Що робити, якщо стало погано під час свят?

Всі ми з нетерпінням чекаємо свят. Господині планують святковий стіл заздалегідь, щоб не впустити жодної деталі. Рідні і близькі купують один одному подарунки. І ось, з настанням довгоочікуваних днів, всі занурюються в святкову метушню.

А чи достатньо уваги в цей час було приділено вашому здоров’ю та чи немає загрози, що підчас свят організм нагадає про себе в неприємний спосіб?

Такої гарантії немає ні в кого. І тому, як би вам не хотілось «про все забути» та зануритись з головою в веселощі, не забувайте слідкувати за самопочуттям своїм та своїх близьких, щоб не допустити важких станів та ускладнень.

На що потрібно звернути увагу та що робити, якщо в такі довгоочікувані свята здоров’я несподівано подарувало вам неприємний подарунок?

Всі повинні розуміти, що є симптоми, коли звернення за медичною допомогою повинно бути негайним (ургентним) і симптоми, коли слід в плановому порядку записатися до лікаря.

Симптоми, коли ми дзвонимо в 103:

• Різкий біль в епігастрії ( верхня частина живота, безпосередньо під грудиною, відповідна проекції шлунка на передню черевну стінку), або інших відділах живота який приймає наростаючий характер, та не знімається спазмолітиками.

• Будь-яка кровотеча внутрішня(поява крові в блювотних масах, в сечі або в калі, різке падіння АТ) чи зовнішня (масивні порізи, колото-різані рани та ін.).

• Кількаразове-нестримне блювання, сильна нудота, після якого не наступає полегшення.

• Різке підвищення або зниження артеріального тиску.

• Запаморочення, порушення мови, втрата свідомості.

• Будь-які травми, порізи, забої, які супроводжуються порушенням цілісності шкірних покривів, набряком м`яких тканин, також якщо в місці травми при тактильному дотику відчувається, сильний біль, патологічні вигинання кінцівок.

• Стискаючий або пекучий біль в області грудної клітини, що не знімається нітрогліцерином.

• Задишка-тахіпное при незначному фізичному навантаженні або в спокої, напади утрудненого вдиху чи видиху.

Симптоми, коли потрібно записатися на консультацію до лікаря в плановому порядку:

• За останні дні у вас виникали часті головні болі.

• Ниючі больові відчуття з боку внутрішніх органів.

• Нездужання і порушення сну.

• Запаморочення, які виникають постійно або періодично.

• Постійна слабкість і апатія.

• Порушення нормальних показників артеріального тиску, які супроводжуються постійними перепадами, порушення серцевого ритму.

• Підвищення температури тіла більше 37,5 яке триває більше 1 доби і супроводжується катаральними явищами.

• Тривалий кашель, сухий чи вологий.

Звичайно це не весь перелік симптомів, а лише основні на які варто звернути вашу увагу. Загальні причини, які можуть спровокувати данні стани в святкові дні – це, насамперед, переїдання жирною та гострою їжею, вживання великої кількості алкогольних напоїв, та наявність хронічних захворювань в анамнезі.

Нагадаємо, неінфекційні (хронічні) захворювання роблять найбільш вагомий внесок у загальний тягар хвороб.

Україна до цього часу не мала загальнонаціональних репрезентативних даних про основні фактори ризику неінфекційних захворювань, що є перешкодою для прийняття науково обґрунтованих рішень для покращення ситуації.

Для отримання об’єктивної інформації про поширення факторів ризику НІЗ та подальшого вироблення підходів до профілактики і боротьби з НІЗ в Україні вперше було проведено національне репрезентативне дослідження STEPS.

STEPS – це підхід, рекомендований ВООЗ для епіднагліду за факторами ризику НІЗ. Дослідження STEPS вивчає поширеність НІЗ та їх факторів ризику, використовуючи стандартизоване анкетування, проведення фізичних та біохімічних вимірювань.

Детальна інформація на офіційному сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України за посиланням https://phc.org.ua/news/v-ukraini-vivchatimut-poshirenist-faktoriv-riziku-neinfekciynikh-zakhvoryuvan

Раніше ми писали, що Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка підготував цікаву програму для школярів у дні зимових канікул