Сайт НАЗК не витримує навантаження — строк подання більшості декларацій подовжено до 1 травня

В Україні збільшили коло осіб, зобов’язаних подавати електронні декларації, а також подовжили строк подання декларацій для тих, хто робить це вперше

27 березня набув чинності Закон про внесення зміни до статті 3 Закону України «Про запобігання корупції». Після прийняття Верховною Радою його підписав Президент України Петро Порошенко. Згідно з цими змінами, влада збільшила кількість осіб, зобов’язаних подавати декларації. Через це також подовжили строк подання декларацій для тих, хто робить це вперше.

Відтепер до попереднього переліку декларантів додалися:

  • військові посадовці ЗСУ, крім тих, які в зоні АТО;
  • члени наглядової ради держбанку, держпідприємств або держорганізацій, що мають на меті одержання прибутку;
  • члени ГО та фізичні особи, які займаються антикорупційною діяльністю та отримують за це кошти;
  • кандидати в нардепи, в депутати місцевих рад, на посади міських, сільських, селищних голів та на пост Президента України.

Завдяки таким нововведенням пощастило і тим, хто входив до старого переліку, але подавав декларацію вперше. У законі прописано, що до 1 травня подовжено строк для осіб, які подають декларацію вперше, а не тільки для тих, кого додали до переліку.

Попри такі новини, радіти таким особам зарано. Реєстр декларацій не працює вже третій день. За словами голови НАЗК Наталії Корчак, проблема у перевантаженні системи. Багато посадовців подають декларації ближче до кінцевого строку. На думку Наталії Корчак, це проблема не агентства, а управлінця системи — держпідприємства «Українські спеціалізовані системи». Воно знаходиться в сфері відомства Держспецзв’язку і саме на їх комп’ютерах працює реєстр.

Глава НАПК заявила об отказе идти в отставку после критики на заседании Кабмина

Щоб перевірити слова голови НАЗК, ми прорахували динаміку подання декларацій. Вона охоплює проміжок часу з початку року до сьогодні. Для цього ми використали відкритий програмний інтерфейс додатку (API).

Отже, загалом з 1 січня по 26 березня 2017 року було подано 675 433 декларації. Це не означає, що декларації подала така кількість осіб. До переліку входять як виправлені документи, так і ті, які подають через суттєве змінення майнового стану.

Згідно зі статистичними даними, динаміка подання документів зростала з наближенням кінцевого строку — 31 березня включно. Найбільше декларацій посадовці подали 21 березня — 59 197. Далі вже реєстр почав працювати із проблемами, тому кількість декларацій зменшувалася аж до 26 березня — поки сайт перестав завантажуватися взагалі. Також зауважимо, що у вихідні кількість поданих декларацій завжди скорочувалася двічі, іноді — втричі.

Статистика подачі е-декларацій у 2017 році

На жаль, не відомо, скільки осіб взагалі мають подати декларації в Україні. Більш того, в обґрунтуванні змін до закону заступник голови Адміністрації Президента Валерій Кондратюк зазначив, що завдяки ним буде уточнено коло осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на яких не буде поширюватися дія Закону України «Про запобігання корупції».

Враховуючи такі дані, у якості поради, можна зробити наступний висновок. Декларувати свої доходи посадовцям варто подалі від кінцевого строку подання документу. Крім того, можна це зробити у вихідний день або вночі — коли користувачів на сайті значно менше.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»