Полтавський художній музей імені Миколи Ярошенка відзначив столітній ювілей

Окрему збірку, що сягала значення феноменального явища світового мистецтва, склали твори блискучого живописця Івана Мясоєдова (1881–1953).

У 1919р. Михайло Рудинський підготував і перший путівник по музею. Сьогодні ця невеличка книжечка – важливе джерело з історії музею, архіви якого не збереглися.

За час свого існування Полтавський художній музей зазнав ряду реорганізацій. У 20-х рр. його приєднали до Центрального пролетарського музею Полтавщини, у 30-х – мало не ліквідували, звинувативши у пропаганді буржуазного мистецтва. І, нарешті, згідно постанови РНК України від 7 березня 1939р. він отримав статус обласного художнього музею, хоча й продовжував разом із краєзнавчим ділити приміщення будинку Полтавського губернського земства. Тоді ж між музеями відбувся перерозподіл експонатів. До фондів художнього музею додатково надійшло 18067 предметів декоративно-ужиткового мистецтва. Це були речі з приватної колекції лубенської поміщиці Катерини Скаржинської, предмети побуду народів Сходу зібрані полковником П.П. Бобровським, а також надходження з етнографічних експедицій.

На 1940р. Полтавський художній музей належав до числа найвизначніших в Україні. Та в період Другої світової війни його втрати виявилися колосальними. Відправити в тил вдалося лише частину фондової збірки. Експозиція ж в повному обсязі потрапила до рук окупантів. Доля найцінніших полотен дотепер залишається невідомою.

Відновивши діяльність на основі 4176 експонатів, повернутих у 1945р. з евакуації, Полтавський художній музей головну увагу зосередив на поповненні фондів. Твори мистецтва надходили з Москви, Києва, від приватних осіб та державних установ. Нині зібрання музею, до якого, крім робіт вітчизняних та західноєвропейських митців, входить значна етнографічна колекція, налічує понад 9 тис. предметів основного фонду.

Рішенням Полтавської міської ради від 11 квітня 2000 р. Полтавський художній музей, через незадовільний стан його будинку, переведено до приміщення новозбудованої Галереї мистецтв (арх. Ю.Олійник, 1999р.).
У 2008 р. за значний вклад у справу популяризації творчості славетного полтавця, музею присвоєно ім’я Миколи Ярошенка.

Сьогодні Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка – це приклад успішної реалізації світового досвіду музейного будівництва, коли для усталених колекцій будуються нові приміщення, які сприяють перетворенню музейних площ на об’єднану територію мистецтв. Оновлений музей встиг завоювати серця численних відвідувачів з найрізноманітніших куточків світу. Полтавці ж вважають його візитною карткою сучасного міста.

Ранішке ми розповідали “Паперові ікони – це не справжні ікони”