після роздержавлення тресту житлово-експлуатаційне підприємство «Будівельник», яке управляло службовими будинками, залишилося без засобів і грошей. З того часу «Будівельник» намагається ліквідуватися, а свої будинки передати в управління місту чи області.

Додатковий тягар нас себе ніхто приймати не хотів. У 2004 році Полтавська обласна рада виграла справу у Господарському суді Полтавської області і довела, що не є правонаступником майна «Полтавбуду» (головний підрозділ «Полтавапромбуд») і не приймала його у власність.

У 2007 році на сесії Полтавської міської ради було прийнято рішення надати згоду на прийняття в комунальну власність міста 51 будинок ЖЕП «Будівельник». Але була одна умова: будинки приймуть, якщо отримають 9 млн грн з державного і обласного бюджету та 1 млн грн із міського. Гроші ніхто не дав — будинки так і залишили нічийними.

У 2011 році «Будівельник» став банкрутом, почалася процедура його ліквідації. Управляти будинками взялася ТОВ «Управлінська житлова компанія». Дуже швидко вона відмовилася від старих будинків. У 2013 року була створена управлінська компанія «Ваш комфорт», яка взяла обов’язок доглядати за будинками. Однак, і вона не впоралася. «Ваш комфорт» повідомив листом обласну і міську владу, що з 1 лютого 2018 року покидає будинки. Причиною стала невиплата держави компенсації за пільговиків і субсидіантів, а також інші фінансові проблеми.

Тепер мешканцям будинків нікому платити квартплату. І якщо будинки найближчим часом не візьме в своє управління місто чи область, мешканці будуть потерпати від аварійних ситуацій. Вже у березні за неминучі борги у 23 багатоповерхівках можуть відімкнути світло в під’їздах і зупиняти ліфти.

Список будинків і гуртожитків, які залишилися без управління

Будинки
1 пров. Шевченка, 1
2 пров. Шевченка, 7
3 вул. Шевченка, 113а
4 вул. Шевченка, 113в
5 вул. Шевченка, 77
6 вул. Генерала Духова, 3
7 вул. Генерала Духова, 5
8 вул. Генерала Духова, 7/9а
9 вул. Генерала Духова, 7/9б
10 б-р. Нестерова, 8/11
11 б-р. Нестерова, 9/64а
12 б-р. Нестерова, 9/64б
13 б-р. Нестерова, 9/64в
14 вул. Рєпіна, 20
15 вул. Рєпіна, 10
16 вул. Рєпіна, 10а
17 вул. Пирогова, 7/9а
18 вул. Пирогова, 7/9б
19 вул. Пирогова, 7/9в
20 вул. Пирогова, 7/9г
21 вул. Балакіна, 3/5
22 вул. Балакіна, 22
23 вул. Світла, 2а
24 вул. Світла, 2б
25 вул. Собороності, 76
26 пл. Павленківська, 8
27 вул. Ватутіна, 20
28 вул. Некрасова, 16
29 вул. Залізна, 60
30 вул. Соборності, 7
31 вул. Геращенка, 21/20
32 вул. Чорновола, 14/16
33 вул. Серафимовича, 19
34 вул. Монастирська, 22б
35 вул. Лисенка, 107
36 вул. Лісозахисна, 8
37 вул. Небесної сотні, 6
38 вул. Курчатова, 17
Гуртожитки
39 вул. М. Бірюзова, 82
40 вул. Курчатова, 11
41 вул. Шевченка, 83
42 пров. Шевченка, 3
43 вул. Шевченка, 113б
44 вул. Генерала Духова, 9

Особливості управління будинками «Будівельника»

Як ми писали вище, з самого свого початку «Будівельник» хотів самоліквідуватися, ресурсів доглядати за будинками не було. Мешканці постійно скаржилися на його бездіяльність. Коли прийшов «Ваш комфорт», ситуація стала ще гірша. В разі аварійної ситуації, було марно звертатися в управлінську компанію. Мешканці били тривогу в міське управління ЖКГ. Тоді приїжджала аварійна служба чи працівники «ЖЕО № 2», хоча вони не зобов’язані були цього робити. Та міська влада не хотіла розпалу конфлікту.

Як розповідають мешканці цих будинків, із працівників компанії «Ваш комфорт» бачили директора, бухгалтера, діловода, і двірника, якому компанія не заплатила за останні три місяці роботи.

Цікаво, що у квартплату не входила оплата за вивіз сміття. З КАТП-1628 у мешканців укладений окремий договір. Так що за вивіз сміття, після капітуляції управлінської компанії, їм не треба переживати.

Ще одна проблема для мешканців будинків «Будівельника» — ті, хто не встиг, тепер не можуть приватизувати службові квартири. При «Будівельнику» був свій відділ приватизації. «Ваш комфорт» це не передбачив. Коли люди приходили з питанням приватизації, їх відправляли додому. Люди не можуть просто взяти орден на квартиру і піти до держреєстратора. Перед цим спеціальний відділ повинен зібрати всі необхідні документи. Міський і обласний відділ приватизації, не може займатися цими будинками. Крім того, є питання до архіву з документами на квартири. Мешканці розповідають, що в «Будівельнику» вони зберігалися в гаражі керівника і багато документів пропало.

Шляхи вирішення проблеми

Вирішити описану проблему можна двома способами: передати будинки в управління КП «ЖЕО № 2» або створити в них ОСББ. Тут є свої нюанси.

Голова Київської райради Полтави, на території якої знаходиться більшість зазначених будинків, говорить, що була розмова з міським головою Олександром Мамаєм і його заступником Андрієм Ляміним. «ЖЕО № 2» може взяти будинки в управління, але у власність їх не прийме. Як повідомив Андрій Лямін, про прийняття такого рішення рано говорити. Хоча є приклад по одному проблемному гуртожитку на провулку Шевченка, 11. У 2017 році місто прийняло його до своєї комунальної власності.

Варіант з ОСББ майже неможливий. Мешканці будинків сумніваються, щодо об’єднання. Будинки досить старі, потребують багато капіталовкладень. Люди бояться, що як створять ОСББ, не потягнуть ремонт будинків. Хоча є приклад вдалого створення ОСББ, на Пушкіна, 116.

Якщо будинки «Будівельника» і візьмуть в управління «ЖЕО № 2», з часом їм доведеться обирати між управлінською компанією й ОСББ. «ЖЕО № 2» мають ліквідувати, як тільки з’явиться приватна управлінська компанія, яка погодиться доглядати за полтавськими будинками, але цей процес в нашому місті затягується.

Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»