Прогноз експертів: якщо у місті нічого не зміниться, до 2050 року населення Полтави скоротиться на 24%

Експерти проекту розвитку Полтави спрогнозували зменшення населення на 24% до 2050 року, якщо у місті все залишиться, як є

Населення Полтави до 2050 року може зменшитися на 24% у порівнянні із 2017 роком. Це станеться, якщо у місті не відбудеться ніяких позитивних змін. Такий базовий сценарій визначили експерти проекту «Інтегрований розвиток міст України» Олена Шумейко та Олеся Григор’єва в рамках демографічного прогнозу розвитку населення Полтави на період до 2050 року.

Згідно з їх розрахунками, у разі відсутності соціально-економічного росту Полтави, за 33 роки у місті залишиться 215 тисяч постійного населення. Для порівняння, за даними ГУ статистики Полтавщини, станом на 1 червня 2017-го, в обласному центрі постійно проживало 283,7 тисяч осіб.

За таким прогнозом, крім скорочення населення, відбуватиметься збільшення кількості мешканців непрацездатного віку. Це негативно вплине на економіку Полтави, бо збільшиться навантаження на соціальну сферу.

Водночас, Олена Шумейко та Олеся Григор’єва прорахували більш позитивні варіанти демографічної ситуації у місті. Згідно з їх прогнозами, населення може збільшитися на 7 та 10% до 2050 року.

У рамках «Інтегрованого розвитку міст України» експерти прорахували для Полтави два позитивних сценарії змін, які допоможуть збільшити населення. У першому варіанті група підтримки проекту покладаються на рух сільського населення у місто, приріст міграції за рахунок абітурієнтів, трудову міграцію.

Приріст населення очікується за рахунок збільшення рівня зайнятості населення. У цьому експерти розраховують на:

 1. Відновлення роботи м’ясопереробного комбінату.
 2. Нарощення у області обсягів посівних площ зернових і олійних культур, підвищення їх врожайності.
 3. Розвиток тваринництва в області.
 4. Розвиток транспортної інфраструктури міста.
 5. Наявність аграрного ВНЗ.
 6. Розвиток виробництва органічної продукції.
 7. Розвиток технології буріння і виготовлення обладнання для нафтогазового промислу.
 8. Високоточне машинобудування у сфері виробництва стоматологічного обладнання.
 9. Виготовлення сучасних матеріалів для стоматології, обслуговуючої інфраструктури (готелі, ресторани).

Якщо реальність зійдеться із таким прогнозом, то за 33 роки у Полтаві житиме 306 тисяч осіб. Але є і другий, ще більш позитивний сценарій, за яким населення збільшиться до 315 тисяч чоловік. У ньому експерти сподіваються на зріст кількості населення за рахунок формування інноваційної інфраструктури економіки, розвитку креативного сектору, сприяння розвитку малого бізнесу.

Для цього Полтава має покластися на досвід європейських міст і стати містом освіти, науки, інноваційної економіки та креативних індустрій. Зокрема:

 1. Туристичного бізнесу (враховуючи історичну роль міста, потенціал Поля Полтавської битви, зелений, медичний та фуд-туризм).
 2. Народних промислів.
 3. Народної творчості, музики, театрального мистецтва.
 4. Архітектури і дизайну, образотворчого мистецтва (тут покладаються, у тому числі й на факультет архітектури).
 5. Розробки програмного забезпечення, ІТ, веб-дизайну.
 6. Модного дизайну.
 7. Реклами.
 8. Видавничої справи тощо.

Також припускається створення у місті технологічного, дослідницького, індустріального, наукового парку, технологічного або бізнес-інкубатору, центру трансферу технологій; офісів комерціалізації технологій, технологічного центру, зони розвитку нових і високих технологій, експортно-орієнтовані зони. Кожен з парків чи зон не зможе бути окремою будівлею, за прикладом країн Європи чи Америки. Однак, із сучасним розвитком технологій, це не є проблемою і дає можливість створення «технопарків без стін», де різні частини центру розташовані на віддалі і мають можливість для спілкування віртуально. За такого плану Полтава може стати привабливішою для навчання у місцевих ВНЗ і приверне працездатне населення.

Прогноз постійного населення міста Полтава на період до 2050 року

Усереднений прогноз чисельності населення міста Полтава до 2050 року Усереднений прогноз чисельності населення міста Полтава до 2050 року

Прогноз чисельності населення міста Полтава за критерієм працездатності у прогнозному періоді за усередненим сценарієм Прогноз чисельності населення міста Полтава за критерієм працездатності у прогнозному періоді за усередненим сценарієм

Останнім кроком у прогнозі демографічної ситуації у Полтаві стало усереднення песимістичного та оптимістичних прогнозів для створення найбільш реалістичного сценарію. Згідно з ним, чисельність Полтави до 2050 року все одно скоротиться на 2,3% — до 281,3 тисяч осіб. Також експерти спрогнозували поступове зниження частки працездатного населення. Це відбудеться за рахунок збільшення частини населення, старшого та молодшого за працездатний вік.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»