Співпраця «Укргазвидобування» та громад: як компанії розвивають села Полтавщини, в яких видобувають газ

Під час Форуму соціального партнерства, газовидобувні компанії ділились досвідом і результатами співпраці з громадами, в яких проводять газовидобуток. Так, представники «Укргазвидобування» розповіли про розміри ренти, які сплачуються в бюджет громад, спільні ініціативи та очікування від наступного року.

Уперше в Україні відбувся Форум соціального партнерства, де громади та газовидобувні компанії на одному майданчику спілкувались та обговорювали важливі питання співпраці. Пілотний проєкт провели в одному з найбільших регіонів за запасами вуглеводнів — на Полтавщині. Одним із учасників форуму стала й найбільша газовидобувна компанія України АТ «Укргазвидобування».

— Акціонерами АТ «Укргазвидобування» ми вважаємо всіх громадян України. Ми повинні звітуватися перед ними та надавати інформацію про те, що робить компанія і як. Ми ведемо видобуток не на всій території України, але в її більшій частині. Зокрема, це Харківська, Полтавська області та регіони Західної України, — пояснив присутнім фінансовий директор АТ «Укргазвидобування» Євген Палєнка.

Євген Палєнка Євген Палєнка

Компанія «Укргазвидобування» видобуває 73% усього обсягу блакитного палива в Україні. При цьому 40% — саме на Полтавщині. Крім того, у регіоні дістають із надр землі майже 71% всього конденсату і 65% всієї нафти. На Полтавщині працює філія компанії — ГПУ «Полтавагазвидобування». Завдяки видобутку, громади та область отримують ренту.

— За десять місяців цього року Група Нафтогаз, в яку входить АТ «Укргазвидобування», сплатила майже 90 млрд грн податків. 59% з них (52,7 млрд) сплатило «Укргазвидобування». Більша частина цих податків — рентна плата. Харківська і Полтавська області — лідери в отриманні цих коштів, — розповідає Євген Палєнка.

Під час виступу Євген Палєнка запевнив, що для компанії, як і для громад, важливо розвивати регіони, де видобувають вуглеводні, бо це вакансії для місцевих жителів. Для цього АТ «Укргазвидобування» буде розвивати власний видобуток, що дасть змогу збільшити рентні відрахування. Нині вже є приклади територій, в яких можна побачити якісні зміни. Усе завдяки додатковим надходженням, які в деяких ОТГ сягають 50% від загального бюджету громади. Один з таких прикладів співпраці — Опішнянська ОТГ.

— Нам пощастило, що на нашій території є видобувні компанії, зокрема Солохівський газопромисел. До об’єднання бюджет поповнювався всього на 1% ренти. Зараз 3% — це близько 30% від загального бюджету громади. На сьогодні ми маємо майже 62 млн грн за десять місяців. Опішнянська ОТГ є перспективною. Заради цього і об’єднувалися. До прикладу, дохід на одного мешканця раніше сягав 1400 грн, тепер — майже 10 тисяч гривень, якщо брати із субвенціями. До того ж, більше половини населення задіяно на роботі в газовидобувній промисловості. А багато хто знає, яка проблема в селах із працевлаштуванням, — ділиться досвідом співпраці із газовидобувними компаніями голова Опішнянської ОТГ Микола Різник.

Кошти громада спрямовує на розвиток інфраструктури та туризму, благоустрій, а також на допомогу місцевому населенню.

— Не буду зупинятися скільки шкіл ми відремонтували, спортзал з кочегарки зробили. Нам всього десять місяців, але за цей період створено багато всього. Велика подяка компанії «Укргазвидобування», яка не просто спрямовує ренту. Вони дійсно наші партнери, і коли трапляються такі ситуації, що неможливо без допомоги впоратись, її представники завжди йдуть на допомогу. До прикладу, були пожежі, потрібна була допомога з технікою, компанія радо допомогла, — підсумовує Микола Різник.

Микола Різник Микола Різник

Довідково:

АТ «Укргазвидобування» — найбільша газовидобувна компанія країни, що входить до Групи Нафтогаз і забезпечує близько 73% видобутку газу в країні. Основний видобуток на Полтавщині забезпечує філія товариства — Газопромислове управління «Полтавагазвидобування».

«Форум соціального партнерства: громади і газовидобуток» — це платформа для діалогу газовидобувної галузі, влади та громад, на території яких ведеться газовидобуток. Організаторами заходу виступили громадські організації (ГО «Нова енергія», Ініціатива Прозорості Видобувних Галузей в Україні — UAEITI, Міжнародний фонд «Відродження») за підтримки Міністерства енергетики та захисту довкілля, Асоціації газовидобувних компаній України та Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).

Серед учасників заходу — представники державної влади та органів місцевого самоврядування, народні депутати України, фахівці громадських організацій та галузевих вузів, а також представники найбільших газовидобувних підприємств, які працюють на Полтавщині: АТ «Укргазвидобування», ДТЕК Нафтогаз, Smart Energy, GEO ALLIANCE GROUP, Burisma Group та Полтавська газонафтова компанія.

Нагадаємо, що до Асоціації газовидобувних компаній України входять вісім найбільших газовидобувних компаній. Разом вони видобувають 92% газу в Україні, створюють близько 26 тисяч робочих місць і забезпечують 8% надходжень до бюджету держави.

Рена ДАРСАНІЯ