Полтавський рибоохоронний патруль закликає рибалок рятувати рибу від задухи

Оксана Кулинич, очільниця Полтавського рибоохоронного патруляОксана Кулинич, очільниця Полтавського рибоохоронного патруля

Що таке задуха риб, чому вона виникає, як її виявити та боротися з нею розповідають співробітники Управління Державного агентства рибного господарства у Полтавській області.

Рибам, як і іншим тваринам, для життя потрібний кисень Від нестачі кисню риби виснажуються, а потім гинуть. Інколи це явище стає масовим. Тоді говорять про так звану задуху — масову загибель риби від нестачі або відсутності кисню.

— Задухи виникають як улітку, так і взимку, — пояснює очільниця Управління Держрибагентства у Полтавській області Оксана Кулинич.— Причиною зимових задух є товстий крижаний покров водойм, через кисень повітря не проходить до води.

Запаси кисню, зосереджені під крижаним покровом, витрачаються на процеси гниття решток рослин і тварин, які нагромадилися на дні водойм за весняно- літній період.

— Виявити задуху просто: пробиваєте ополонку та перевіряєте, чи вода виділяє гнилісний запах, не виходить на поверхню риба та інші водяні організми, — говорить Оксана Кулинич.

Основним методом боротьби з задухою є насичення води киснем. Про те, як це зробити, розповідає заступник начальника управління — начальник відділу рибоохоронного патруля № 1 Анатолій Лукіянчук:

— Найпростіший спосіб — це рубати ополонки на водоймах та зчистити сніг з льоду на більшій площі водойм. Коли ополонку вкрити очеретом, то гази, що утворились в процесі гниття, вільно виходять з води в атмосферу.

Якщо є можливість на водоймі необхідно створити приток і виток води. При цьому вода в процесі свого руху збагачується киснем.

— Щоб визначити вміст кисню у воді необхідно набрати воду з ополонки в скляний посуд місткістю не менше 0,5 літра, — розповідає Анатолій Лукіянчук. — Закривати посуд необхідно під водою, щоб не було доступу кисню повітря до набраної води.

Заступник начальника управління — начальник відділу рибоохоронного патруля №1 Анатолій Анатолійович Лукіянчук Заступник начальника управління — начальник відділу рибоохоронного патруля №1 Анатолій Анатолійович Лукіянчук

Набрану воду необхідно доставити в лабораторію ветеринарної медицини або санепідемстанції в добовий термін. Там спеціалісти визначать вмісту кисню в воді.

— Зима цього року затягнулась. Від чого страждає і риба. Адже сильні та стійкі морози утримують на водоймах кригу довгий час. А це, звичайно, зменшує кількість кисню у воді та спричиняє загибель риби, — говорить заступник голови Полтавської області Роман Товстий. — Тому закликаю усіх рибалок і небайдужих людей допомогти рибі в ставках і річках Полтавщини дихати. Якщо є можливість — робіть ополонки і вставляйте в них очерет. Будемо дуже вдячні за розуміння і спільний порятунок екології нашої області.

Управління Державного агентства рибного господарства у Полтавській області проводить спільні заходи з попередження явищ задухи риби у зимовий період з користувачами водних живих ресурсів та громадськими організаціями. Регулярно відбирає зразки води з різних ділянок водойм з метою контролю рівню кисню.

Нагадаємо, що Полтавський рибоохоронний патруль слідкує за 1,5 тис. км території Полтавщини.

Всіх, кому не байдужа доля мешканців наших водойм, особливо рибалок промисловиків та любителів, просимо долучитися до порятунку риби від задухи та до участі в протизадушних заходах. Про випадки виникнення задухи у водоймах області повідомляйте на гарячу лінію: 050-747-2579, ‎096-907-5008.

Полтавський рибоохоронний патруль