Полтавцям показали фільм про життя митрополита УГКЦ Йосифа Сліпого у засланні

Режисерка Олена Мошинська та продюсер Павло Казанцев Режисерка Олена Мошинська та продюсер Павло Казанцев

27 травня у Полтаві презентували документальний фільм Олени Мошинської «Справа «Рифи». Більше сотні людей прийшли у кінотеатр Wizoria, щоб дізнатися про життя митрополита Української Греко-Католицької Церкви Йосифа Сліпого, деталі його церковної діяльності, ув’язнення та звільнення.

Фільм охоплює період з 1945 по 1963 роки. Назву дала агентурна справа «Рифи», що зберігається в архівах СБУ у 33 томах. Стрічку знімали два роки і закінчили у лютому цього року. Зйомки проходили в Україні, США та Італії. Багато архівів знімальна група купила у Москві. Продюсер фільму Павло Казанцев вважає, що люди, які продали записи, можливо, навіть не усвідомлювали їхньої цінності.

Справа "Рифи", трейлерТрейлер документального фільму «Справа «Рифи»

На початку фільму — екскурс в історію Другої світової війни, оскільки саме її події стали переломними і в історії людства, і в особистому життєвому шляху Сліпого. Як пояснює режисерка Олена Мошинська, ці кадри хоч і не містять інформації про головного героя, та критично важливі, щоб налаштувати глядача на контекст:

— Навіть найпрогресивніші українці не завжди досконало знають, як перебігала Друга світова, а у світогляді багатьох із нас її замінило поняття Великої вітчизняної війни. Екскурс потрібний, щоб ввести усіх глядачів у контекст і зробити їх рівними між собою.

Хронологія фільму не послідовна, а має форму «кільця»: він розпочинається і закінчується подіями 1963 року, коли Йосиф Сліпий приїздить у Рим без права повернення в Україну. З фільму стало відомо, що йому у цьому сприяли Джон Кеннеді та Папа Іван XXIII у переговорах із Хрущовим. Цей тріумвірат увійшов в історію як перша і досі остання спроба Папи вмішатися у міжнародні відносини, щоб врятувати людські життя, зокрема — вирішити Карибську кризу.

Глядачі фільму Глядачі фільму

Олена Мошинська каже, що у планах ще два фільми-продовження:

— Це лише перший фільму. Ми хочемо зняти документалістику про римський період життя Йосифа Сліпого — за ним продовжували шпигувати і там, до того ж, він багато зробив для української церкви і за кордоном. Крім того, — додає режисерка, — ЦРУ також відкрили архіви тих часів, і багато з них про митрополита.

Третій фільм розповідатиме про дитинство і формування Йосифа Сліпого.

— Це буде ілюстрація України від кінця Першої і до початку Другої світової воєн, — пояснює Мошинська. — У тих подій небагато матеріалів і ще менше живих свідків, але ми тверді у планах задокументувати їх.

До кінця травня стрічку покажуть ще у декількох містах України. А в кінці року фільм «Справа «Рифи», імовірно, вийде на телебаченні та у інтернеті.

Прес-служба Парафії Пресвятої Трійці УГКЦ у Полтаві