Справа Трихни-Гольник: через півтора року в суді змогли відкрити відеодокази прямо із флешки

Відео із флешки відкрили через програму «Сафарі»Відео із флешки відкрили через програму «Сафарі»

В суді змогли прочитати відео з карти пам’яті, на якому Олександр Мамай говорить судді, що треба будь-яким шляхом закрити корупційну справу

Сьогодні у Київському районному суді Полтави пройшло чергове судове засідання по справі екс-заступника мера Полтави Дмитра Трихни. Його звинувачують у тому, що він пропонував хабар судді Октябрського районного суду Полтави Ларисі Гольник за закриття корупційної справи проти міського голови Олександра Мамая.

Судова справа застрягла на дослідженні відеодоказу. Оперативне відео зустрічей Гольник із Трихною і Мамаєм переглянули у судовій залі. Його записали на DVD-диск, але адвокат Трихни поставив доказ під сумнів. На його думку, відео може бути змонтованим. Щоб це перевірити, суд відправив в Київ експертам-криміналістам microSD-карти, на які безпосередньо записувалося відео з прихованої камери. Однак, за півтора року експерти не змогли відкрити флешку із відео.

Суддя Юрій Куліш з microSD-карткамиСуддя Юрій Куліш з microSD-картками

В це важко повірити, але відео змогли відкрити сьогодні прямо під час судового засідання. На робочий комп’ютер секретаря судді співробітники УЗЕ встановили спеціальний медіа-програвач «Сафарі». Звертаємо увагу, що це не браузер Apple Safari, як ми припускали минулого разу. Виявляється, правоохоронці записують оперативне відео у форматі, яке має відкривати тільки ця програма. В теорії, якщо SD-карти із таким відео вставити в кардрідер і під’єднати до комп’ютеру, то файл буде прихованим, а флешка — порожньою.

Дмитро Трихна, Геннадій Фетисов, Ігор Гавриленко та Лариса Гольник Дмитро Трихна, Геннадій Фетисов, Ігор Гавриленко та Лариса Гольник

Отже, сьогодні нарешті переглянули відео і ключові моменти не змінилися — Трихна показав жест «п’ять» і назвав дату 5 січня. Гольник вважає, що цим він завуальовано пропонував хабар в 5 тисяч доларів. Однак, побачене нічого не доводить в юридичній площині, тільки експерт може дати відповідь — відео оригінальне, чи це монтаж. Для цього співробітникам УЗЕ треба встановити експертам програму «Сафарі». Ми думаємо, що довести оригінальність відео можна тільки за допомогою хеш-суми, які мали порахувати одразу після зйомки. Якщо комусь треба буде змонтувати відео, то навряд прихований файл стане перепоною.

Фрагмент розмови Гольник та Трихни («5 чи 25») (2015.01.23)

Наступне засідання відбудеться 14 березня. Прокуратура хоче перейти до дослідження доказів, які надасть підозрюваний. Однак адвокат проти, він пропонує спочатку розібратися із всіма доказами обвинувачення.

Нагадаємо про історію, як в Октябрському райсуді Полтави намагалися відкрити флешку з доказами у корупційній справі екс-директора КП «Полтава-Сервіс» Віктора Передерія. Припускаємо, що відео не змогли переглянути по тій же причині — файл на SD-карті був прихований.

Здавалося б, тепер проблему вирішено, на комп’ютери секретарів суддів треба встановити «Сафарі» і можна дивитися відео прямо із флешок. Однак виявляється, що законом не передбачено, щоб на комп’ютері секретарів стояло додаткове програмне забезпечення. «Сафарі» із комп’ютера секретаря судді Куліша, який розглядає справу Трихни, повинні «знести» одразу після засідання.

Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»