Полтавські медики радять як вберегтися від кліщів

Медики Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА склали низку порад про те, як вберегтися від кліщів та що робити, якщо кліщ вже потрапив до організму

Найнебезпечніший період для відпочиваючих на природі — травень-червень. У цей час кліщ найбільш активний. Взагалі ж час їх активності триває з квітня по вересень. Поради про те, як вберегтися від кліщів, як їх видаляти та що робити потім, надав прес-центр департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА.

У спекотну погоду, а також на відкритих місцях, які прогріваються сонцем, кліщів зазвичай не буває. Ці комахи вважають за краще обирати вологі тінисті ліси з багатим підліском і густими заростями трави. Полюють вони здебільшого у похмуру погоду, при температурі близько +20оС, особливо ж активні перед дощем.

Кліщі не сидять на верхніх гілках дерев, як дехто вважає, а навпаки, розміщуються на рівні підліска, влаштовуючи засідку на травинках і гілках дрібних чагарників, що ростуть уздовж стежок.

На людині улюбленими місцями для кліщів є голова, район ключиць, пахви і пахові складки. Саме там їх слід шукати в першу чергу в разі підозри, що ви могли підхопити кліща.

Серед найнебезпечніших інфекцій, що передаються цими комахами — енцефаліт, а також хвороба Лайма. Вони протікають важко, дають ускладнення й іноді призводять до летального результату.

Що потрібно знати

Чи можна не помітити напад кліща?

Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, які присмокталися, можна помітити через 2-3 дні. У місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), чого людина може й не помітити.

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройде від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.

Що робити, якщо на людину напав кліщ?

Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід якомога швидше його зняти. Якщо є така можливість, слід звернутись до травмпункту (він працює цілодобово), де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації.

Як видалити кліща самостійно?

 1. Змастіть кліща олією (але не заливайте, щоб не задихнувся), і повільно витягайте разом з хоботком, розхитуючи кліща пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, з боку в бік, або пінцетом, або петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.
 2. Після видалення кліща місце присмоктування треба змастити 3% розчином йоду, зеленки, спиртом або одеколоном.
 3. Якщо хоботок залишився в ранці, видаліть його стерильною голкою.
 4. Не торкайтеся до слизових оболонок руками.
 5. Після видалення потрібно ретельно вимити руки з милом, кліща спалити і обов’язково звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Чи потрібно спостерігати за станом здоров’я після видалення кліща?

Всім особам, які потрапили під напад кліща, рекомендується проводити щоденно термометрію протягом двох тижнів і стежити за самопочуттям. Звернутатися до лікаря-інфекціоніста необхідно, якщо ви помітили ознаки захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу.

Як захистити себе від нападу кліщів?

Для цього необхідно дотримуватися правил:

 • Використовувати засоби особистого захисту від кліщів. Ефективними є репеленти, тобто речовини, які їх відлякують. При виникненні алергічних реакцій необхідно звернутись до лікаря.
 • При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в світлий однотонний одяг, з довгими рукавами, і який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити кліщів, які наповзають. Голову слід покривати головним убором.
 • Через кожні 2 години прогулянки необхідно проводити само- та взаємоогляди та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям, пахвові западини, спину.
 • Якщо вирішили ночувати на природі, місце для відпочинку і нічного сну необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
 • Краще відпочивати на відкритій місцевості, на сонячних галявинах (кліщі не переносять сухих місць і прямих сонячних променів).
 • Вдома треба одразу прийняти душ, змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.
 • Не заносьте в будинок букети польових квітів з лісу, так як на них можуть бути кліщі.
 • Систематично оглядайте домашніх тварин після прогулянок у парку, виходу на природу.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»