Псевдореформаторській закон «Про освіту» позбавляє освіти та вносить розкол у суспільство

Володимир Гриценко, голова Полтавського міського осередку партії «Опозиційний блок» Володимир Гриценко, голова Полтавського міського осередку партії «Опозиційний блок»

Введений нещодавно в дію новий закон «Про освіту» порушує базові конституційні права громадян України.

Стаття 53 Конституції України гарантує громадянам, що належать до нацменшин, право навчатись рідною мовою. Тобто Конституція України гарантує вільний розвиток російської та інших мов.

Повага до прав нацменшин і збереження культурного різноманіття роблять Україну більш відкритою і допомагають інтегруватися з іншими європейськими державами. Натомість новий закон «Про освіту» провокує загострення міжнаціональної ворожнечі і несе загрозу руйнування нашої держави. Своєю агресивною націоналістичною політикою влада стрімко підриває міжнародний імідж України. 

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) різко засудила рішення київської влади обмежити можливості для навчання представників національних меншин рідною мовою. В Асамблеї наголосили невідповідність цього закону європейським цінностям і нормам. Європейські парламентарії Більшістю голосів європейські парламентарії прийняли резолюцію № 2189 (2017) з промовистою назвою «Новий український закон про освіту: головна перешкода для навчання національних меншин рідною мовою», якою небезпідставно висловили своє категоричне невдоволення цим недосконалим законом.

Мовне питання — не єдина причина, з якої псевдореформаторський закон необхідно відмінити. Є низка економічних і соціальних причин, що роблять його неприйнятним для сфери освіти.

По-перше, за останні три роки фінансування освіти з урахуванням інфляції знизилося вдвічі, а його питома вага в ВВП впала з 7% до 5.7%.

По-друге, обіцяне нинішнім київським режимом підвищення заробітної платні освітянам зіткнеться з нестачею бюджетних ресурсів. Дане підвищення, за оцінками Мінфіна, в найближчі п’ять років вимагатиме 160 млрд грн. Але в бюджетній резолюції на 2018-20 роки цих коштів немає.

По-третє, закон звужує доступність освіти. З 2014 року кількість шкіл скоротилась на 4%, а кількість вчителів на — 3.5%. Закон спрощує можливості створення опорних шкіл, але знищує сільські, перетворюючи їх у філіали без юридичного статусу, що призведе до швидкого закриття навчальних закладів у селах.

Крім того, введення зовнішнього тестування після 9 класу погіршує можливості отримання середньої освіти: ті, хто його не здасть, можуть не потрапити до наступного класу. При цьому в 15 років на ринку праці вони — без освіти і кваліфікації — також нікому не будуть потрібні.

Всі наведенні вище чинники свідчать про одне — псевдо реформаторський закон необхідно відмінити, а розробку справжньої реформи потрібно доручити професіоналам, які не плутають соціальні питання з політикою.

Голова Полтавського міського осередку
Політичної партії ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК
Володимир ГРИЦЕНКО