ПТНЗ Полтавщини співпрацюють із понад 300 роботодавців

ПТНЗ Полтавщини співпрацюють із понад 300 роботодавцівПТНЗ Полтавщини співпрацюють із понад 300 роботодавців

Минулого тижня відбулося засідання колегії Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА.

Про розвиток партнерських взаємовідносин між ПТНЗ області й підприємствами — замовниками робітничих кадрів, приватним бізнесом, іншими соціальними партнерами доповів головний спеціаліст відділу професійної (професійно-технічної) освіти, організаційної роботи та документообігу профільного Департаменту Вячеслав Макарчук:

— Сьогодення потребує підготовки робітничих кадрів нового формату, здатних опанувати складні професійні компетентності, різні форми інтеграції професій з оновленим змістом навчання, мобільних на ринку праці.

Вячеслав Макарчук Вячеслав Макарчук

Для надання освітніх послуг у сфері професійної освіти в області діє мережа із 38 закладів освіти. У середньому загальний контингент здобувачів професійної освіти складає понад 10 тисяч учнів та слухачів, які отримують робітничу кваліфікацію із 121 робітничої професії та 7 спеціальностей за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст».

Підготовка робітничого потенціалу здійснюється для 6 галузей економіки. Майже 70% учнів одночасно з професією здобувають повну загальну середню освіту, 90% юнаків і дівчат — дві і більше професій, що підвищує соціальний захист молоді на сучасному ринку праці.

Один із основних напрямків діяльності закладів профосвіти — співпраця з роботодавцями. Замовниками виступають понад 300 підприємств.

Зміцнення зв’язків із роботодавцями — замовниками робітничих кадрів відкриває додаткові можливості: забезпечується врахування вимог роботодавців, з’являються умови для організації короткострокового стажування педагогічних працівників з метою ознайомлення з новими виробничими технологіями й устаткуванням. А також забезпечення учнів робочими місцями під час проходження виробничого навчання й виробничої практики, які відповідають вимогам кваліфікаційних характеристик та спільне формування замовлень на підготовку робітничих кадрів.

Позитивним прикладом співпраці є діяльність: 

 • Вищого професійного училища № 7 м. Кременчук;
 • Вищого професійного гірничо-будівельного училища, що має постійного партнера та замовника робітничих кадрів Приватне акціонерне товариство «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат». З 2017 року на комбінаті започаткували проект наставництва. При працевлаштуванні на ПрАТ ПГЗКа випускники училища отримають соціальні виплати у розмірі від 10 000 гривень;
 • Полтавського професійного ліцею сфери послуг. Понад 30 років співпрацює з сучасним підприємством-замовником кадрів ТЗДВ Полтавська фірма «Ворскла». Підприємство виробляє сучасний високоякісний одяг для жінок та співпрацює з Німеччиною, Францією, Італією. Керівництво й провідні фахівці надають постійну допомогу в організації конкурсів серед учнів ліцею, які опановують професії швейного профілю, демонстрації моделей одягу «Театр мод»;
 • Професійно-технічного училища № 50 м. Карлівка, яке співпрацює з підприємствами свого міста та району;
 • Велика робота ведеться «Решетилівським професійним аграрним ліцеєм імені І. Г. Боровенського».

— Ліцей здійснює професійне навчання та перепідготовку працюючого населення за договорами, співпрацює з центом зайнятості. Основні напрямки діяльності колективу ліцею — підвищення якості підготовки кваліфікованих робітників, господарська діяльність та модернізація навчально-матеріальної бази, стратегічний розвиток навчального закладу, — доповіла очільниця закладу Ніла Спільна.

Засідання колегії Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА Засідання колегії Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА

Педагогічний колектив чітко усвідомлює, що найважливішим чинником підвищення якості професійного навчання — є соціальне партнерство. Вони тісно співпрацюють з основними підприємствами-замовниками робітничих кадрів — Решетилівським маслозаводом і хлібозаводом. На цьому підприємстві проходять практику та працевлаштовуються випускники ліцею за професіями пекар і кондитер. 

— Ліцей тісно співпрацює з «Асоціацією розвитку інтенсивного садівництва Полтавщини». Разом із роботодавцем готуємо матеріальну базу для навчання та виробничої діяльності робітничих кадрів із професій садовод і плодоовочівник.

За сприяння голови правління «Асоціації розвитку інтенсивного садівництва Полтавщини» Віталія Цінченка та Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА за кошти обласної програми розвитку садівництва на території виробничої бази закладено 4 га саду: 1 га яблунь та груш, 2 га малини й 1 га смородини. На всій площі облаштовано систему краплинного зрошення за рахунок спецкоштів. 

— Таким чином, плідна співпраця закладу професійної освіти та роботодавців, зміцнення партнерських відносин — це результативний і перспективний шлях у процесі якісної підготовки та подальшого працевлаштування молодих робітників, — додала Ніла Спільна.

Ніла Спільна розповіла про співпрацю ліцею з роботодавцями Ніла Спільна розповіла про співпрацю ліцею з роботодавцями

З роботодавцями, керівниками провідних підприємств тісно співпрацюють на всіх етапах розробки державних стандартів. Вони активно долучаються до питань розробки ДС ПТО.

 • Слюсар з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів:
  • Вище професійне гірничо-будівельне училище
  • ВАТ «Полтавський ГЗК»
 • Робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків: 
  • ДНЗ «Полтавське вище професійне училище ім. А. О. Чепіги»
  • «Опоряджбуд», «МЕТАЛ СІТІ»
 • Бджоляр:
  • ДНЗ «Гадяцьке аграрне училище»
  • «Меліса-93», «Апіс Україна», ТОВ «Нова Вощина»
 • Оператор верстатів з програмним керуванням
  • Вище професійне училище № 7 м. Кременчук
  • ПАТ «АвтоКрАЗ», ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод»
 • Офіціант:
  • ДНЗ «Полтавське вище професійне училище ім. А. О. Чепіги»
  • «Міміно»

Соціальне партнерство показало, що підприємства-роботодавці зацікавлені в пошуку робітничих кадрів.

— Звичайно, професійна освіта області не має майбутнього без участі в її житті замовників кадрів, тому хотілось би, щоб і підприємства розуміли, адже вони без професійно-технічної освіти також не можуть ефективно працювати й розвиватись, — підсумував Вячеслав Макарчук. 

ПОІППО за матеріалами Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА