Третій візит активістів-відеоблогерів до Полтави обернувся кількома затриманнями та зверненням до травмпункту

Поліцейські та дорожні активісти на вході в Управління патрульної поліції Полтави Поліцейські та дорожні активісти на вході в Управління патрульної поліції Полтави | Фото Миколи Лисогора

Під час третього візиту до Полтави активісти-відеоблогери забрали вилучений напередодні автомобіль та продовжили провокації, які обернулися кількома затриманнями та зверненням до травмпункту

Учора, 10 липня, до Полтави завітало не менше чотирьох десятків дорожніх активістів та відеоблогерів. Серед них були мешканці Одеси, Києва, Запоріжжя, Харкова, Мелітополя, Вінниці, Дніпра, Кривого Рогу, Дніпродзержинська тощо. Їхній збір переріс у пікет управління патрульної поліції міста, бо правоохоронці посилили заходи безпеки, а тому не пускали туди людей.

Як і анонсувалося, близько 11 ранку дорожні активісти зібралися біля управління патрульної поліції Полтави. Правоохоронці заздалегідь відправили на місце спецпідрозділи. Побачивши людей у формі гості з інших міст почали вимагати у кожного з правоохоронців показати посвідчення — іноді навіть десятки разів. Далі вони намагалися пройти в середину будівлі УПП. Їх не пустили, мотивуючи посиленням заходів безпеки.

Після кількох хвилин сварок до людей вийшов керівник відділу моніторингу аналітичного забезпечення УПП Полтави Євгеній Яковенко. Він запросив п’ятьох представників для того, щоб вирішити питання із вилученим у дніпрянина Віталія Санжакова автомобілем, а також надати відповіді стосовно подій біля управління 4 липня.

Live Полиция Полтава обосраласьТрансляція Романа Алексенка («ORJEUNESSE»)

Нагадаємо, в той день активісти з Дніпра приїхали до Полтави, щоби побувати на розгляді справ щодо порушень, які зафіксували харків’яни 3 липня. Ті ж приїждали сюди через конфлікт полтавця Максима Філоненка із патрульними та, зокрема комбатом патрульної поліції Денисом Сіданом. Останній погрожував Філоненку, який вимагав скласти адмінпротокол на інспекторів, які їздили із тріснутим лобовим склом.

Маршрут дніпрян проходив вулицею Маршла Бірюзова. Повертаючи на вул. Петра Юрченка, Віталій Санжаков не увімкнув сигнал повороту. Його зупинили патрульні поліцейські.

Патрульним Санжаков представився ім’ям Михайла Горобцова. За його словами, це відомий патрульний у Дніпрі. Далі, інспектори попросили у водія документи. За словами Віталія Санжакова, він відповів, що вони у бардачку, який зламаний і його треба відкрити. Скориставшись затримкою, він пересів в інший автомобіль, а місце водія зайняв його товариш Станіслав Суровий, якого пізніше його відпустили, бо не він був порушником.

Журналістам дніпрянин заявив, що просто загубився.

Віталій Санжаков Віталій Санжаков («Vitos»)

— Але, як свідомий громадянин, я пішки прийшов до управління патрульної поліції і розповів про цю ситуацію. Це було недалеко — близько 3 км, — сказав Віталій Санжаков.

Зазначимо, що це відверта брехня. Від вулиці Петра Юрченка до УПП по вул. Європейській, 164, не менше 9 км. Принаймні, із тією швидкістю, з якою до УПП дістався Санжаков пішки, це зробити неможливо. Також він зазначив, що його товариші, які залишились в автомобілі, на власний розсуд приїхали і припаркувалися на тротуарі біля поліції. На його думку, це не було порушенням, адже для проходу залишилося 2 м.

4 липня на вул. Петра Юрченка Віталій Санжаков не загубився, а просто пересів у іншу машину

Зазначимо, що тоді полтавці двома автомобілями перекрили виїзд дніпрянам.

Через цю провокацію автомобіль у Віталія Санжакова вилучили разом із документами, технікою та особистими речами, які були у салоні. Через відсутність ключа запалення машину затягли на евакуатор «на коробці» із спущеними колесами, адже повітря з нього випустив Геннадій Фетисов.

Під час спілкування із начальником УПП Полтави Віталієм Мельничуком, заступником начальника поліції Полтавщини Денисом Захарченком та іншими правоохоронцями активісти з’ясували наступне. Суд відмовив в арешті вилученого автомобіля, тому його можна забрати. Обом водіям, які блокували автомобіль, винесли постанови щодо порушень ПДР, а чоловіку, який пирснув газовим балончиком у салон, інкримінують ст. 173 КУпАП (дрібне хуліганство).

Геннадій Фетисов Геннадій Фетисов

Після вирішення питання стосовно повернення автомобіля активісти вийшли на вулицю, де решта вже оточила Геннадія Фетисова і «закидувала» його питаннями стосовно спущених коліс. Вони підключилися, вимагаючи відшкодувати вартість гуми, якщо та буде пошкоджена, або надати свій автомобіль для того, щоб із ним провели такі самі процедури (затягування «на коробці передач»).

Nissan Pathfinder (яким володіє матір Віталія Санжакова) на штрафмайданчику

Далі Віталій Санжаков пішов забирати свій Nissan. Від нього вимагали виплатити кошти за тримання машини на штрафмайданчику, але потім обійшлися без цього. Спущені колеса накачали — попри побоювання вони були цілі. Автомобіль був опечатаний, бо ним займалося слідче управління. Так сталося, бо Віталію Санжакову інкримінували і напад на поліцейського (випадок, коли дніпрянин відкривав швейцарським ножем «бардачок», відклав його, а патрульний крикнув: «Ніж!» і затримав чоловіка).

Полицейский, у которого ... уже есть ОскарТролінг Євгенія Яковенка

Паралельно із цим біля управління залишилася більшість гостей з інших областей. Вони продовжили цькувати присутніх правоохоронців. Діяли за наступною схемою. Спочатку вимагали по декілька разів показувати посвідчення та жетони, або перевісити їх, ображали нецензурними, лайливими словами. Далі активісти вимагали пропустити їх для написання заяви про порушення (мета заяви змінювалася мало не щохвилини). Все робили близько 10-15 осіб майже одночасно. Вони голосно лаялися та майже кожен з них називав себе журналістом та кричав про перешкоджання журналістській діяльності. Виправдовували вони себе тим, що у книжках також є лайки і це нормально.

Станіслав Суровий Станіслав Суровий

В один момент почалася штовханина. Відеоблогера Родіона Боровенського, який має посвідчення журналіста, поліцейські затягнули в середину. Далі затягнули Артема Заболотника. Аргументацією було те, що їх затримали, бо вони порушили громадський порядок. Родіон Боровенський заявив, що отримав травми, бо його побили чи пошкодили під час затримання. Допомогу йому надала швидка. Далі його відвезли до травмпункту. В цей час Артема випустили назовні.

Один з харківських блогерів, який вів трансляцію подій, закликав глядачів масово дзвонити на 102, аби «заспамити» службу у якості протесту проти дій поліції.

До лікарні поїхала і частина активістів. Там вони продовжили цькування присутніх поліцейських — все так же голосно і лайливо. У лікарні Родіон заявив, що в нього вкрали посвідчення журналіста та мобільний телефон. Останній потім знайшовся.

Полтава беспредел с задержаннымСтрім подій у першій міській лікарні Полтави від Tolyamba

Далі Родіон Боровецький вийшов із травмпункту з перев’язаним коліном. Навпроти «МакДоналдсу» він та його «група підтримки» зустрілися з рештою активістів. Збір був саме там, бо на тому місці зупинилося 5 патрулів патрульних з Києва. Частина з них була присутня при блокуванні входу до УПП.

Ці інспектори також піддалися цькуванню. Віталій Санжаков надягнув жилетку та картуз співробітника вже неіснуючої структури ДАІ і, тримаючись на відстані від поліцейських, задавав їм провокативні питання. Решта просто окрикувала и продовжила діяти за схемою, описаною вище. Після цього Санжакова затримали, але, за його словами, патрульні не розібралися, куди його везти, тому відпустили.

Беспредел Киевских Быков Полиции в ПолтавеПодії навпроти «МакДоналдс» очима харківського відеоблогера Романа Алексенка

Ще трохи погаласувавши та заспокоївшись активісти та відеоблогери роз’їхалися. Наприкінці декотрі заявили, що «дали прикурити» поліцейським, а також сказали, що повернуться до Полтави. Віталій Санжаков зізнався, що виїжджав з Полтави на недійсних номерах і без документів (вони були у його знайомої). Однак його ніхто не зупинив.

Едем домойПідсумки поїздки: версія дніпрян

Наступного дня після цих подій Геннадій Фетисов заявив про свій вихід з нової поліцейської комісії, до складу якої його обрало МВС. За його словами, це рішення пов’язане із вчинком комбата Дениса Сідана. Фетисов вважає, що МВС не доклало зусиль для покарання поліцейського, який погрожував полтавцю.

— Я більше не бажаю бути представником від тих людей чи керівників, хто покриває факт кричущої поведінки офіцера патрульної поліції. Також я повертаю диплом, який мені вручила патрульна поліція Полтави на честь річниці їх роботи у місті, — заявив Геннадій Фетисов.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»