Працівник КОРДу та кіберполіцейський розповіли про спецоперацію із затримання Капканова

У суді допитали правоохоронців, які затримали підозрюваного у кіберзлочинах Геннадія Капканова та провели обшук у його квартирі

12 вересня в Октябрському райсуді Полтави пройшло засідання по справі Геннадія Капканова. Підозрюваному у кіберзлочинах загрожує довічне позбавлення волі за напад на поліцейських під час проведення обшуку у його квартирі. В суді допитали правоохоронців, які виступають потерпілими по справі. Передамо їхні свідчення.

Працівник КОРДу Володимир Бойко

Володимир Бойко — оперативник харківського КОРДу. У 2016 році він отримав наказ від керівника: поїхати до Полтави «когось затримати». Конкретно кого, і як буде проходити спецоперація, керівник не сказав. Приїхали в Полтаву вночі 30 листопада разом з іншими оперативниками. Вийшли біля приміщення обласної прокуратури. Там їм розповіли оперативну легенду. Вони вогнеборці. В будинку, де мешкає Капканов, пожежа і вони в ролі бійців ДСНС, потрапляють в його помешкання. Необхідно зайти у квартиру рівно о 7 ранку. Саме в цей час планувалося затримати учасників злочинної групи по всьому світу. Завдання вітчизняних правоохоронців — щоби Капканов не встиг знищити докази.

Свідчення працівника КОРДу Володимира Бойка Свідчення працівника КОРДу Володимира Бойка

КОРДівці переодяглися в рятувальників, вдягли захисні бушлати, каски. Під бушлатом був бронежилет і короткоствольна зброя. Оперативники сіли в пожежну ГАЗельку, яка під’їхала до прокуратури, та поїхали до будинку за адресою вул. Європейська, 12. «Пожежники» піднялися на поверх, де мешкає Капканов, почали стукати в усі двері та голосно кричати:

— Відкривайте! В будинку пожежа.

З інших дверей вийшли люди, а Капканов все не відчиняв. Було майже 7 годин і потрібно було починати штурм. Оперативники вирішили відкрити свою легенду:

— Відкривай! Поліція, — кричали КОРДівці, голосно стукаючи у двері.

Після цього прозвучав сплеск. Зрозуміли, що це постріл. На лінію вогню найближче знаходився Бойко і Тихоненко. Куля пробила двері на висоті 30 см від підлоги та застрягла в стіні. Нікого не поранило. Постріл для оперативників був неочікуваним.

Правоохоронці ліквідували кібермережу "Avalanche", яка щодня інфікувала по півмільйона комп'ютерів

Кульовий отвір | Кадр з оперативного відеоКульовий отвір | Кадр з оперативного відео

— Ми не оцінювали людину у квартирі, як таку, що може чинити опір. Він не грабіжник і не розбійник. Думали, що в такої людини не може бути зброї і він не вміє стріляти, — розповів Володимир Бойко.

Після пострілу була дана команда на штурм. На поверх піднялося підкріплення. Почали вибивати двері кувалдою. За словами Бойка, двері були броньовані, довго не піддавалися, їх вибили через 2-3 хвилини. Першою у квартиру Капканова зайшла людина зі щитом. У квартирі ніякої загрози для себе не побачили. По рації передали, що людина зі зброєю в руках пересувається по парапету будинку. Бойко і Тихоненко вийшли на балкон. Побачили Капканова на сусідньому балконі. Націлили на нього зброю, взяли під контроль. Він стояв і не чинив опір.

Кіберполіцейський Олександр Темник

Олександр Темник — співробітник департаменту кіберполіції Полтавської області. Його керівник Олександр Кравченко сказав, що через день треба допомогти у проведення обшуку. Деталі не повідомив. Сказав із самого ранку прийти до приміщення обласної прокуратури і чекати там. На місці в прокуратурі повідомили, що буде проводити інсценізація пожежі. В штатському, без зброї, він пішов до будинку на вул. Європейська, 12. Біля під’їзду побачив працівників ФБР із чорною валізкою в руках.

Свідчення кіберполіцейського Олександра Темника Свідчення кіберполіцейського Олександра Темника

Першими по сходах підіймалися працівники КОРДу, він йшов за ними. Керівник сказав йому стояти поряд з оперативниками та в разі чого допомогти. Вони почали стукати у двері й кричати що пожежа. Бабуся сусідньої квартири відчинила двері, подивилася, що відбувається, до неї підійшов КОРДівець в пожежній формі, щось сказав і вона закрила двері.

Капканов не відкривав. Керівник по рації сказав, що треба прискоритися, бо уже 7 година, Європол передає, що треба заходити.

Оперативники почали стукати у двері й кричати, що поліція. Він і сам не втримався і почав стукати й кричати.

— Чую хлопок, наче хороша петарда зірвалася. На стіні осипалася штукатурка. Я зрозумів, що стріляють. Куля пролетіла від мене на відстані 1-2 метри в районі колін. Я злякався і побіг униз. У мене ніколи раніше не стріляли. Я став між сходовими клітинами. Оперативники вибили двері разом із коробом і зайшли всередину. Зі сусіднього під’їзду вибігли й сказали до них на балкон хтось заліз і дивиться. — розповів Олександр Темник.

Після затримання Капканова кіберполіцейський зайшов у квартиру. Там він побачив комп’ютерну техніку, сімкарти, 70 тис. доларів, паспорт іноземної держави. Також у квартиру зайшли працівники ФБР.

Вилучені банківські картки та документиВилучені банківські картки та документи

— Хто їм дав дозвіл зайти? — спитав суддя Віталій Микитенко.

— Не знаю. Я їм точно не давав, — відповів Олександр Темник.

Пізніше приїхали рідні Капканова. Прокурор чи слідчий із Києва зачитав їм ухвалу на обшук. Сам Капканов знаходився в іншому місці.

Аргументи адвоката

Адвокат Геннадія Капканова Валентина Буглак звертає увагу на певні факти, доводячи ними, що підозрюваний не винен. Зокрема адвокат стверджує.

1. Капканов не знав, що за дверима поліція.

Спочатку кричали, що пожежа, хоча диму не було. Потім, почали кричати, що поліція, причому оперативники залишалися в пожежних куртках. Посвідчення працівників поліції йому у дверне вічко ніхто не показував. Що мав думати в цій ситуація Капканов? Вірити їм на слово?

2. Обшук квартири Капканова незаконний.

Капканову не показали ухвалу суду на обшук. Не показали ніяких документів, щоби Капканов зрозумів хто за дверима і чому прийшли. Крім, того правоохоронці розповідають, що їм самим процесуальних документів не показували й вони не знали, в якості кого вони знаходяться у квартирі Капканова. Вони просто виконували наказ керівництва. Зі сторони це виглядає, як хтось хотів вдертися до помешкання Капканова.

Наступне засідання по справі відбудеться 28 вересня. На ньому мають допитати ще одного потерпілого правоохоронця і свідків, з якими будуть спілкуватися у форматі відеоконференції.

Микола ЛИСОГОР