Полтавці відвідали Алею героїв АТО та музей АТО у Дніпрі

Вулична експозиція музею. Відвойовані міста. Вулична експозиція музею. Відвойовані міста.

28 квітня Громадська рада при Полтавській ОДА організувала екскурсію у Дніпро для волонтерів, афганців, учасників АТО та членів родин загиблих АТОвців. Ініціатор — голова ради Володимир Голуб за підтримки голови Полтавської ОДА.

Як відомо, Дніпро — тодішній Дніпропетровськ — першим з дня розгортання АТО почав формувати добровольчі батальони. Саме їхні лікарні, не будучи спеціалізованими, стали приймати перших поранених бійців та цивільне населення з зони воєнних дій. Тож не дивує, що один з перших музеїв, присвячений подіям АТО також відкрито у Дніпрі. Самі ж дніпровці й сьогодні беруть активну участь у волонтерській діяльності.

Будівництво Алеї героїв АТО поруч з Дніпропетровською ОДА Будівництво Алеї героїв АТО поруч з Дніпропетровською ОДА

Полтавці кладуть квіти до стели на Алеї героїв АТО Полтавці кладуть квіти до стели на Алеї героїв АТО

Фрагмент Донецького аеропорту Фрагмент Донецького аеропорту

У квітні 2014 року силами активістів, волонтерів і художників неподалік Дніпропетровської ОДА створили Алею героїв. Спершу на пам’ятній стіні були світлини героїв Небесної сотні. Згодом дніпровці приносили фото загиблих бійців, покладали квіти, запалювали лампадки. Поруч волонтери встановили пам’ятний хрест і меморіальні плити з іменами загиблих військових. Сьогодні тут будується пам’ятний комплекс на честь загиблих героїв АТО. 

— Ідея приїхати всією радою виникла два тижні тому, коли я побував в музеї і на будівництві. Все це настільки вразило, що я поставив за мету привезти сюди інших, адже в Україні немає непричетних до цих подій, — говорить голова Громадської ради при Полтавській ОДА Володимир Голуб. — Щоб люди побачили, як можна зробити без крику й шуму, якщо все це сприймати серцем. 

Володимир Голуб зазначив, що у Дніпра, як мегаполіса та промислового центру, значно більші можливості. Втім, слід розуміти, що залишиться нащадкам про героїчну оборону Батьківщини. На його думку, облаштування таких музеїв і комплексів сприятиме вихованню патріотично налаштованої молоді.

— Будівництво цього комплексу — ідея громадськості, родин загиблих, волонтерів та керівництва області. Всі разом вирішували, міркували, планували, малювали концепції, — говорить директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Дніпропетровської ОДА Віталій Маласай. — Суми немає, бо це за кошти небайдужих патріотів, меценатів та власні кошти голови ОДА Валентина Резніченка. Він вирішив не витрачати ні копійки з бюджету.

Директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Дніпропетровської ОДА Віталій Маласай Директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Дніпропетровської ОДА Віталій Маласай

Алея має сучасний дизайн. Комплекс скаладитиметься з чотирьох великих стел з «антивандального» скла та сімнадцяти менших поруч. На великих — фотографії з передової, на інших — світлини з іменами загиблих з Дніпропетровщини. Відкриття планується 12 травня. Щоб запобігти спробам вандалізму, Алея цілодобово охоронятиметься поліцією, в темний час доби освітлюватиметься. Також вестиметься відеоспостереження з датчиками руху.

Наступним був музей з унікальними експонатами з зони АТО на вулиці, зал пам’яті зі світлинами полеглих героїв та їхніми особистими речами. Експозиції присвячені волонтерам, лікарям, добровольцям та переселенцям.

Зал пам’яті загиблих героїв АТО Зал пам’яті загиблих героїв АТО

Перші добробати Перші добробати

— В Полтаві також потрібне таке місце, куди б можна було прийти, пригадати та вшанувати їхню пам’ять, — говорить вдова загиблого АТОвця Світлана Лукаш.

Голова ГО «Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини» Іван Петренко, мама загиблого АТОвця Любов Мочалова та вдова АТОвця Світлана Лукаш Голова ГО «Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини» Іван Петренко, мама загиблого АТОвця Любов Мочалова та вдова АТОвця Світлана Лукаш

Особливі емоції викликав фільм з хвилюючими кадрами з зони бойових дій. В мультімедійному залі з величезними екранами на чотирьох стінах виникав ефект участі, адже 360 градусів огляду — більш ніж 3D-ефект.

— Вражена фільмом, музеєм, ніби пережила все заново. Здалося, що знаходжуся там, на війні, — говорить матір загиблого АТОвця Любов Мочалова. — Вони — великі молодці, що в такий короткий термін зробили такий музей.

Любов Мочалова вважає, що навіть в людині, яка не зіштовхнулася з війною, не розуміє й не визнає, що йде війна, має щось прокинутися, в її голові й серці.

— Мій син зараз в АТО. У Полтаві більшість людей не усвідомлюють, що війна поряд. П’ять годин на автомобілі — і ви на лінії розмежування, де рвуться снаряди, і хлопці стоять на смерть, — говорить голова ГО «Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини» Іван Петренко.

Довідково: Музей «Громадянський подвиг Дніпропетровщини в подіях АТО» — одна з шести філій Дніпропетровського національного історичного музею ім. Дмитра Яворницького, заснована у січні 2016 року. Складається з внутрішньої, в приміщенні діорами «Битва за Дніпро», та вуличної експозиції — «Шляхами Донбасу». Вуличну експозицію відкрито у травні 2016 року, внутрішню — у січні 2017-ого. Створення музею ініційоване представниками Дніпропетровської обласної асоціації об’єднань учасників АТО.

Прес-служба Полтавської ОДА