Полтавський суд відпустив на свободу поліцейського та ріелтора, які відбирали у людей квартири

Юрій Брік та Василь Вовк Юрій Брік та Василь Вовк | Фото Миколи Лисогора

Суд призначив умовний строк міліціонеру і ріелтору, які відбирали та продавали квартири пенсіонерів і хворих людей

У кожному місті є соціально незахищені люди, які не мають нічого крім занедбаної квартири. Одинокі пенсіонери, хворі на психічні розлади люди, можуть стати жертвами шахраїв-ріелторів, які оманою відбирають квартири, приводять їх до ладу і продають за великі кошти.

Ця схема рейдерського захоплення складається із трьох ключових фігур. Ріелтор — займається продажем квартири. Дільничий інспектор — має інформацію про людину і його рідних. Нотаріус — завіряє довіреності і договори куплі-продажу.

У Полтаві у 2015 році затримали групу осіб, які знаходили літніх, психічно хворих, недієздатних людей, здійснювали на них психологічний тиск та змушували продавати квартири. В групу входили ріелтори Юрій Брік і Олександр Повстяний та дільничий інспектор міліції Київського пайвідділу Василь Вовк.

Справу Повстяного вивели в окреме провадження і суд над ним триває, а Бріку і Вовку 21 квітня Київський районний суд Полтави прийняв вирок. Справу вела суддя Ольга Логвінова.

Cуддя Ольга Логвінова Cуддя Ольга Логвінова

Згідно з реєстром судових справ історія виглядає наступним чином.

Епізод 1

Пенсіонер Володимир Пуховський мав дві квартири. Одну за адресою пров. Соколова, 22, іншу — на вул. Небесної Сотні, 92 (Леніна). Жив один, хворів на хронічний маячний розлад.

Квартиру на вул. Соколова він отримав у спадок від померлих рідних і хотів її продати. Юрій Брік і Олександр Повстяний познайомилися з чоловіком і запропонували свої послуги. Психологічно тиснули на нього і переконали, що колишня дружина, дочка та син хочуть продати його квартири. Пуховський в це повірив і погодився на їх допомогу.

Ріелтори склали договір купівлі-продажу, Пуховський під ним підписався, а нотаріус завірив. Квартиру на вул. Соколова продали за 25 тис доларів (за курсом 2012 року — за 200 тис грн), на Леніна, 92 за 22 тис доларів (175 тис грн). Повстяний представив Бріка, як сина Пуховського, йому покупець і передав кошти.

Коли квартиру готували до продажу, Пуховського виселили і тримали в селищі Червоний Шлях, де мешкали родичі Бріка. Потім — в селі Яківці, а в подальшому перевезли в Нехворощу. Шахраї приставили до нього жінку для догляду. Пуховський зрозумів, що його обманули, йому вдалося написати листа донці, яка звернулася в поліцію і невдовзі його знайшли. Зараз Пуховський знаходиться на лікуванні у психіатричній лікрні ім. Мальцева.

Епізод 2

Влітку 2014 році Юрій Брік знайшов жінку, яка хотіла продати свою квартиру, маючи великі борги за комунальні послуги. В квартирі вона проживала зі своїм співмешканцем. Він був раніше судимий і його приходив навідувати дільничий інспектор Василь Вовк.

Брік разом із Повстяним вмовляли жінку продати квартиру, щоб викупити борги. Вони домовилися відновити їй втрачений паспорт, продати її двокімнатну квартиру, купити однокімнатну та віддати залишок від продажу. На час коли будуть шукати покупців запропонували давати по 800 грн щомісяця та поїхати в інше місце доглядати за хворою особою. Цим хворим був Пуховський. Жінка погодилася.

Паспорт відновили, склали договір купівлі-продажу та дали на підпис. Квартиру продали за 25,5 тис. доларів (204 тис. грн). Покупець передав гроші Повстяному, який представився племінником жінки.

Жінці обіцяну квартиру так і не придбали, грошей не дали, і вона залишилася без власної оселі.

Епізод 3

Влітку 2013 року Брік знайшов хвору на шизофренію параноїдальної форми жінку, яка мала власну двокімнатну квартиру. Для ріелтора це була ідеальна жертва.

Брік запропонував написати довіреність на свого знайомого. Жінка підписала довіреність у нотаріуса. Квартиру одразу продали за 30 тис. доларів (240 тис. грн).

Потім Брік назвався племінником хворої та відправив її на лікування в психіатричну лікарню ім. О.Ф. Мальцева.

Епізод 4

В лютому 2014 року Брік знайшов одинокого чоловіка, який не підтримує зв’язків з родичами. Квартира належала померлій матері.

В чоловіка були борги перед банком «Русский стандарт». Брік з поплічниками переконав його, що потрібно терміново продати квартиру та розрахуватися з банком. Пояснив йому, що він повинен покинути Полтаву і виїхати до Криму, переписати довіреність, а вони в цей час продадуть квартиру і віддадуть йому гроші.

Подільники виселили чоловіка із квартири, далі він проживав за невідомою адресою з чоловіком на прізвище Шах (кличка «Риба»). Потім зловмисники відправили бідолашного поїздом до АР Крим, де він побув деякий час, а потім повернувся до Полтави, де його квартира виявилася проданою за 36 тис. доларів (294 тис. грн). Гроші йому ніхто не повернув.

Епізод 5

В кінці січня 2015 року шахраї вирішили забрати квартиру у літньої жінки хворої на маячний синдром.

28 січня Брік зателефонував у міліцію і повідомив, що у подвір’ї будинку № 14 по провулку Хорольському бігає жінка без одягу і чіпляється до перехожих. На виклик приїхав дільничий інспектор Василь Вовк, перевірив обстановку і викликав швидку, яка відвезла жінку в Полтавський обласний психіатричний диспансер. Вовк поїхав разом з ними. Жінка була оглянута лікарем приймального відділення і направлена на стаціонарне лікування. Завідувач відділення віддав Бріку, який представився племінником, ключі від квартири, паспорт та пенсійне посвідчення хворої.

Згодом жінка змогла зателефонувати до своєї знайомої, яка приїхала та забрала її з лікарні. Вдома вона виявила, що замки на дверях її квартири були змінені, в квартирі було все розкидано та зникли документи на її квартиру.

Шахраї викрали документи і збиралася продати квартиру, однак не встигли, бо їх затримали правоохоронці.

Епізод 6

В грудні Василь Вовк вирішив відібрати квартиру у недієздатної жінки, право власності було зареєстровано на померлого чоловіка.

Вовк вказав опікуну висилити жінку з квартири та забрав ключі. Юрій Брік допоміг Вовку оформити право власності на його тестя. Квартиру оформили, але продати не встигли, оскільки їх затримала поліція.

Позиція обвинувачених Бріка і Вовка

Брік вину визнав частково, Вовк не визнав повністю. Брік визнав себе винним у 3 і 4 епізоді. Він розповів, що отримував гроші лише за реалізацію квартир. В останньому епізоді вважає, що добровільно відмовився від злочину, хоча мав всі документи, щоб продати квартиру.

Вовк розповів що просто виконував свою роботу. Ходив інспектував територію, приїжджав на виклики. З Бріком був знайомив, про його незаконну діяльність нічого не знав. Щодо останнього епізоду, то Брік дав адресу ріелтора, який мав допомогти йому купити квартиру.

Рішення суду

Київський районний суд визнав Юрія Бріка винним у злочині передбаченого ст. 190 Кримінального кодексу України (шахрайство). Призначив покарання у вигляді 4 років позбавлення волі. На підставі статті 75 (звільнення від відбування покарання) призначив іспитовий строк на 3 роки. Він не повинен вчиняти нового злочину, з’являтися до відділення, повідомляти про зміну місця проживання.

Рішенням суду Василя Вовка визнано винним за тією ж статтею і призначене аналогічне покарання.

Можна відзначити, що в цій історії до відповідальності не було притягнуто жодного нотаріуса. Схема із незаконною перереєстрацією житла, неможлива без участі нотаріуса. Коли шахраї приводили до нього людей, юрист міг запідозрити «підставу», адже перед ними були явно недієздатні особи.

Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»