Полтавці, вітаємо з Днем міста!

У 1174 році Полтава вперше згадується в давньоруському Іпатієвському літописі (12 століття) під назвою Лтава (датування за візантійським календарем).

«У цьому документі, складеному давньоболгарською мовою, йшлося про те, що влітку 1973 року «на Петров день Ігор Святославович, зібравши свої полки їхав за Ворсклу і зустрів половців. Половецький «язик» повідав, що половецькі хани Кобяк та Кончак йдуть до Переяслава. Ігор же, почувши те, переїхав Ворсклу від Лтави до Переяслава і вирушив слідом за половцями, наздогнав ординців біля Переяслава, де й відбулася велика битва». Тобто, спираючись на літопис, ми можемо говорити про те, що перша задокументована згадка про поселення з назвою Лтава датована 29 червня за старим календарем, а за сучасним це 12 липня», – каже начальник відділу туризму та культурної спадщини управління культури Полтавського міськвиконкому Віталій Павлов.

12 липня довго вважали офіційним Днем міста. Після завершення Другої світової війни у Полтави з’явилася ще одна дата – День визволення міста від фашистських загарбників, 23 вересня. Рішенням міської влади було поєднано дві дати – 12 липня та 23 вересня й свято у місцевому календарі отримало назву «День визволення Полтави від німецько-фашистських загарбників, День міста».

Звісно, після війни на це були ідеологічні причини. Радянська влада продовжувала працювати над викоріненням «опіуму для народу» – православ’я. Зміщення акцентів зі свята Петра і Павла на «вільну» дату – 23 вересня та підсилення її ідеологічною, патріотичною подією – звільненням Полтави з-під окупантського режиму, була на руку тогочасному державному устрою.

Здавалося б, у часи незалежності можна було відродити збережений у літописі День міста. Але перенесення залишили бо воно має й суто раціональний бік: літо – період відпусток. Час, коли студенти вузів, учні шкіл на канікулах. Працівники державних установ, закладів культури, котрі, як правило, і організовують і відвідують урочистості з нагоди свята, також відпочивають. Тому святкувати у липні з точки зору витрат бюджету просто нераціонально.

Та все ж, ми маємо пам’ятати цю подію, знати та шанувати історію свого міста. Тому: полтавці, з Днем Полтави!

Ольга Мороховська