Скандально відома полтавська суддя Кулешова добровільно пішла у відставку

Суддя Лариса Кулешова на засіданні Дисциплінарної палати ВПР 03.09.2018Суддя Лариса Кулешова на засіданні Дисциплінарної палати ВПР 03.09.2018 | Фото: vru.gov.ua

Полтавська суддя, яка стала відома на весь світ після того, як відпустила підозрюваного у кіберзлочинах, виграла справу щодо свого звільнення і сама пішла у відставку

Вища рада правосуддя ухвалила звільнити у відставку суддя Октябрського райсуду Полтави Ларису Кулешову. Таке рішення 25 вересня прийняли 17 членів ради. Про це повідомило управління інформації та забезпечення комунікаційної діяльності ВПР.

Судячи з тексту рішення, 11 вересня суддя подання заяву про звільнення з посади у відставку за власним бажанням. Члени ВПР вирішили, що Лариса Кулешова має достатній стаж роботи, аби задовольнити її бажання.

Вона почала кар’єру судді з 8 вересня 1993 року. Тоді Луганська облрада обрала її народним суддею Лутугинського районного народного суду Луганської області. 19 лютого 2004 року Верховна Рада України призначила Ларису Кулешову суддею місцевого Лутугинського районного суду Луганської області безстроково. 14 лютого 2015 року Президент України перевів її посаду судді Октябрського районного суду міста Полтави, де вона перебувала до звільнення.

Лариса Кулешова стала відома за межами України завдяки справі підозрюваного у міжнародних кіберзлочинах полтавця Геннадія Капканова. 30 листопада 2016 року його затримали у Полтаві у результаті спецоперації за участі «КОРДу», кіберполіції, Генпрокуратури та правоохоронців 30 країн світу. 1 грудня суддя Лариса Кулешова відмовила у задоволенні клопотання прокурора про призначення затриманому 40 діб тимчасового арешту. Капканов втік, а поліція оголосила його у розшук. Історія потрапила на сторінки всесвітніх видань, зокрема — The New York Times.

Прокуратура подала апеляційну скаргу щодо рішення Кулешової, а проти неї самої відкрила кримінальне провадження. Крім того, прокурори звернулися із дисциплінарною скаргою до Вищої ради юстиції (яка потім стала Вищою радою правосуддя). Поки йшла реформація структури, розгляд справи відклали. Тому рішення ВПР прийняла лише 3 вересня.

Вища рада правосуддя відмовила у притягненні Лариси Кулешової до дисциплінарної відповідальності і припинила провадження. Якщо коротко, то, на думку Дисциплінарної палати ВПР, тоді мало місце лише суддівське тлумачення закону. А це не є грубою недбалістю чи навмисним порушенням норм процесуального права.

Крім того, 15 січня журналістка кременчуцької телекомпанії «Візит» Оксана Цокур поскаржилася на дії Лариси Кулешової. У листопаді 2017-го суддя відмовилася скасувати рішення слідчого про закриття кримінального провадження щодо перешкоджання журналістській діяльності та побоїв. Відкрити дисциплінарну справу за скаргою журналістки ВПР відмовилася. Це рішення палата затвердила 19 вересня цього року.

Втім, як вже було сказано вище, за тиждень до цього, суддя сама подала заяву на звільнення. Цю заяву задовольнили.

Нагадаємо, що за цей час Лариса Кулешова встигла отримати квартиру у Полтаві. Спочатку Полтавський міськвиконком дав їй службове житло на бульв. Боровиковського. За півроку квартиру передали їй у повну власність. Тобто після звільнення житло залишається у колишньої судді.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»