Полтавців запрошують на виставку, присвячену жертвам політичних репресій

Державний архів Полтавської області, спільно з обласним Управлінням СБУ, підготували документальну виставку про жертв політичних репресій «Політика Кремля – війна проти власного народу».

Мета заходу – нагадати сучасникам про жахливі злочини тоталітарного режиму ХХ століття та вшанувати пам’ять мільйонів жертв безпідставно репресованих громадян УРСР у період 1920-1950 років. Виставка складається з двох розділів та містить 50 документів, які засвідчують перебіг тих подій.

У першому розділі знаходяться документи, які показують злочинну сутність більшовицького режиму, встановленого в Україні у 1919-1920 роках. Там також є накази губернських та повітових органів за 1919 рік про обов’язкову реєстрацію колишніх військовослужбовців, заборону будь-якої національної символіки та введення цензури.

– Як тільки радянська влада почала вкорінюватись на Полтавщині, видавалися накази репресивних органів. Про закриття громадських організацій, облік військовослужбовців, які перебували у загонах Денікіна, Скоропадського і Петлюри, про здачу національної атрибутики тощо, – говорить заступник директора Держархіву Полтавщини Тарас Пустовіт.

У другому розділі експозиції відвідувачі можуть ознайомитися із обвинувачувальними справами та матеріалами періодичних видань, які свідчать, що політичні репресії торкнулися майже всіх верств місцевого населення. Дослідники стверджують, що репресії і терор стали головною зброєю Москви на шляху ліквідації своїх політичних опонентів.

– Та політика, яка тривала більше 70 років, торкнулася всіх. Щороку ми знаходимо нову інформацію про знищення опонентів, підозрілих осіб і, в цілому, про процес становлення радянської влади, – говорить Тарас Пустовіт.

На виставкових стендах робітники архіву представили документи зі звинувачувальними справами видатних державних діячів: Михайла Грушевського, Симона Петлюри, Остапа Вишні та інших.

Окремі публікації, такі як «Викрито націоналіста-ДРУшника», «До кінця викрити рештки націоналістичної контрабанди в педінституті» у газеті «Більшовик Полтавщини» свідчать, наскільки цинічно в тих умовах діяла влада. Дослідники стверджують, що, після публікації звинувачувальних вироків у ЗМІ, людей виключали з партії, позбавляли посад і згодом репресували родинами.

– Під цей терор потрапив не один мільйон українців. Документи, які ми представили на виставці та які містяться в архіві, вони були від грифами секретності і багато нащадків не знали про те, що їхні діди і прадіди були репресовані, – говорить директор державного архіву Полтавської області Валентина Гудим. – Тому сьогодні важливо згадати ті події, тим паче на тлі нинішніх.

12

Також, відвідувачам розповіли історії полтавців, яких репресували безпідставно. Наприклад, двох дітей – Миколу Легенького та Михайла Шаповала – покарали за те, що жартували над політичними діячами.

– Хлопців позбавили волі тільки за те, що, свого часу, вони після школи зібралися і намалювали карикатури Сталіна та Блюхера. Діти не знали про те, що цього не можна робити, за що їх притягли до кримінальної відповідальності і засудили до двох років ув’язнення, – говорить адміністратор інформаційно-довідкової зали сектору архівного забезпечення СБУ в Полтавській області Олена Євдокімова.

На цьому, говорять фахівці, справа не закінчилася. Батька одно з хлопчиків також звинувати у антирадянській діяльності та засудили до 10 років ув’язнення.

Виставка «Політика Кремля – війна проти власного народу» діє у приміщенні Державного архіву Полтавської області, по вул. Зигіна, 1-а.

Прес-служба Полтавської ОДА