Суд повернув у власність держави історичний будинок генерал-губернатора Полтави

Історична будівля на вул. Соборності, 37 у Полтаві Історична будівля на вул. Соборності, 37 у Полтаві | Фото Дарини Синицької

Полтавська прокуратура довела в апеляційному суді, що пам’ятка архітектури ХІХ століття будинок генерал-губернатора в центрі Полтави, має бути у державній власності

У березні 2015 року прокуратура Полтавщини подала позов до Господарського суду Полтавської області про повернення у власність держави адмінбудівлі, пам’ятки архітектури ХІХ століття по вул. Соборності (Жовтневій), 37.

У жовтні 2015-го суд першої інстанції прокуратурі відмовив, тому в лютому вона подала апеляцію. Харківський апеляційний суд скасував рішення попереднього суду та визнав, що власником будинку генерал-губернатора є Фонд держмайна України.

З історії будинку ХІХ століття по вул. Соборності, 37

Будинок генерал-губернатора, 1810 року, визнаний пам’яткою архітектури національного значення у складі Ансамблю круглої площі міста Полтави. Це підтверджують накази Ради Міністрів УРСР 1963 року та Держкомітету будівництва, архітектури та житлової політики України 1996 року.

Протягом 1950-1952 років у будинку проводили реставрацію, а 1966 року поряд (зі стороні вул. Ляхова) збудували будинок профспілкових курсів, який ввели в експлуатацію у 1972 році. Для цього знесли літній кіномайданчик.

У 2005 році Полтавська міськрада надала обласній раді профспілок, як користувачу, дозвіл на здачу в експлуатацію складу і гаражу та реєстрацію перепланувань адмінприміщень будинку.

У 2008 році міськрада дала доручення КП «Полтавське БТІ «Інвентаризатор» взяти будинок на облік як безхазяйне нерухоме майно.

У 2012 році, рішенням суду, будинок передали у власність територіальної громади Полтави. У 2013 році Вищий спеціалізований суд України це рішення скасував.

Разом з тим, на підставі рішення міськради 2008 року, у 2012-му БТІ «Інвентаризатор» взяв будинок на облік. Таким чином, з 2012 року пам’ятка архітектури значилася у місті як безхазяйне майно, площею 3000 м2 та вартістю 33 млн грн.

Підстави задоволення позову

Господарський суд Полтавської області відмовив прокуратурі, аргументувавши, що Фонд держмайна України по Полтавській області пропустив строк позовної заяви (1 рік). Нібито, в установі знали про порушення права власності держави на спірне майно ще у 2006 році. Тоді вони створювали робочу групу для визначення державної частки у майні по Україні.

Харківський апеляційний суд пішов далі та з’ясував, що члена цієї групи для роботи в Полтавській області так і не знайшли, а тому у Фонді не знали про порушення.

Крім того, на думку колегії суддів, будинок належить Фонду держмайна з наступних причин.

  1. Після розпаду СРСР право власності на спірне майно набула держава Україна.
  2. Оскільки питання власності щодо майна громадських організацій колишнього СРСР у законодавстві не врегульовано, майно колишніх профспілок залишається державною власністю.

Виходячи з цього, Харківський апеляційний суд визнав за державою право власності на триповерховий будинок генерал-губернатора. Крім того, судді з’ясували, що Полтавська облрада досі не сплатила судовий збір за апеляційну скаргу та подання позову. Тому суд постановив стягнути з організації ще 274 тисячі гривень (201 та 73 тис. грн відповідно).

Нагадаємо, таким же чином Харківський апеляційний суд повернув державі будинок профспілок на Ляхова, 1, який перебував у приватній власності з 2009 року.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»