«Робили тусовки, продавали кросівки»: підприємець Дмитро Нальотов про перший бізнес, пошук інвесторів та «правило кайфу»

Співзасновник ГО «Полтавська платформа», співвласник компаній «Активна країна» та «Activity» Дмитро Нальотов розповів про п’ять років життя зі сноубордом у Грузії, перший бізнес зі скейтшопом та як прощатися з проектами.

«Пораджу просто збирати речі і їхати»

І. Я.: Коли почалася любов до активного життя?

Д. Н.: Я досить багато подорожував. Мені дуже пощастило з родиною, батьки полюбляють активний туризм. З дитинства ходив з ними у походи. Вдячний їм за досвід.

У 14 років почав займатися спелеологією — дослідженням печер. У світі, зокрема в Україні, їх дуже багато. Ці місця майже не досліджені. Можна знайти нові проходи та потрапити туди, де ще нікого не було.

Дмитро Нальотов Дмитро Нальотов

І. Я.: Що найбільше привабило у цій науці?

Д. Н.: Цікавий у плані досвіду, соціалізації. Навчаєшся правильним цінностям. Спелеологія досі популярна. Можна долучитися до секції при Полтавському обласному центрі туризму і краєзнавства. Мій тренер — Юлія Тимошевська. Якщо хочете просто поїхати на екскурсію — долучіться до лайтової групи.

І. Я.: Чи страшно у печерах? Чула історії, що там люди губилися.

Д. Н.: Не скажу, що було страшно. Є люди, у яких клаустрофобія, — їм спелеологія не підходить. Головне — починати займатися цим послідовно та обачно. 

І. Я.: Ти пробував перетворити захоплення активними видами спорту на професію?

Д. Н.: Зі сноубордом так і вийшло. Після спелеології і гірського велосипеду зрозумів, що я — фанат сноуборду. У Полтаві мало можливостей для цього. Тому поїхав працювати тренером у Карпати, де прожив п’ять зим. Отримав досить багато нових знайомств та досвіду.

І. Я.: Як навчився сноубордингу?

Д. Н.: Сам навчився, спілкувався з хлопцями, які займалися. Розвиваючись, вийшло подорожувати. Ми їздили на курорти у різні країни — каталися на льодовики у Франції, також в Індію.

Дмитро Нальотов займається сноубордингом Дмитро Нальотов займається сноубордингом

І. Я.: Подорож та активний відпочинок — спосіб життя? 

Д. Н.: 100%. Подорожі добре розвивають. Класно, коли у новому місті живеш більше місяця. Розумієш, що люди живуть зовсім по-іншому.

І. Я.: Чи подорожував колись на самоті? Яку пораду даси тим, хто хоче подорожувати, але боїться?

Д. Н.: Соло-подорожі не було, але думаю про це.

Пораджу просто збирати речі і їхати. Сідайте автостопом, шукайте дешеві квитки. Зараз є класна можливість поїхати у Європу. Поїдьте на три-чотири дні. Якщо немає грошей, ночуйте у транспорті під час переїздів, дешевих хостелах кафешках, чи просто в парку. Подивіться, як там живуть люди. Розширюйте світогляд.

Подорожі Подорожі

«У будь-якій справі є перший крок, який треба зробити»

І. Я.: Розкажи детальніше про діяльність у Полтаві. Коли почав займатися бізнесом?

Д. Н.: Десь на другому курсі відкрив перший скейтшоп у Полтаві — «Boardshop Urban». Ми торгували скейтами, роликами, одягом. Все для любителів активного відпочинку та сучасних молодіжних тенденцій. Робили тусовки, продавали кросівки. Класно проводили час. Але з часом цей бізнес себе вичерпав. 

Перший бізнес проект Перший бізнес проект

І. Я.: Де знайшов перше капіталовкладення?

Д. Н.: Це був мій самостійний проект і багато коштів не вимагав. Родичі дали невеликий кредит. Потім інтерес втрачався, я закрив проект. 

З’явилися два нових: в Грузії — зимовий, в Криму — літній. 

Ми працювали над розвитком туристичної стратегії Криму. Знайшли інвестора, спільні інтереси з владою. У 2013-ому запустили досить великий проект над розвитком туризму.

Після подій 2014-го вирішив, що хочу жити в Полтаві. Тут всіх добре знаю, розумію. Кайфую, коли постійно зустрічаю на вулиці друзів. Знаю, до кого звернутися, якщо щось потрібно.

І. Я.: Можеш дати кілька бізнес-порад?

Д. Н.: Зараз економічна ситуація складна. Щоб заробляти гроші, треба більше креативності, розривати шаблони, користуватись новими технологіями та дивитись на свої можливості у розрізі світу, а не країни, і тим паче маленького міста. Трохи подивитися на найближчі країни, як вони розвиваються. Дуже важливо вивчати англійську.

Якщо щось подобається — робіть. Пробуйте себе, вивчайте нові професії, робіть перші кроки. У будь-якій справі є перший крок, який можна зробити сьогодні.

Щодо інвесторів — я розділяю їх так: одні бачать в очах запал і дають кошти. Другі вивчають цифри, сухі складові, ризики. Ваш бізнес-проект повинен задовольняти обидва випадки.

Немає рецепта, як підійти до інвестора. Приходьте на запалі. І будьте готові, що відразу ніхто не дасть грошей. Треба зважувати дії і постійно рухатися. А головне вірити в себе та свій проект. Мені пощастило. Все якось добре пішло. Довго не розмежовував роботу і відпочинок.

«Легко навчився прощатися з проектами, які набридають»

І. Я.: Як виникають ідеї для бізнесу?

Д. Н.: Воно саме по собі приходить. Люблю кататись на сноуборді, вмію і подобається навчати людей. За це платять кошти. Складно сказати, що це робота. Я кайфую від цього.

Зараз у мене бізнес, який приносить яскраві емоції. Люблю приходити на мотузковий парк і спостерігати, як люди радіють.

І. Я.: Де зараз розвиваєш бізнес мотузкових парків?

Д. Н.: Майже всі парки знаходяться у Києві. На висоті між деревами знаходиться смуга перешкод, яку треба здолати, всі учасники постійно на страховці за допомогою альпіністського спорядження. Корисно для здоров’я, весело та безпечно. 

І. Я.: Сумуєш за старими проектами?

Д. Н.: Легко навчився прощатися з проектами, «До побачення» та поїхали далі.

Дмитро Нальотов займається вейкбордингом Дмитро Нальотов займається вейкбордингом

І. Я.: Минулого літа ти активно займався вейкбордингом. Чи плануєш цього року щось таке організовувати?

Д. Н.: Проекту вже три роки. Це як соціальний бізнес. У нас є гурток любителів вейкбордінгу і ми все робимо за власні кошти, в цьому проекті і в колективі, і на території створилася особлива атмосфера.

У Полтаві стає все більше прихильників вейкбордингу. У нас завжди класна музика, концерти. Минулого року ми проводили ряд вечірок у форматі джем-сесії: збирали музикантів, ставили інструменти і вони грали що хотіли, імпровізували, або виконували відомі твори — це було круто. Думаю, що в цьому році просунемося ще більше та урізноманітнимо дозвілля. Велком!

Ірина ЯРЕМЕНКО