Полтавському техуніверситету втричі скоротили держзамовлення

Національний технічний університет ім. Юрія Кондратюка Національний технічний університет ім. Юрія Кондратюка

Держава скоротила держзамовлення на бакалаврів для полтавських вишів: ПНПУ, ПолтНТУ та ПДАА

Місяць тому, 29 червня, в Україні стартувала вступна кампанія для абітурієнтів. За місяць після цього, 21 липня, Міністерство освіти і науки оголосило обсяги державного замовлення вищим навчальним закладам. Проаналізувавши документ «Полтавщина» з’ясувала, що більшості полтавських вишів скоротили кількість бюджетних місць — у середньому на 32%.

Держава вирішила, що їй потрібно менше бакалаврів від полтавських педуніверситету, техуніверситету та аграрної академії. Першому скоротили замовлення на чверть (26%), другому — більше, ніж в половину (на 66%), третій — на 4%.

Держзамовлення полтавським ВНЗ
Назва 2016 рік 2017 рік
1 Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка 406 301
2 Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка 417 141
3 Полтавська державна аграрна академія 420 131-402
4 Українська медична стоматологічна академія, ВДНЗУ 280 280-310

Як пояснили у приймальних комісіях Української медичної стоматологічної академії та Полтавського державної аграрної академії, цього року в них нема фіксованого державного замовлення. Натомість є відкритий конкурс із мінімальним та максимальним обсягом бюджетних місць. Саме тому у таблиці вказані по два числа для ПДАА та УМСА.

Як бачимо, навіть попри відкриту конкурсну пропозицію, в аграрній академії зменшилася кількість бюджетних місць. Цього року максимум держзамовлення складає 402 спеціалісти проти 420 минулорічних. І тільки в одному ВНЗ Полтави — УМСА — число бюджетників має бути, як мінімум, таким же, як і в попередні два роки.

Якщо ж розглядати детальніше, то у всіх трьох полтавських ВНЗ із зменшеним замовленням скоротилася кількість бюджетних місць за майже кожним фахом. ПолтНТУ замовили тільки на 7 фізичних терапевтів та на одного прикладного математика більше. ПНТУ збільшили бюджет на вчителів початкових класів, історії, математики, фізкультури, трудів, музичного та образотворчого мистецтва і журналістики. ПДАА замовили додаткових економістів та фінансистів. Скорочення ж відбулося за рахунок зменшення замовлення на інші спеціальності або його відсутність.

Цікаво, що стосовно Полтави держава надала перевагу тим, хто вступає до ВНЗ вже після коледжу чи ПТУ. Замовлення на основі «Молодшого спеціаліста» для двох місцевих вишів було збільшено.

Держзамовлення полтавським ВНЗ у розрізі освітньо-кваліфікаційного рівня
Назва На основі повної загальної середньої освіти На основі «Молодшого спеціаліста»
2016 рік 2017 рік 2016 рік 2017 рік
1 Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка 406 297 0 4
2 Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка 282 16 135 125
3 Полтавська державна аграрна академія 330 28-309 90 103
4 Українська медична стоматологічна академія, ВДНЗУ 280 280-310 0 0

Довідково. На основі повної загальної середньої освіти до вишів вступають абітурієнти, які мають атестат зі школи та склали ЗНО. На основі освітньо-кваліфікаційного рівня «Молодший спеціаліст» до ВНЗ вступають абітурієнти, які мають диплом з профтехучилищ тощо.

Взагалі скорочення державного замовлення відбулося для всіх ВНЗ України. Як повідомило МОН, замовлення на підготовку фахівців зменшилося на 17,5%. Це переважно пов’язано з тим, що цього року вперше не буде набору на ОКР «спеціаліст». Також держава збільшила бюджетні місця за природничими, технічними та аграрними спеціальностями (ймовірно, це не стосується ПДАА) і зменшила замовлення на економістів, правовиків та фахівців у сфері туризму і готельно-ресторанної справи.

Зазначимо, що цього року держава продовжила практику подання заяв на вступ в електронному вигляді. Майбутні бакалаври, молодші спеціалісти та магістри заводять електронні кабінети, де обирають бажані виші та спеціальності. Сьогодні, 25 липня, о 18:00 закінчиться строк реєстрації електронних кабінетів. А вже завтра, в той же час стікає строк подання заяв.

Упродовж останні двох днів вступники повинні перевірити статус поданих заяв та коректність даних в електронних кабінетах. З 22 липня це можна зробити зі смартфонів та планшетів — за допомогою мобільного додатку ЄДЕБО «Особистий електронний кабінет вступника». Якщо щось відображено неправильно, абітурієнт має оперативно написати про це на скриньку [email protected] У листі треба вказати повністю ПІБ, номер сертифікату ЗНО, серію і номер атестату, стислий опис проблеми, контактний телефон, а також за можливості додати знімки екрану (скріншот).

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»