Тервиборчком Полтави зупинив процес відкликання депутатів Луценка та Поліщука — СДП звертатиметься до суду

Депутати Денис Поліщук та Сергій Луценко Депутати Денис Поліщук та Сергій Луценко | Фото Миколи Лисогора

ТВК отримала відповіді, що реєстр виборців перевіряється тільки під час виборів, а поліція відмовилася тлумачити порядок перевірки підписів виборців

Територіальна виборча комісія Полтави вирішила зупинити процес відкликання депутатів Полтавської міської ради за ініціативою виборців — Сергія Луценка та Дениса Поліщука. Фактично ТВК відмовила ініціативній групі у відкликанні депутатів, яких вони називають «зрадниками».

Голова міської ТВК Михайло Козиренко повідомив «Полтавщині» про мотиви такого рішення:

— Відповідно до законодавства ТВК повинна за допомогою органів Держреєстру виборців встановити, чи є підписанти — виборцями відповідного округу. Але ми отримали офіційні відповіді від ЦВК та органів держреєстру, у яких є відповідь, що згідно із ст. 26 Закону України «Про Державний реєстр виборців» перевіряти виборців можна тільки під час виборів, а їх у Полтаві немає. Також отримано відповідь від Нацполіції, де є відмова щодо перевірки підписів виборців на листах щодо відкликання депутатів. З огляду на це ТВК й прийняла відповідне рішення.

Повноваження ТВК щодо відкликання депутатів розтлумачені у ст. 41 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». У Законі сказано, що передбачено лише повноваження ТВК при ініціюванні відкликання депутата, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів і т.д. ТВК також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів — вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) — після отримання підписних листів разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу.

Голова міської ТВК Михайло Козиренко Голова міської ТВК Михайло Козиренко

Щодо посилання Михайла Козиренка на норми ст. 26 «Цілі використання персональних даних Реєстру», то вони, дійсно, передбачають тільки наступні випадки використання Держреєстру виборців:

  1. Складання попередніх списків виборців на виборчих дільницях;
  2. Уточнення попередніх списків виборців та складання остаточних списків виборців на виборчих дільницях;
  3. Надання Кабінету Міністрів України, іншим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, Центральній виборчій комісії, виборчій комісії Автономної Республіки Крим, територіальним виборчим комісіям місцевих виборів статистичної інформації щодо кількісних характеристик виборчого корпусу на відповідній території;
  4. Проведення передбаченої у частині другій цієї статті перевірки відомостей про виборців.

Інші частини статті не залишають інших випадків використання реєстру:

  • ч.4. Персональні дані Реєстру можуть бути на підставі закону одноразово використані для первинного наповнення бази даних державної системи обліку фізичних осіб після її створення.
  • ч.5. Використання персональних даних Реєстру для інших цілей, крім зазначених у частинах першій — четвертій цієї статті, можливе виключно за рішенням суду.

Голова фракції «СДП» у Полтавській міській раді Олександр Шамота вважає такі аргументи ТВК маніпуляцією:

— По-перше, Михайло Козиренко одноосібно звернувся до міської поліції із дивним формулюванням — розтлумачити порядок перевірки підписів. На це начальник Полтавського відділу ГУНП в Полтавській області Олександр Терела логічно відповів, що відділ не є ЦВК чи Конституційним судом, щоб тлумачити порядок перевірки підписів виборців. Це і було сприйнято головою ТВК у якості «відмови». Хоча ТВК слід було запросити правоохоронців — поліцію, прокуратури та СБУ — на засідання комісії, щоб вони разом домовились про порядок перевірки. Наприклад, у ТВК виникають сумніви щодо підписів, вони звертаються до поліції, а остання відкриває адміністративне провадження, в рамках якого і перевіряє підписи. Щодо реєстру виборців, то знову ТВК мала б запросити представників Держреєстру на своє засідання, щоб знайти законні способи перевірки. Наприклад, кожен підписант звернувся із копією паспорта до свого районного органу Держреєстру та індивідуально отримав би відповідь: чи є він виборцем на даному виборчому окрузі.

Олександр Шамота також повідомив, що після отримання ініціативною групою офіційного рішення ТВК партійна організація та виборці оскаржуватимуть це рішення в суді.

Нагадаємо, що 29 вересня ініціативна група передала до Територіальної виборчої комісії пакет документів на дострокове припинення повноважень депутатів, колишніх представників «СДП» Сергія Луценка та Дениса Поліщука. Представник ініціативної групи передав підписи виборців за відкликання зазначених депутатів. Потрібно було зібрати 1728 підписів за кожного депутата, але було зібрано: по Сергію Луценку — 2268, по Денису Поліщуку — 2299 підписів.

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»