«Пити воду, що пройшла крізь систему очисно-каналізаційної станції, не можна. А от для купання вона цілком придатна» — «Полтававодоканал»

Відстоювання води перед скиданням до фільтраційних ставків Відстоювання води перед скиданням до фільтраційних ставків

Як на Затуринській очисній каналізаційній станції виконують біологічне очищення та чому в остаточно очищеній стічній воді можна купатися без загрози здоров’ю?

Активне біологічне очищення за 5 години

Після проходження всіх етапів очищення від механічних домішок, стоки подають до трикоридорних аеротенків — великих проточних басейнів, де відбувається постійна взаємодія води з активним мулом та киснем. Таких на Затуринських очисних спорудах три.

— Тут одночасно знаходиться близько 8 тисяч кубометрів води, — розповідає начальник Затуринської очисно-каналізаційної станції Сергій Мистюк. — Вона перебуває в аеротенку впродовж 5-5,5 годин. Проте, цього вистачає для активного біологічного очищення.

Це відбувається за рахунок активних мікроорганізмів, котрі живуть у мулі і окислюють органічні забруднення. Для того, щоб корисні бактерії не гинули, вода в басейні постійно насичується киснем, за допомогою пористих труб, встановлених на дні басейну. 

Мулове очищення стоків в аеротенку Мулове очищення стоків в аеротенку

Освітлена вода в аеротенку Освітлена вода в аеротенку

У аеробних процесах очищення частина окислюваних мікроорганізмами органічних речовин використовується в процесах біосинтезу, інша — перетворюється на нешкідливі продукти: Н2О, СО2, NО2 і інші.

Після проходження аеротенків стічні води по лотку надходять до вторинних відстійників. Після осідання на дно вторинного відстійника, активний мул мулососами закачують до спеціальної камери, а потім знову спрямовують в аеротенк. Приріст біомаси активного мулу в ході очищення призводить до його «старіння» і зниження біологічної активності. 

Муловий майданчик Муловий майданчик

Тому мул, що виконує роль біологічного фільтра води, потребує постійного оновлення, і частина його видаляється з системи циркуляції на мулові майданчики. 

Природна фільтрація в двокаскадних ставках

Після біологічного очищення, через насосну станцію та спеціальний канал, вода подається до так званих біологічних ставків, які являють собою два каскади. Тут відбувається остаточне очищення води в природних умовах.

— Риба, тварини, комахи, рослини — все це робить свою справу, додатково очищуючи стічні води в біологічних ставках, — перелічує «природні фільтри» Сергій Мистюк. — Тут завжди багато рибалок, бо люди розуміють: жодної загрози їхньому здоров’ю ані сама вода, ані риба, з неї виловлена, не несе.

Подача води до ставків Подача води до ставків

Рибалки на фільтраційних ставках Рибалки на фільтраційних ставках

Пройшовши один ставок, вода через переливні монахи — трубчаті водоспуски — потрапляє до наступної водойми. 

Ну, а після всіх етапів фільтрації стічні води по скидному каналу довжиною 5 км подаються до річки Коломак.

— За якість відфільтрованої води, що скидається до річки, переживати не варто, — переконує керівник Затуринської очисної каналізаційної станції. — Звісно, ступінь очищення стоків не дозволяє пити таку рідину. А от для купання вона цілком придатна.

Прес-служба «Полтававодоканалу»