Про що говорили на зустрічі представники ГО «Будуємо майбутнє» і Спілки архітекторів Полтавщини

Громадська організація «Будуємо майбутнє» зустрілася із представниками Спілки архітекторів Полтавщини Едуардом Зубашичем, Миколою Карюком, Юрієм Громовим

Громадська організація звернулася до них з проханням розглянути та внести деякі пропозиції до Полтавської міської ради.

Мова йшла про аналіз об’єктів культурної спадщини та визначення їхньої реальної значимості, про те, щоб разом знайти алгоритм дій, завдяки якому можна було б забезпечити збереження об’єктів та ефективне використання територій. Зважили на пам’ятники, які знаходяться в житловому просторі, застарілому морально і фізично, важливість оновлення міського середовища та заміни застарілого фонду сучасними забудовами, а відповідно — оновлення інженерних мереж та якісної комунікації.

Порушили питання про загальний рівень привабливості центральної частини міста та історичний ареал, який у багатьох районах Полтави має невиправдані обмеження за різними показниками. Дійшли згоди, що необхідно привести у відповідність до сучасних умов та підтримувати розвиток сучасного міського середовища.

— У місті існують будівлі, які знаходяться у занедбаному стані через недбалість власників. Ті повинні дотримуватися Закону України «Про охорону культурної спадщини» в частині прав і обов’язків власників. Одним із таких є будинок Наума Бахмутського, споруджений ще у 1906 році, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Пилипа Орлика,15. Громадська організація «Будуємо майбутнє» неодноразово зверталася до Полтавської міської ради, управління культури виконавчого комітету Полтавської міської ради, як орган охорони культурної спадщини, на підставі вимог пам’яткоохоронного законодавства, відповідно, зверталася до власника щодо дотримання режиму використання пам’ятки та забезпечення захисту об’єктів культурної спадщини від загрози знищення та руйнування або пошкодження. Нині для вирішення питання обстеження будівлі створюється комісія, — розповіла голова ГО «Будуємо майбутнє» Вікторія Роман.

За її словами, з одним із власників будинку-пам’ятки місцевого значення за названою вище адресою проводять судові розгляди та на сьогоднішній день остаточне рішення у справі відсутнє. Управління культури виконавчого комітету Полтавської міської ради зверталося до власників щодо визначення часу проведення огляду будинку — відповіді не отримали.

— Такі недобросовісні власники, за встановлення факту вчинення порушення пам’ятко-охоронного законодавства щодо збереження пам’ятника архітектури повинні бути притягнуті до відповідальності, — зазначив голова Спілки архітекторів Полтавщини Едуард Зубашич.

На зустрічі обговорили й досвід Європейських держав та запровадження його в Україні. Йшлося про ефективність розподілу функцій між державою та безпосередніми управителями відповідного пам’ятника архітектури, на підставі яких власники повинні охороняти таку будівлю, проводити реставраційні та інші роботи.

Наталія ЧЕРНИХ