Суддя Ігор Шевяков розповів, як полтавські суди обженуть США та Європу

На прес-сніданок до 0532 прийшов спікер адмінсуду і розповів, чому український суддя працює вдесятеро більше, ніж польський

10 липня 0532.ua та Комітет виборців України провели черговий прес-сніданок із питання судової реформи в Україні. Цього разу гостем був суддя-спікер Полтавського окружного адміністративного суду Ігор Шевяков. Впродовж години журналісти та суддя спілкувалися у напівформальній обстановці і поговорили про кваліфікаційні комісії, навантаження у адмінсуді, кадровий дефіцит, відводи та перспективи «електронного суду».

Судді здавали тести у Києві впродовж 8 годин

Ігор Шевяков приходить на зустріч одразу після повернення з Києва. Представник КВУ Євген Янкевич розповідає, що буквально вночі 10 липня Ігор Шевяков разом із одинадцятьма іншими суддями повертається із кваліфікаційної комісії. Цього разу судді Полтавського адмінсуду впродовж 8 годин виконували тестові завдання. Всього для тесту підготували 755 питань, варіанти відповіді на які були невідомими. Крім відповіді на них, кожен суддя мав провести експрес-розгляд змодельованої на реальних подіях справи.

За кожну правильну відповідь на питання тесту нам нараховували бали. Максимально можна було набрати 90 балів. Можу повідомити, що менше 76 балів ніхто із наших суддів не набрав. Мій результат – 81 бал, я ним задоволений, – розповідає Ігор Шевяков.

Тестування – це лише перший етап проходження через кваліфікаційну комісію. Наступними кроками будуть збирання справи на кожного суддю, а завершиться вона проходженням співбесіди.

У Польщі суддя розглядає у місяць – 10-15 справ, у Полтаві – 300!

Далі журналісти та Ігор Шевяков розмовляють на тему навантаження в українських судах загалом, та Полтавського окружного адміністративного суду зокрема. Зокрема гість сніданку повідомляє, що у суді зараз працює 13 суддів, тоді як за штатом їх має бути 21. Проблема дефіциту кадрів стосується більшості українських судів. Ігор Шевяков пояснює – процедура затвердження нових суддів тривала сама по собі. Доки триває навчання, доки проводять збір даних – минає 1,5-2 роки.

Через дефіцит кадрів навантаження на суддів в Україні вище, ніж, приміром, у їх колег із європейських країн. До прикладу, за словами гостя сніданку, у Польщі суддя розглядає 10-15 справ у місяць, у Швеції – 7-8. В українських судах ці цифри множать на десять.

Навантаження, звичайно, буває різним, може бути 8-10, може 12 справ на день! Може бути 3-4, але складних і довгих. За місяць я розглядаю 300-350 справ! – констатує суддя.

Коли полтавські суди переженуть Європу та США?

Загалом, Ігор Шевяков зауважує, що у судовій системі України вже змінилося дуже багато. Передусім – у питаннях прозорості та відкритості. Багато публічної інформації громадяни можуть дізнатися на порталі «Судова влада України». А на сайті Вищої кваліфікаційної комісії можна дізнатися відкриту інформацію про родинні зв’язки суддів.

Незабаром суд стане іще ближчим до електронних технологій та глобальних мереж.

Після запровадження електронного суду все, що вам буде потрібне, це комп’ютер, веб-камера та швидкісний Інтернет. І ви зможете подавати позов, бути учасником розгляду, слухати вирок, не виходячи із будинку. У запровадженні такої системи ми у дечому випередимо і Сполучені Штати, і країни Західної Європи, – анонсує Ігор Шевяков. Проте – не може зазначити, коли саме український суд перейде у електронну площину. Поки що систему тестують лише у деяких судах України.

Справа із підвищенням тарифу на проїзд у Полтаві іще не закінчилася

Впродовж бесіди журналісти задають Ігорю Шевякову кілька питань, які стосуються його безпосередньої роботи суддею. Зокрема, цікавляться – чи часто він отримував відводи. Суддя відповідає, що трапляється це досить рідко. Приміром, у 2018 році він отримував відвід один раз – під час розгляду справи про підвищення тарифів на проїзд у громадському транспорті у Полтаві. До речі, із приводу цієї справи ґрунтовних коментарів суддя поки що не дає, оскільки справа іще не завершена – на вирок Полтавського окружного адмінсуду подали апеляцію.

Нічого особливо складного при розгляді цієї справи не було. Довго розглядали її через дотримання процесуальних норма. Через залучення великої кількості третіх осіб, які потрібно було належно інформувати. Загалом, крапка у справі іще не поставлена – вже є апеляція, тому поки що не можу коментувати її детально, – пояснює Шевяков.

Судова система України повністю змінилася у порівнянні із 90-ми

Завершується прес-сніданок невимушеним спілкуванням за кавою. Зрештою, все одно говорять про суд та реформи щодо судової системи в Україні. Ігор Шевяков констатує, що у порівнянні із 90-ми український суд змінився кардинально.

Вже нічого не нагадує ту судову систему, яка лишилася із часів СРСР і продовжувала існувати на початку 90-их. Зараз ми – відкриті, публічні – і говоримо не у закритих залах, не лише мовою судових рішень.

Зрештою, демонстрація змін у відкритості та доступності судової системи – це і проведення таких прес-сніданків, під час яких представники ЗМІ можуть у зрозумілій формі отримати інформацію про досить складну реформу суду в Україні. Чергова зустріч із представником судової системи Полтави відбудеться наступного вівторка, о 10:00.