Полтавців проконсультували щодо нової державної політики у сфері медицини

Експерт медичної групи коаліції «Реанімаційний пакет реформ» Олександр Ябчанка Експерт медичної групи коаліції «Реанімаційний пакет реформ» Олександр Ябчанка

Днями в приміщенні Полтавської ОДА експерт медичної групи коаліції «Реанімаційний пакет реформ» Олександр Ябчанка провів публічну консультацію з питань реформи вторинної ланки медицини в рамках Всеукраїнського туру «ЗміниТИ»: Взаємодія заради змін«. Захід зібрав представників галузі в області та громадськість.

Тур «ЗміниТИ» передбачає участь громад у напрацюванні рішень у медичній, освітянській та політичній реформах. Думки, озвучені на консультаціях профільні міністерства враховуватимуть при підготовці пропозицій щодо зміни державної політики. Тож дискусія покликана роз’яснити ці пропозиції та залучити якомога більше думок у процесі їх обговорення.

Представники МОЗ, ГО «Центр ЮЕЙ», медичної групи коаліції «Реанімаційний пакет реформ» спільно приїхали обговорити подальше розгортання медичної реформи. Це їхній повторний тур. Перший був присвячений концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я. ЇЇ прийняття Верховною Радою чекають вже найближчим часом.

— Цей тур — про повний цикл вироблення публічної політики, як це робиться в усьому світі, — говорить експерт медичної групи коаліції «Реанімаційний пакет реформ» Олександр Ябчанка. — Зміни в системі охорони здоров’я потрібно проговорити з пацієнтами, медиками, органами місцевого самоврядування.

Щодо розгортання спеціалізованої медичної допомоги, то в наступному році почнеться реформа первинної ланки медичної допомоги, з 2019-20 рр реформують спеціалізовану та високоспеціалізовану допомогу.

Обговорили автономізацію лікарні. Мета — відійти від існуючої системи та перейти від бюджетного утримання закладів до закупівлі в них послуг. Де саме купувати цю послугу, визначатиме пацієнт за принципом «кошти ходять за пацієнтом».

Експерт пояснює — ідея в тому, щоб повністю відійти від снуючої системи:

— Держава обіцяє громадянам безоплатну медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров’я. Але за медикаменти громадянин платить сам. Скільки залишає так званими неформальними платежами — не знає ніхто. Лікар отримує заробітну плату 3200 грн і стоїть перед дуже неприємним вибором: сподіватися на «вдячність» — як жебрак, чи назвати ціну й лікувати — як рекетир. Тобто, держава перекладає виконання своїх обіцянок на плечі медиків.

Така ситуація пов’язана з недофінансуванням галузі та неефективним використанням коштів. Тож обговорили принцип співоплати з державою, оскільки громадяни все одно витрачають кошти в закладах охорони здоров’я. Уряд пропонує від пустих обіцянок перейти до конкретики — гарантованого пакету медичних послуг, який забезпечуватиметься коштом держбюджету. 

Так, до переліку безоплатних точно увійдуть педіатрія, ведення вагітності й пологів, первинна медична допомога, екстренна та паліативна допомога. Частково покриватимуться витрати на спецалізовану, високоспеціалізовану та реабілітаційну допомогу.

Присутні висловили думки щодо прийнятності пропонованих варіантів співоплати та дізналися про методику обрахування вартості медпослуги.

Щоб держава змогла закуповувати ці послуги, заклад має бути автономним, тобто реорганізованим з бюджетної установи в комунальне некомерційне підприємство, яке залишається у власності громади.

Одне з основних питань — що робити з інфраструктурою, адже багато приміщень медзакладів використовуються неефективно. Лікарні їх опалюють, діє повний штатний розпис медперсоналу. Тож при переході на послугу та за умови фінансовій зацікавленості, якої долі чекати цим приміщенням.

Присутній на заході Директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак зазначив, що є складність в тому, щоб за стаціонарну допомогу брати плату, як за послугу. Також наголосив, що методика обрахунку має передбачати єдиний тариф на ту чи іншу послугу для кожного закладу в Україні. Висловив і думку щодо ефективного використання приміщень:

— Є практика, коли органи місцевого самоврядування надають такі приміщення, де це технічно можливо, молодим спеціалістам як службове житло. Приміщення поза межами лікувальних установ можна продати. Є варіант з бюджетно-приватним партнерством та залученням інвестицій. Коли є приміщення, а обладнання закуповує підприємець і надає послугу за чітко оговореною вартістю. Також можна надавати приміщення соціальним службам.

Директор Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА Віктор Лисак Директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак

Громадськість Полтавщини активно долучилася до обговорення, тож сподіваємося, що реформатори прислухаються та врахуть і їх побажання.

За перший тур експерти об’їхали 63 міста, у рамках другого — Полтава вже десята. Стосовно автономізації, говорять, прослідковуються побоювання громад. Ідея співоплати зазвичай підтримується. Щодо невикористаних приміщень, здебільшого, пропонують здавати в оренду, отримуючи додаткові кошти на покращення інфраструктури й підвищення заробітних плат.

Довідково: Всеукраїнський тур «ЗміниТИ»: Взаємодія заради змін» організований громадською організацією «Центр UA» спільно з експертами коаліції Реанімаційний пакет реформ та аналітичного центру CEDOS, представниками Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України та Міністерства фінансів України. Мета туру — залучити найактивніші спільноти країни до вироблення нової державної політики. Збір та врахування позицій виконавців реформ та тих, на кого ці реформи вплинуть, має стати стандартом роботи виконавчої влади для успішної розробки та впровадження якісних змін.

Тур «ЗміниТИ» відбувається за фінансової підтримки Уряду Швеції, Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою». Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.

Прес-служба Полтавської ОДА