Полтавцям показали зворушливий повчальний фільм про реальні події, який варто переглянути кожному українцю

Вчора в кінотеатрі «Візорія Колос» полтавцям презентували зворушливий фільм «Евакуйовані назавжди», присвячений етнічним українцям з Лемківщини (Закерзоння), яких у 1945-1946 роках примусово депортували в різні куточки Радянського Союзу та Польщу. Велику частину – на Полтавщину, зокрема Зіньківщину та Решетилівщину. Тому нашим землякам також є болючою ця тема і чимало місцевих жителів, нащадки депортованих закерзонців, прийшли переглянути унікальну картину та поділитися своїми спогадами.

За свідченнями істориків, за час депортації українців було примусово переселено більше 500 тисяч наших земляків.У 1947 році польська влада провела операцію «Вісла», яка по суті була етнічною чисткою українців з ознаками геноциду. Зйомки відбувалися в Україні та Польщі. У стрічці показали польську школу, в якій з особливою жорстокістю розстріляли кілька десятків українців, яких хотіли переселити на іншу сторону кордону. Не тепліше зустрічали переселенців і в центральних областях Української СРСР. Звиклі відчувати себе господарями на своїй землі, лемки часто не призвичаювалися до полтавських реалій, відмовлялися йти в колгоспита нерідко закінчували життя самогубством. Навіть сама депортація проходила за нелюдських умов і переселенців везли як скот у товарних вагонах по десять родин в одному. Частина з них не витримувала подорожі і помирала в дорозі.

Головні дійові особи фільму – жителі села Терновиця Тисменського району на Івано-Франківщині, які попри репресії з боку радянської системи залишалися людьми і зберігали свою греко-католицьку віру. А також передавали її з покоління в покоління.